FinExpert.e15.cz

Český obchod s Čínou roste i zásluhou bank

(Inzerce) V r. 2010 Čína předběhla Japonsko a stala se druhou největší ekonomikou světa. Obrat obchodu mezi Českou republikou a Čínou dlouhodobě roste.

Obchodní operace s čínskými obchodními partnery s sebou díky vzdálenostem, odlišným podnikatelským kulturám a menší znalosti prostředí přináší rizika na straně prodávajících i kupujících.

Exportéry ochrání dokumentární platby

K jejich ošetření a k hladkému průběhu obchodního kontraktu pomáhají bankovní produkty. Vhodným nástrojem při obchodování s Čínou jsou dokumentární platby - dokumentární inkasa a dokumentární akreditivy.

Zaplacení dokumentárního inkasa sice není zajištěno závazkem banky, ale prodávající získá jistotu, že předkládané dokumenty – a v případě dispozičních dokumentů ani zboží – nebudou vydány kupujícímu bez splnění inkasních podmínek

Pokud si český exportér není jistý ochotou protistrany dostát závazkům nebo se chce chránit proti riziku její platební neschopnosti, měl by využít dokumentárního akreditivu. Jedná se o závazek banky kupujícího vůči prodávajícímu zaplatit určitou peněžní částku, jestliže budou ve stanovené době splněny dopředu známé akreditivní podmínky, stanovené kupujícím a odsouhlasené prodávajícím.

Pokud exportérovi nestačí pouze závazek čínské banky, může využít potvrzení akreditivu českou bankou. V takovém případě získá k závazku vystavující čínské banky také závazek potvrzující banky v České republice.

Hladký obchod jen se zajištěným kurzem

Kromě obchodních rizik se musí exportéři vypořádat i s riziky kurzovými. A to nejen vůči euru a dolaru, ale nově i vůči čínskému jüanu, který od roku 2013 patří mezi deset nejobchodovanějších měn světa.

Se vzrůstajícím podílem plateb v jüanech se stále více obchodníků začíná zajímat o možnosti platebního styku a s tím související ošetření kurzového rizika. Mezi základní zajišťovací instrument u měn, které nejsou volně směnitelné nebo u nichž vláda nepovoluje volné obchodování ve snaze zabránit zvýšené volatilitě kurzu (což je případ jüanu), patří tzv. non-delivery forward.

Obchod je výhodné uzavřít přímo v jüanech

Komerční banka od roku 2011 nabízí i vedení běžných účtů v jüanech. Platbu v této měně klientům dokáže zprostředkovat i v případě, že účet v jüanech nemají. To si řada společností neuvědomuje a nadále se snaží uzavírat s čínskou protistranou obchody v dolarech, popř. v eurech. Exportéři mohou přicházet o některé obchodní příležitosti, protože tím přenáší devizové riziko na čínské partnery a ti nemusí být ochotni jej podstupovat.

Přechod k obchodování v měnách obchodních partnerů je cestou, jak snížit transakční náklady. Pro udržení stávajících pozic či získání nových kontraktů se používání lokálních měn bude stávat nutností.

Další článek


 

Další články

Peníze jsou doma aneb Mobilní aplikace Air Bank umí nové notifikace

Peníze jsou doma aneb Mobilní aplikace Air Bank umí nové notifikace

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Smart Banka od Monety umožňuje další pokročilé funkce

Smart Banka od Monety umožňuje další pokročilé funkce

Před 7 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Hospodští přicházejí na chuť EET, pomáhá jim optimalizovat podnikání

Hospodští přicházejí na chuť EET, pomáhá jim optimalizovat podnikání

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  9
Fórum: Postup při prodeji bytu bez realitky

Fórum: Postup při prodeji bytu bez realitky

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Kolik vám stát přispěje na nový kotel?

Kolik vám stát přispěje na nový kotel?

Podporu lze získat z dotačního programu Nová zelená úsporám, stejně jako z tzv. kotlíkových dotací.

Včera  |  Poncarová Jana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Děti | Zajímavosti | Šetříme | Nakupujeme

10 tipů, jak ušetřit i s malým dítětem

Dá se i s miminkem ušetřit? Připravili jsme pro vás 10 tipů. více