FinExpert.e15.cz

ČESKÁ PLYNÁRENSKÁ UNIE: Zákazníci našich členů mají dodávky plynu zajištěny

Zemní plyn má pro potřeby ČR vytvořeny jedny z nejlepších podmínek zajištění bezpečnosti a stability dodávek v oblasti dostupných palivoenergetických zdrojů. ČR je tranzitní zemí a má uzavřen dlouhodobý kontrakt do roku 2035, který přináší v tomto období jistotu dodávek přibližně 200 miliard m3 zemního plynu. Neexistuje výrazný zdroj dostupné energie, který může nabídnout takové záruky jako zemní plyn.

„Ani v jednom případě omezení dodávek ruského plynu pro Ukrajinu v lednu 2006 a v březnu 2008 nemělo vůbec žádný vliv na dodávky plynu do ČR. Zásobování probíhalo regulérně podle kontraktů, dodávky se pohybovaly i v té době v přesně sjednaném rozmezí,“ říká Jan Nehoda, jednatel RWE Transgas Net. Od roku 1972 byly po dobu celých 35ti let z Ruska dodány miliardy metrů krychlových zemního plynu do celé Evropy a ani jediný den nedošlo k žádnému významnému výpadku v zásobování. I kdyby někdy ke krátkodobému výpadku došlo, máme mezi státy Evropské unie nadprůměrnou skladovací kapacitu, ze které můžeme zásobovat české odběratele po dobu několika měsíců. President ČR Václav Klaus k otázce médií, týkající se ohrožení ČR v důsledku její závislosti na dodávkách plynu z Ruska řekl v březnu 2008: Nevidím nebezpečí. Mě to přijde jako honba za lacinými titulky, něco takového psát. Žiji v zemi zcela závislé, tedy dříve zcela závislé na ruské ropě a plynu. Za celý můj život, a letos v červnu mi bude 67, se nikdy ani na minutku nestalo, aby bylo přerušeno zásobování ropou a plynem. Prosím opravdu tenhle argument nepřehánějte. To je laciná novinařina. Nedělejte to."

Strašení energetickou závislostí v dovozu plynu na Rusku je opravdu silné zjednodušení celé problematiky. Z hlediska energetické bezpečnosti je velmi významné a důležité, že ČR má pozici tranzitní země. Přes naše území proudí významné množství zemního plynu určené pro zásobování SRN, Francie a dalších zemí. Právě s ohledem na tento fakt nemusíme mít obavy, že by nás někdo z politických důvodů nebo svých mocenských zájmů „vydíral“. „Tranzitní dohoda nadnárodní komerční firmy (nikoliv státu jako je to v případě Ukrajiny) se společností Gazprom export Ltd. je dnes podepsána do roku 2035, jedna třetina dodávek ruského zemního plynu pro západní Evropu bude transportována do roku 2035 českou cestou,“ uvádí generální sekretář ČPU Josef Kastl.

Příjmy z exportu plynu a ropy do zemí Evropské unie tvoří 80 % příjmů ruské státní pokladny. Rusko je tedy stejně závislé na evropských odběratelích jako je Evropa závislá na ruských dodávkách plynu. Často zmiňovaná budoucí konkurence zemí jako je Čína, Indie a další asijské státy (země BRIC) nemůže zatím nastat, neboť tyto trhy ještě dlouho nebudou schopny platit stejné ceny za plyn, jako jsou nastavené pro Evropu.

Dodávky zemního plynu pro ČR jsou prostřednictvím kontraktů na dovoz z Ruska a Norska navíc dlouhodobě diversifikovány. Z důvodu posilování bezpečnosti dodávek připravujeme řadu projektů, což povede k další diversifikaci. Jedním z významných projektů je projekt Gazela, propojující severní a jižní plynovod (z hory Svaté Kateřiny do Rozvadova na hraniční předávací stanici Waidhaus). "Trasa, pracovně označovaná jako projekt Gazela, bude stát zhruba 15 miliard korun. Její stavbu plánuje RWE Transgas Net, který má licenci na přepravu plynu přes Českou republiku. Plánovaná přepravní kapacita má být přes ČR 30 mld. m3 za rok.Chceme do propojení investovat, abychom zvýšili bezpečnost zásobování České republiky," říká Jan Nehoda. Nový plynovod se stane součástí evropské páteřní trasy, která v budoucnu bude přivádět hlavní část zemního plynu z Ruska. Připravovaná diversifikace přepravních cest je nejsilnějším argumentem pro často zmiňované nebezpečí související s údajnou zastaralostí a problematičností stávajícího ruského přepravního systému přes Ukrajinu. Do provozu by měl být uveden v roce 2011.

Pro ČR jsou z hlediska posilování bezpečnosti a spolehlivosti dodávek klíčové i další informace, podle kterých RWE počítá jednak s napojením plynovodu NABUCCO od roku 2013 na českou tranzitní soustavu a dále s přínosem diverzsifikace zdrojů využitím připravovaných terminálů LNG (zejména LNG Adria-Krk).

Další článek 


Další články

ČPP uvedla samostatné pojištění pro případ terorismu

ČPP uvedla samostatné pojištění pro případ terorismu

Včera  |  Schwarzmann Marek
Ministryně Marksová předložila návrh novely zákoníku práce

Ministryně Marksová předložila návrh novely zákoníku práce

Novinkou by měla být jistota návratu do původní práce a na stejné pracoviště pro zaměstnance po skončení rodičovské dovolené.

Včera  |  Rybová Romana  |  2

Era mění ceník. Zdraží výběry z bankomatu jiné banky

Era mění ceník. Zdraží výběry z bankomatu jiné banky

Přinášíme přehled jednotlivých změn. Týkají se devíti položek.

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  13

Fórum: Výnos z pozemku

Fórum: Výnos z pozemku

29.  8.  2016  |  Fórum FinExpert.cz
Český důchod putuje do celého světa

Český důchod putuje do celého světa

29.  8.  2016  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Aktuálně | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít. více

EuroEUREUR27.025 Kč0.019 %
Americký dolarUSDUSD24.196 Kč0.017 %
Britská libraGBPGBP31.734 Kč0.384 %
Japonský jenJPYJPY23.647 Kč-0.025 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.611 Kč0.028 %
více...
PX859.1200.72 %
CETV57.9500.09 %
ČEZ424.7001.36 %
Erste Bank694.1001.03 %
Fortuna89.0000.68 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více