FinExpert.e15.cz

Chudý Honza, bohatý John

Kniha Čechoameričana Johna Vanhary si na nic nehraje, je stejně upřímná a přímočará jako Johnovo úspěšné podnikání za oceánem.

V době hospodářské recese po splasknutí internetové bubliny se z Čech Jan Vaňhara přestěhoval do USA, kde se rozhodl splnit si svůj sen. Co tím snem bylo? Bydlet u moře v místě, kde je pořád přívětivé počasí a také osobní svoboda – tedy finanční nezávislost, mít možnost si splnit cokoliv, co si bude přát. V podstatě od píky začal český Honza pracovat na svém snu a po osmi letech úsilí je zde vedle jeho několika úspěšně fungujících firem i jeho kniha, která shrnuje nejen úspěchy a způsoby, jak svých cílů dosáhl, ale i použité metody, filozofii podnikání a nepřeberné množství poznatků a zkušeností z amerického prostředí.

Tak šel čas...

Postupem času se z autora knihy stává John Vanhara, v začátcích svého podnikání je však stále tím českým Honzou, který se snaží najít na americkém trhu nejlepší prostředí pro své uplatnění a rozvoj svých podnikatelských vizí. Důležité není, zda podnikáte v oblasti internetu nebo realit, ale vaše myšlení! Stejně jako mnoho jiných autorů i John zdůrazňuje, jak důležité je umět správně využívat veškeré dostupné zdroje a nemrhat ani časem, ani penězi.

Hned v úvodu je klíčové si ujasnit, že instantní úspěch neexistuje, a jak píše John: „Nikdo vám nedá návod, jak za pět minut vydělat milion dolarů.“ Sám přiznává, že bývala doba, kdy pracoval i 12 hodin denně, klidně sedm dní v týdnu a dovolenou si bez pracovního notebooku nedokázal představit. Přesto se nesmí zapomínat na cíle a jít si za nimi, vložena námaha bude odměněna a podnikání se pro vás stane spíše koníčkem a zábavou. Nezapomeňte ale myslet na vytváření systému a delegování.

Své cíle, sny a vize si udržujte velké, ale při snaze o jejich dosažení nezapomínejte na realitu. „Statisticky se málokomu podaří vytvořit druhý Microsoft, Google nebo Coca-colu. Ale téměř každý může dokázat, co dělám já. Vytvořit systém, díky němuž i maličká firma vydělává slušný zisk,“ vysvětluje John.

Americká cesta

Nečekejte dalekosáhlé prázdné kapitoly s obecně platnými myšlenkami, John má v krvi maximální efektivitu s důrazem na hodnotu pro zákazníka, která jej provází snad absolutně všude. V každé větě sděluje informaci, každou větou nasáváte vědomosti a podnikatelské myšlení, i proto kniha není poloprázdnou pětisetstránkovou encyklopedií, ale účinným souborem znalostí a zkušeností, které si běžně každý podnikatel chrání.

Stránku po stránce se z vás stává podnikatel, stránku po stránce získáváte nové informace nejen o podnikání, ale i marketingu, typech amerických společností, amerických zákaznících a tamní kultuře, bankovnictví a dalších obecných i čistě amerických problematikách. Někdy kniha může působit až jako manuál na úspěch, vezměte si Johnovy zkušenosti a rady, uveďte je v praxi a sbírejte výsledky.

Zdá se to tak snadné, ale vždy budete narážet na překážky. Přesto John říká, abyste se nevzdávali, a bude vás povzbuzovat kupředu: „Začnete nový byznys, trvá to, než ho rozjedete. Možná zjistíte, že není podle vašich představ nebo se vám ho nepodaří ani rozběhnout. Uděláte další byznys. Získáte další zkušenosti. A najednou, třeba u třetího podnikání, zažijete velký úspěch. Pointa je v tom, že cesta k dokonalosti vyžaduje hodně času. Je třeba mnoho zkušeností, jejichž získávání trvá dlouhou dobu.“

A v čem byl John vlastně tak úspěšný? Zjednodušeně řečeno, do čeho se nadchnul nebo rozhodnul, to také dotáhl do samostatně fungujícího a vydělávajícího stavu. Nikdy se nesoustředil pouze na jeden obor, diverzifikace je důležitá a jednostranné zaměření považuje za značně rizikové. V čemž mu současná hospodářská krize dává i za pravdu. Jeho firmy tak nyní působí v oblasti realit, zakládání firem, virtuálních kanceláří, prodeje kol nebo také jako zásilková služba. A to ve více městech i ve více státech.

