FinExpert.e15.cz

Cestujeme levně – kolik stojí očkování?

Pokud se chystáte se do některé z exotických zemí, měli byste přemýšlet o očkování proti zákeřným chorobám. Kolik jednotlivé vakcíny stojí a kde se nechat očkovat?

Tímto článkem bychom chtěli zahájit nepravidelný seriál o problematice cestování, zvláště pak o poznávání exotických krajin za minimální náklady. V nejbližší době se tak můžete těšit na zkušenosti s levným cestováním po Mexiku, Velké Británii nebo Brazílii. Ještě než se ale rozhodnete pro dráhu cestovatele, je dobré se nechat preventivně očkovat proti nemocem, které se u nás nevyskytují. Před svojí první cestou na vlastní pěst, která směřovala do Velké Británie, jsem na očkování nepomyslel – ve vyspělých zemích Evropy je totiž riziko nákazy například břišním tyfem minimální. Nicméně před cestou do dalekého Mexika bylo nutné o očkování přinejmenším uvažovat.

Není to levná záležitost
Očkování (vakcinace) je nejdůležitější opatření v boji proti infekčním onemocněním. Princip očkování spočívá v podání očkovací látky (vakcíny) do organismu, který si následně vytvoří ochranné protilátky. Vakcína sama onemocnění způsobit nemůže, protože obsahuje pouze neživé či oslabené mikroorganismy nebo jen jejich části. Je důležité zmínit, že tzv. cestovatelské očkování je plně hrazeno z vlastních zdrojů očkovaného. Čas od času se objeví akční nabídky (zvláště pak pro studenty), které nabízejí kombinované očkování proti žloutence A+B pouze za 2/3 ceny, ale není to pravidlem.

Kde se očkuje
Očkování se provádí se ve zdravotnických zařízeních a zařízeních ochrany veřejného zdraví (Očkovací centra Zdravotních ústavu - bývalé hygienické stanice, Klinika geografické medicíny Praha, centra cestovní medicíny). Cestovatel by měl takové pracoviště kontaktovat minimálně 6 týdnů před odjezdem.

Lékař by měl poradit
V každém z očkovacích center by vám měl být lékař schopen poradit a udělat s vámi tzv. zdravotní přípravu. Ta se skládá z konzultace a případného očkování. Lékař během konzultace zjišťuje zdravotní stav (akutní nebo chronické onemocnění, zvláštní doporučení platí např. pro diabetiky), plán cesty (město nebo venkov, kontakt s místním obyvatelstvem, sportovní aktivity atd.). Na základě tohoto pohovoru se doporučuje případné očkování. Očkování je tedy velice individuální pro každého cestovatele. Může záviset i na ročním období. V současnosti je povinné jen očkování proti žluté zimnici do některých států rovníkové Afriky a Jižní Ameriky. Seznam těchto zemí vydává a každý rok aktualizuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Určitě si nechte vystavit mezinárodní očkovací průkaz (50 Kč), který můžete při svých cestách potřebovat. Například do Brazílie vás bez tohoto průkazu (a záznamu očkování proti žluté zimnici v něm) nepustí.

Doporučovaná očkování

Hepatitida typu A (žloutenka A)
Nákaza se dostává do těla s vodou, potravou nebo kontaktem s místním obyvatelstvem.

Hepatitida typu B (žloutenka B)
Problém v mnoha zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Nejčastější příčinou nákazy cestovatelů jsou poranění, onemocnění či nehody ošetřené v místních zdravotnických zařízeních nebo intimní kontakt s místním obyvatelstvem. Existuje i kombinovaná očkovací látka proti hepatitidě A i B zvaná Twinrix. Doporučuje se zvláště cestovatelům, kteří vyjíždějí častěji, pobývají v cizině delší dobu a zvyšuje se tím pravděpodobnost lékařského ošetření.

