FinExpert.e15.cz

Češi věří ekonomice. Nakupují a pojišťují se

Praha, 23. února 2016

Loňský rok byl pro českou ekonomiku nadmíru úspěšný a velmi slušný výhled má i na rok letošní. Projevuje se to také v chování občanů, kteří tuzemské ekonomice více věří. Její stav v nedávném průzkumu CVVM hodnotilo kladně 32 procent dotazovaných, což je nejvyšší údaj od roku 1999, kdy se u nás obdobné průzkumy provádějí.

Dobrý stav české ekonomiky se bude i v letošním roce projevovat poklesem nezaměstnanosti. Vysoká poptávka na trhu práce, která v některých oborech, zvláště pak v průmyslu, naráží na nedostatek zaměstnanců, letos citelně ovlivní i růst mezd. Důvěra spotřebitelů i firem v ekonomiku tak posiluje a je mimo jiné i důvodem pro to, že mají větší chuť utrácet. 

Patrné je to například na prodejích nových aut. Prodeje nových osobních vozů loni v České republice vzrostly o 20 procent na rekordních 230 857 aut. Majitele k nákupu motivují mimo jiné i levné pohonné hmoty u čerpacích stanic zapříčiněné rekordně nízkou ropou. Stimulem jsou ale také relativně nízké úrokové sazby v bankách, a tedy i dostupné financování.

A vysledovat se dá ještě jeden trend. S tím, jak na českých silnicích přibývá v posledních letech nových vozů, roste i zájem spotřebitelů o havarijní pojištění. V loňském roce bylo podle údajů České asociace pojišťoven havarijně pojištěno 1,9 milionu vozů. To je například o půl milionu vozů více než v roce 2008.

Potvrzují to i zástupci pojišťoven. Například Eva Svobodová z UNIQA pojišťovny uvedla: „Registrujeme meziroční nárůst ve sjednaných havarijních pojistkách přibližně o čtyři procenta. Pojišťujeme právě především nové vozy, u kterých dává havarijní pojištění pro klienty největší smysl. Výrazný zájem o pojištění mají obzvlášť společnosti, které v posledních letech nakupují ve zvýšené míře nové vozy do svých firemních flotil.“

Stáří vozového parku v ČR je v porovnání s vyspělými evropskými státy přitom stále nelichotivé: osobní auta registrovaná v ČR jsou stará v průměru 14,5 roku, například v Německu je to devět let. Havarijně pojištěná bývají nejčastěji auta se stářím do pěti šesti roků.  Z průzkumu mezi spotřebiteli v zemích EU nicméně vyplývá, že stále více lidí uvažuje v průběhu následujících 12 měsíců o koupi nového vozu, a

Česká republika není výjimkou. Prodeje nových vozů by tak měly v letošním roce dále růst, očekává se, že to bude o 10 až 15 procent. Vzhledem k optimismu a dobré ekonomické situaci spotřebitelů půjde často i o dražší a také výkonnější vozidla než v předchozích letech. „Usuzujeme z toho, že nadále poroste i zájem o havarijní pojištění, aby se majitelé chránili pro případ nečekaných potíží, které by je mohly na silnicích postihnout,“ uzavírá Svobodová z UNIQA pojišťovny.

Další článekDalší články

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Právě teď  |  Ondráčková Kamila
Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

K typickým zimním rizikům patří popraskané potrubí či poškození střechy.

Před 9 hodinami  |  Kýjonka Martin

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Včera  |  FinExpert.cz
Berní úředníci vyrazí do obcí „posbírat“ přiznání, podívejte se kdy a kde budou

Berní úředníci vyrazí do obcí „posbírat“ přiznání, podívejte se kdy a kde budou

18.  2.  2017  |  Pospíšil Aleš
Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

Spořit milión v Česku nebo v Německu? (fórum)

17.  2.  2017  |  Fórum FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená