FinExpert.e15.cz

Cestovní pojištění: Pozor na výluky!

I komplexní cestovní pojištění může mít ve smlouvě mnoho výluk.

O cestovním pojištění už toho bylo mnoho napsáno. Nyní se zaměříme na výluky z cestovního pojištění. I v případě, že si zaplatíte komplexní cestovní pojištění, totiž musíme myslet na to, že ve smlouvě může být mnoho výluk.

Výluky ve smlouvách

Tyto výluky by se daly předpokládat. Váží se totiž k situacím, které můžeme ovlivnit a škodní událost vznikne naší vinou či neuvážlivostí. V obecných výlukách bývá situace, kdy škodní událost způsobíte úmyslně. Což je logické. Dále by si měly dát pozor nastávající maminky. Většina pojišťoven má ve svých výlukách uvedeno, že od 26. týdne (doba může být i jiná – záleží na pojišťovně) nehradí náklady spojené s těhotenstvím.                                                                      

Od pojišťovny samozřejmě neuvidíte žádné peníze v případě, že jste způsobili nějakou škodu v souvislosti s užíváním alkoholu či drog. Neznamená to, že byste se na dovolené nemohli dotknout alkoholu, ale všeho s mírou. Chytré není ani na dovolené v zahraničí páchat sebevraždu či se jinak sebepoškozovat. Je jasné, že nám pojišťovna neproplatí úmyslné sebepoškozování. Pokud chcete na dovolené provozovat nějaké sporty na aktivní úrovni či dokonce profesní sport, musíte se k cestovnímu pojištění ještě připojistit. Většinou na konkrétní aktivitu.

Platíme | Cestování

Leo Express vás večer „hodí“ až domů. Nejdřív v Ostravě, pak v Praze

Pokud v blízkosti letoviska, kde trávíte dovolenou, vybuchne jaderná elektrárna, máte, co se finančního plnění týče, smůlu. Škodní události vzniklé jaderným zářením či radioaktivními látkami mívají pojišťovny také ve výlukách. To samé platí o událostech vzniklých válkou, terorismem a povstáním. I když v dnešní době, kdy hrozí teroristické úroky, je možné si u komerčních pojišťoven i toto riziko připojistit.

„Další výluky souvisí s územní platností pojištění, která je ve smlouvě vždy uvedena. Často tedy ve smlouvě nebo v pojistných podmínkách můžete nalézt větu, že pojištění se vztahuje na pojistné události, které vznikly na území celé Evropy včetně Turecka s výjimkou Běloruska, Moldavska, Ruska a Ukrajiny nebo že pojištění se vztahuje na pojistné události, které vznikly na území celého světa, kromě ČR,“ říká Jan Lener, analytik společnosti Broker Consulting.

Pojištění léčebných výloh

Fakt, že se nemůžeme spoléhat na bezplatné pojištění v rámci Evropské unie, snad nemusíme ani zdůrazňovat. Mohlo by nás při žádosti o proplacení výloh za převoz překvapit, že nám pojišťovna nic neuhradí v případě, kdy budeme převezeni například sanitkou, ale k převozu dojde i přes nedoporučení či dokonce zákaz lékaře.

Dále byste mohli mít s pojišťovnou problémy v situaci, kdy v zahraničí budete řešit problémy v souvislosti s akutním onemocněním, se kterým jste na dovolenou již odjížděli.

„Je jasné, že pojištění léčebných výloh v zahraničí se také nevztahuje na preventivní očkování, vitaminy, výživné a posilující preparáty, preventivní lékařské vyšetření, vydání lékařského osvědčení, protézy, úpravu čelisti, zubní korunky a pomocné prostředky jako brýle, kontaktní čočky, ortopedické vložky nebo teploměry,“ doplňuje Jan Lener.

Úrazové pojištění 

Jak již bylo výše uvedeno, pozor na pojištění rizikových sportů. Je třeba si zjistit, jak se právě k této věci staví vaše pojišťovna. Abyste pak nebyli nemile překvapeni. Většinou se dají rizikové sporty připojistit, ale pojištění pak bude dražší. 

Další výluky se vztahují například na natažení šlach, svalů, vazů nebo pouzder, úrazy při dopravní nehodě, při níž pojištěný porušil závažným způsobem předpisy (rychlost, jízda na červenou atp.).

Pojištění zavazadel

Pojišťovna vám neuzná náhradu škody v případě, že jste nechali zavazadla bez dozoru. Pokud vám zavazadla ukradnou například z autobusu, budete muset škodu nárokovat na dopravci. Pojištění zavazadel se nevztahuje na doklady, průkazy, videokazety, CD, DVD, paměťové karty, brýle, kontaktní čočky, léky, protézy, potraviny a alkohol. Výlukou je též nemožnost uplatnění náhrady při ztrátě, krádeži nebo škodě na zvířatech. 

Odpovědnost za škodu

Od pojišťovny nic nedostanete, pokud škodu způsobíte osobě blízké, spolucestujícímu či spolupracovníkovi.

Storno poplatky

Storno na dovolenou nemůžete uplatnit z důvodu chronického onemocnění, z důvodu následků úrazu, který se stal před sjednáním pojištění, dále z důvodu zhoršení geopolitické, klimatické, ekologické či epidemiologické situace v zemi, kam míříme.

A logicky nemáte žádnou pojistnou ochranu, dokud neuhradíte pojistné.

Další článek


 

Další články

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 2 hodinami  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 12 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více