Břišní tyfus
Doporučuje pro cestovatele, kteří vyjíždějí do oblastí se zhoršenými hygienickými podmínkami. Břišní tyfus je závažné infekční onemocnění charakteristické vysokou horečkou, bolestmi hlavy, vyrážkou, ev. průjmem. Přenáší se kontaminovanou vodou a potravinami, je rozšířený ve všech zemích s teplým klimatem a nízkým hygienickým standardem.

Malárie
Jedná se o parazitární onemocnění, které se přenáší bodnutím infikovaného komára (rod Anopheles), může končit I smrtelně. Hlavním příznakem malárie je horečka, která je u typického záchvatu vystřídána třesavkou. Vakcína proti malárii neexistuje, proti onemocnění se bráníme chemoprofylaxí, tj.pravidelným užíváním léků - antimalarik, která jsou pouze na lékařský předpis. Vzhledem ke složitosti této problematiky antimalarika doporučuje lékař znalý epidemiologické situace v jednotlivých oblastech.

Klíšťová meningoencefalitida
(zánět mozkových blan a mozku ) se vyskytuje především v zemích střední,východní a jižní Evropy a Asii.Očkování se doporučuje zejména osobám profesionálně vystaveným riziku nebo turistům,kteří tráví dovolenou v endemických oblastech.

Vzteklina
Virové onemocnění jehož zdrojem jsou nakažená zvířata.K přenosu dochází přímým kontaktem se vzteklým zvířetem.

Japonská encefalitida je vhodná při cestách do oblasti jihovýchodní a severovýchodní Asie.

Meningokoková meningitida A+C
je doporučená pro některé země Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky, povinně se očkují poutníci do Mekky.

Důležité je mít platné očkování proti tetanu, někdy i proti záškrtu a dětské přenosné obrně.


× - v současnoti není dostupná vakcína
Zdroj: Zdravotní ústav Brno

Kam jít?
Seznam očkovacích center naleznete na stránce www.domuvezdravi.cz, která obsahuje i celou řadu užitečných informací o očkování a bezpečném cestování.

Klikněte na mapu se seznamem očkovacích center v ČR

Další článek


 

 


Další články

Pozor na nevinné prosby o pár korun, můžete skončit s vyluxovaným účtem

Pozor na nevinné prosby o pár korun, můžete skončit s vyluxovaným účtem

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Vánoce v bankách 2014

Vánoce v bankách 2014

Myslí i banky na své klienty? Rozhodly se je nějak obdarovat?

Před 11 hodinami  |  Rybová Romana

Elektronická evidence tržeb: pro malé podnikatele od roku 2017

Elektronická evidence tržeb: pro malé podnikatele od roku 2017

Kdo, kdy a jak bude muset evidovat? A čekají nás nižší daně?

Před 11 hodinami  |  Pospíšil Aleš

Dobrá věc se podařila: neprodejné potraviny lze darovat bez placení DPH

Dobrá věc se podařila: neprodejné potraviny lze darovat bez placení DPH

20.  12.  2014  |  Ondráčková Kamila  |  2
Tip od Air Bank: I Vánoce můžete mít rádi

Tip od Air Bank: I Vánoce můžete mít rádi

18.  12.  2014  |  Ondráčková Kamila
Ceny elektřiny 2015: Zlevnění není závratné

Ceny elektřiny 2015: Zlevnění není závratné

Zlevnění vypadá lákavě. Finální úspora ale nebude tak výrazná. více

EuroEUREUR27.635 Kč0.09 %
Americký dolarUSDUSD22.507 Kč0.147 %
Britská libraGBPGBP35.236 Kč0.386 %
Japonský jenJPYJPY18.878 Kč-0.196 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.606 Kč0.139 %
více...
PX951.6100.75 %
CETV65.750-0.04 %
ČEZ596.800-0.06 %
Erste Bank533.650-0.16 %
Fortuna119.4500.17 %
více...
Meziroční změna HDP2,90%1Q / 14
Míra nezaměstnanosti7,40%k 1. 8. 14
Meziroční inflace0,60%k 1. 8. 14
Průměrná hrubá mzda25 500 Kč2Q / 14
Meziroční růst průmyslu8,60%k 1. 7. 14
více