FinExpert.e15.cz

Čeští rodiče chtějí, aby děti sportovaly, příkladem však nejdou

Praha, 28. října 2016

České rodiny s dětmi tráví společný volný čas spíše pasivním odpočinkem. Svou rodinu považuje za vyloženě sportovní jen 7 % dotázaných rodičů dětí ve věku od 5 do 12 let. Za sport podle průzkumu společnosti Sazka, který zpracovala agentura NMS Research, utratíme v průměru 926 korun měsíčně.

Ačkoli téměř tři čtvrtiny rodičů uvádí, že své děti vedou ke sportu odmala a pětina by ze svých dětí chtěla mít dokonce vrcholové sportovce, sami jim moc dobrý příklad nedávají. Pravidelně - alespoň jednou týdně, se věnuje sportovním aktivitám jen 10 % rodičů s dětmi na prvním stupni základní školy. Čtvrtina se nehýbe vůbec a zbytek sportuje zřídka – maximálně dvakrát do měsíce. Pro většinu rodičů je sport či pohybové aktivity jen jednou z možností pro vyplnění volného času dětí (podobně jako např. keramika či hra na hudební nástroj).

„Pouze malé množství rodičů chápe sportování jako nutnou součást života dětí, významnou nejen pro zdravý způsob života dětí, ale především jako nutný návyk pro pohybové aktivity v dospělost. A pro děti - především ve městech, přestává být běžnou náplní jejich mimoškolního času hrát si venku s ostatními dětmi,“ říká docent Tomáš Perič, odborník na sport dětí z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

O náplni víkendů rozhodují spíše ženy

Volnočasové aktivity vybírá v rodinách s malými dětmi většinou žena. Informace, kam vyrazit vyhledávají rodiče především na internetu nebo na doporučení známých. „Zejména pro rodiče jsme vytvořili web Sportvokoli.cz, který nabízí řadu možností a ukázek, jak zajímavě a především aktivně trávit s dětmi volný čas. Velkou devizou je například kalendář s desítkami sportovních akcí po celé České republice,“ říká Václav Friedmann, tiskový mluvčí společnosti Sazka. 

Když už tráví rodiny čas aktivně, nejčastěji jezdí na výlety do přírody nebo vyrazí za kulturou. Sportovní program se v žebříčku aktivního odpočinku umístil na třetím místě. Velká část respondentů však preferuje o víkendu odpočívat doma nebo nanejvýš vyrazit na návštěvu ke známým. Rodiče bohužel také stále uvádějí, že svůj volný čas o víkendech tráví nutnými nákupy v obchodních centrech.

Sport ukrojí z rodinných výdajů necelou tisícovku

České domácnosti vynaloží na sportování celé rodiny průměrně 926 korun, což je podobná částka jako za stravování mimo domov. Ovšem 20 % českých rodin nedá ze svého rozpočtu na sport ani korunu. Více než 5 % měsíčních výdajů zaplatí za pohyb rodiny necelá čtvrtina dotázaných. „Spoustu rodičů v průzkumu uvedlo, že na sport zkrátka v rodinné pokladně už nezbývá místo. Nutno podotknout, že sportovat lze prakticky zadarmo, a to i na organizovaných akcích. U každé akce na portále Sportvokoli.cz uvádíme vstupné či startovné, drtivá většina událostí je však bezplatná. Rodiče si tak snadno spočítají, na kolik je účast na akci přijde,“ vysvětluje Václav Friedmann.

Další článekDalší články

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Podívejme se na pět základních rozdílů mezi oběma dávkami.

Před 6 hodinami  |  Gola Petr

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Včera  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Včera  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Včera  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více