FinExpert.e15.cz

Český obchod s Čínou roste i zásluhou bank

(Inzerce) V r. 2010 Čína předběhla Japonsko a stala se druhou největší ekonomikou světa. Obrat obchodu mezi Českou republikou a Čínou dlouhodobě roste.

Obchodní operace s čínskými obchodními partnery s sebou díky vzdálenostem, odlišným podnikatelským kulturám a menší znalosti prostředí přináší rizika na straně prodávajících i kupujících.

Exportéry ochrání dokumentární platby

K jejich ošetření a k hladkému průběhu obchodního kontraktu pomáhají bankovní produkty. Vhodným nástrojem při obchodování s Čínou jsou dokumentární platby - dokumentární inkasa a dokumentární akreditivy.

Zaplacení dokumentárního inkasa sice není zajištěno závazkem banky, ale prodávající získá jistotu, že předkládané dokumenty – a v případě dispozičních dokumentů ani zboží – nebudou vydány kupujícímu bez splnění inkasních podmínek

Pokud si český exportér není jistý ochotou protistrany dostát závazkům nebo se chce chránit proti riziku její platební neschopnosti, měl by využít dokumentárního akreditivu. Jedná se o závazek banky kupujícího vůči prodávajícímu zaplatit určitou peněžní částku, jestliže budou ve stanovené době splněny dopředu známé akreditivní podmínky, stanovené kupujícím a odsouhlasené prodávajícím.

Pokud exportérovi nestačí pouze závazek čínské banky, může využít potvrzení akreditivu českou bankou. V takovém případě získá k závazku vystavující čínské banky také závazek potvrzující banky v České republice.

Hladký obchod jen se zajištěným kurzem

Kromě obchodních rizik se musí exportéři vypořádat i s riziky kurzovými. A to nejen vůči euru a dolaru, ale nově i vůči čínskému jüanu, který od roku 2013 patří mezi deset nejobchodovanějších měn světa.

Se vzrůstajícím podílem plateb v jüanech se stále více obchodníků začíná zajímat o možnosti platebního styku a s tím související ošetření kurzového rizika. Mezi základní zajišťovací instrument u měn, které nejsou volně směnitelné nebo u nichž vláda nepovoluje volné obchodování ve snaze zabránit zvýšené volatilitě kurzu (což je případ jüanu), patří tzv. non-delivery forward.

Obchod je výhodné uzavřít přímo v jüanech

Komerční banka od roku 2011 nabízí i vedení běžných účtů v jüanech. Platbu v této měně klientům dokáže zprostředkovat i v případě, že účet v jüanech nemají. To si řada společností neuvědomuje a nadále se snaží uzavírat s čínskou protistranou obchody v dolarech, popř. v eurech. Exportéři mohou přicházet o některé obchodní příležitosti, protože tím přenáší devizové riziko na čínské partnery a ti nemusí být ochotni jej podstupovat.

Přechod k obchodování v měnách obchodních partnerů je cestou, jak snížit transakční náklady. Pro udržení stávajících pozic či získání nových kontraktů se používání lokálních měn bude stávat nutností.

Další článek


 

Další články

Život se psem stojí stovky tisíc

Život se psem stojí stovky tisíc

Jen málokdy si uvědomuje, kolik nás takový pes za celý jeho život stojí. A nejde o malé částky.

Před 6 hodinami  |  Skálová Jana  |  1

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Počet uživatelů internetu roste díky chytrým telefonům

Včera  |  Rybová Romana
Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Fórum: Stavební spoření nebo penzijko?

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Daň z nemovitých věcí: Na zaplacení máte už jen pár dní

Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.

Včera  |  Ondráčková Kamila, Štarmanová Blanka

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Smažte smartphone, citlivá data vás mohou přijít draho

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD24.253 Kč0.252 %
Britská libraGBPGBP35.608 Kč0.8 %
Japonský jenJPYJPY22.011 Kč-0.154 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.609 Kč0.055 %
více...
PX889.8001.55 %
CETV56.350-1.40 %
ČEZ430.9000.68 %
Erste Bank657.4003.17 %
Fortuna85.9001.06 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více