FinExpert.e15.cz

Chcete zateplit střechu? Na co si dát pozor a kdy se vyplatí?

Střecha je místem, přes které může unikat velká část tepla.

Střecha a stropy jsou místem, přes které může unikat významná část tepla – to se týká zejména starších domů. Jednoduchým a efektivním opatřením je přitom zateplení střechy, resp. stropu.

Střecha nás chrání před nepohodou – deštěm, větrem, sněhem. Musí odolat nejrůznějším povětrnostním podmínkám. Kromě ochrany před nepřízní počasí je důležité, aby střecha nepropouštěla zbytečně moc tepla.

Bydlíme | Šetříme | Nakupujeme

Skryté vady mohou proměnit vysněné bydlení v noční můru

Vybrat správné bydlení je pěkně složitý úkol.

„Strop, respektive střecha podkroví, je místo, kde se dá s nepříliš velkou námahou dosáhnout dramatického snížení úniku tepla,“ sdělil energetický poradce Karel Murtinger, který se dlouhodobě věnuje problematice zateplování.

„Položením nebo zafoukáním 35 cm kvalitní tepelné izolace se dá tepelná ztráta stropem snížit zhruba na jednu desetinu původní hodnoty, tedy na úroveň obvyklou v pasivních domech,“ doplnil Murtinger.

Ještě než budete zateplovat střechu

Před tím, než se pustíte do izolace stropu, je třeba zjistit, jaký je stav střechy. „Pokud je střecha ve špatném stavu, je vhodné ji řádně opravit, aby nedocházelo k zatékání. U starších staveb je dobré ošetřit také trámy proti plísním,“ doporučil pokrývač Pavel Pech ze společnosti Střechy PEKR.

Pokud je střecha již staršího data, je vhodné promyslet, zda chce majitel skutečně jen provést zateplení nebo bude vhodné zároveň s tím přeložit krytinu či provést celkovou výměnu střechy. „Když to dovolí finance, je nejlepší udělat novou střechu, kdy se namontuje také pojistná hydroizolace (difuzní fólie). Ta chrání izolaci, odvádí vlhkost a zabraňuje případnému zatékání vody do izolace,“ doplnil Pech.

Ještě před tím, než vyberete firmu, které svěříte provedení izolace spojené s případnou výměnou střechy, oslovte více společností a nechte si zpracovat cenové nabídky. „Kromě odhadu nákladů na realizaci opatření je dobré vědět, jaká bude doba návratnosti investice,“ dodal Karel Murtinger.

Jak izolovat střechu

Zateplování střechy, resp. půdy nebo podkroví se týká především starších domů. Ty mají zpravidla mezi trámy prázdný prostor, jenž je možné snadno izolovat zafoukáním izolace z celulózových nebo minerálních vláken.

„V tomto případě není třeba odstraňovat podlahu, stačí v každém trámovém poli udělat několik otvorů, kterými se provede zafoukání. Samotné trámy tvoří přibližně 15 % plochy konstrukce stropu a představují tak tepelný most. Proto je vhodné položit ještě další vrstvu tepelné izolace na podlahu půdy,“ doporučil Murtinger.

Zajímavosti | Psychologie

Finanční rady naruby aneb Jak skončit s holým zadkem

Internet je plný rad, jak investovat a vydělat na trzích co nejvíce.

O zateplení půdy rozhoduje i to, zda ji plánujete využívat, popř. zda se jednou chystáte udělat podkroví obytné. Když s půdou nemáte žádné plány, je možné použít foukanou izolaci nebo na půdu položit desky, popřípadě role minerální vaty. „Na desky minerální vaty s větší tuhostí je možné dát pevné desky a udělat tak dostatečně únosnou podlahu,“ doplnil Murtinger.

Z dalších izolačních materiálů se používají také polystyrenové desky. Polystyren vykazuje dobré izolační vlastnosti a patří k nejlevnějším materiálům. Nevýhodou je, že nejde snadno vmáčknout mezi trámy, jako je to v případě měkčích izolačních materiálů. Je třeba mít se na pozoru i v případě izolace kolem komína, kdy je lepší použít minerální vlákna, jež jsou nehořlavá.

Izolace mezi krokve, nebo nadkrokevní?

V případě zateplování střechy můžete zvolit zateplení mezi krokvemi nebo nad krokvemi. Každý z těchto postupů má své výhody a nevýhody. Zvolená metoda rovněž předurčuje, jaký materiál je vhodné použít.

„Izolace mezi krokve je vhodnější v případě, že majitel nechce měnit střešní krytinu nebo ji zrovna nově položil. Nevýhodou je, že při mezikrokevní izolaci dochází k tvorbě tepelných mostů a při pokládání izolace jsme vázáni výškou trámů,“ uvedl Pech.

Pro izolaci mezi krokve se zpravidla používá minerální vata. „Ta je dostatečně měkká a pružná, takže se dá lépe vsadit mezi často nepříliš rovné trámy,“ doplnil Murtinger.

Častějším řešením při zateplování střechy bývá nadkrokevní izolace, kdy je celý izolační systém posunut na vnější stranu krokví. „Výhodou je, že lze přiznat trámy v interiéru a při této izolaci nevznikají tepelné mosty. Nevýhodou jsou pak vyšší náklady na provedení,“ sdělil Pech.

Podobné výhody u nadkrokevní izolace spatřuje i energetický poradce Karel Murtinger. „Možná trochu absurdní, ale podle mé zkušenosti znatelná výhoda je i v tom, že izolaci střechy můžeme udělat takříkajíc předem, při opravě střechy a potom časem v klidu a teple dodělávat vnitřek podkroví,“ dodal Murtinger.

Při realizaci nadkrokevní izolace je možné vybírat i z většího spektra materiálů, protože materiál není nutné vmačkávat mezi trámy. Jde například o pěnový polystyrén, tvrdou polyuretanovou pěnu, desky z fenolické pěny apod.

Další článek


 
celkem 1 komentář

Poslední komentáře

co kdyz je to starej dum ? <a rel="nofollow"...
petr
22. 10. 2015, 12:30

Další články

Chorvatsko volá! Na kolik vás letos vyjde dovolená?

Chorvatsko volá! Na kolik vás letos vyjde dovolená?

Podívejme, na kolik taková dovolená se vším všudy vyjde.

Před 7 hodinami  |  Skálová Jana

ČSSZ: Sociální pojištění v kostce pro studenty a absolventy

ČSSZ: Sociální pojištění v kostce pro studenty a absolventy

Včera  |  Ondráčková Kamila
Británie odchází. Co to může znamenat?

Británie odchází. Co to může znamenat?

Jaké budou ekonomické dopady pro zbývající země?

25.  6.  2016  |  Rybová Romana

ČSOB představuje mobilní platby bez operátorů

ČSOB představuje mobilní platby bez operátorů

Placení funguje na bázi NFC, stačí mobil s Androidem.

24.  6.  2016  |  Pospíšil Aleš  |  6

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

24.  6.  2016  |  Procházková Kateřina  |  5

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více

EuroEUREUR27.100 Kč0.148 %
Americký dolarUSDUSD24.491 Kč2.981 %
Britská libraGBPGBP33.618 Kč-5.107 %
Japonský jenJPYJPY23.920 Kč6.016 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.604 Kč0.139 %
více...
PX812.790-4.97 %
CETV54.100-1.64 %
ČEZ410.200-3.48 %
Erste Bank544.000-10.70 %
Fortuna84.500-2.20 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více