Buďte úspěšní

Knihy miliardářských „es“ nebo známých podnikatelských guru sice působí úspěšně a zaslouženě táhnou pozornost, čtenář však často zůstává vzdálen autorovi i obsahu knihy a málokdy má pocit, že podobné myšlenky nebo metody by mohl uplatnit ve své situaci. S knihou Podnikání v USA je to jiné. Na obrázcích vidíte Johnovu první kancelář bez stolu, jak John vlastníma rukama dává dohromady nábytek nebo jak umývá svůj první vůz. Vidíte, jak začínal, víte, jaké kroky udělal, abyste na dalším obrázku mohli pozorovat posun kupředu – větší kanceláře a budovy, větší sklady, lepší vozy. Takto krok po kroku se propracovat dokážete přece také! Je to tak reálné, neváhejte, začněte hned!

Nemluvě o Johnově podnikatelském blogu PodnikanivUSA.com, který se za několik let své existence stal populárním místem, kde se setkává mnoho začínajících i úspěšných podnikatelů, kam lidé chodí pro vědomosti, rady i motivaci a na kterém se vlastně myšlenka napsání knihy zrodila. John není vzdáleným a nedostupným milionářem hřejícím se na pláži u moře. Je vřelý, komunikuje se svými čtenáři a podnikateli a nabízí neustále své myšlenky všem, kteří o ně stojí, a nic za ně nechce. Jen si přeje, abyste byli úspěšní!

Podnikání v USA

John Vanhara
Kniha vznikla díky blogu www.podnikanivusa.com a jeho čtenářům. John Vanhara ukazuje na konkrétních příkladech, jak řešil situace a problémy při podnikání v USA, a vysvětluje, že se dá podnikat na dálku i z Česka. Autorovi se díky podnikání v USA podařilo během pár let zbohatnout a kniha má posloužit jako inspirace, aby i čtenáři dosáhli vlastních snů a cílů. Autor a nakladatel: Jon Vanhara
Prodejce pro ČR je www.dreamlife.cz 136 stran, cena: 20 USD/398 Kč

Další článek


 
celkem 3 komentáře

Poslední komentáře

Re: Reklama
Michal
21. 3. 2010, 23:21
Re: Reklama
Clayton
18. 3. 2010, 21:38
Reklama
Petr
17. 3. 2010, 07:58

Další články

Česká pojišťovna zvyšuje limity v cestovním pojištění

Česká pojišťovna zvyšuje limity v cestovním pojištění

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Do Česka míří franchisový koncept ve finančnictví MBI

Do Česka míří franchisový koncept ve finančnictví MBI

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Začínají Češi investovat?

Začínají Češi investovat?

Před 14 hodinami  |  Rybová Romana
Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Stavební spořitelny: I kdyby se snížily úroky, o klienty nepřijdeme

Snižování se dotkne nově uzavřených smluv.

Před 23 hodinami  |  Rybová Romana  |  5

 Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Při krachu banky čí záložny se k penězům dostaneme dříve

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Přehled | Zajímavosti | Vyděláváme | Bydlíme

V kterých zemích se žije nejlépe?

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. více

EuroEUREUR27.020 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.223 Kč-0.132 %
Britská libraGBPGBP35.467 Kč-0.085 %
Japonský jenJPYJPY21.820 Kč0.041 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.606 Kč-0.139 %
více...
PX895.1100.27 %
CETV63.1000.88 %
ČEZ444.3001.39 %
Erste Bank657.600-0.03 %
Fortuna85.400-0.70 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více