FinExpert.e15.cz

Češi splácí dluhy lépe než některé ekonomické mocnosti

Češi mají lepší platební morálku než obyvatelé některých ekonomických mocností, mezi které patří třeba Německo, Francie nebo Velká Británie. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Intrum Justitia za rok 2016.

Naše republika získala čtvrté místo co do schopnosti splácet dluhy. Rozdíl pouhé 1 % nám vzal třetí pozici. Jenom 16 % obyvatel České republiky říká, že momentálně není schopno splácet dluhy. U této skupiny platí, že jejich ekonomická situace je horší než loni a že ohledně finanční budoucnosti mají nižší očekávání.

V evropském průměru toho není schopno 27 % obyvatel Evropy. Převálcovali jsme tak Německo (21 %), Velkou Británii (22 %) a Francii (28 %). Ve Švýcarsku není schopno plnit své finanční závazky 24 % obyvatel. Ovšem nejhůře je na tom Řecko (68 %) a Portugalsko (49 %). Nejlépe naopak severské země Dánsko, Norsko a Švédsko. Zde nelehce splácí 15 % obyvatel.

Jaké platby nám dělají největší problémy

Nejčastěji my, Češi, nezvládáme nebo odkládáme platbu svých úvěrů (20 %), pokut (19 %) a účtů za volání (18 %). Nejpoctivěji platíme daně. Zde hřeší jen 6 % z nás.                                                                                       

„Z výsledků plyne, že podstatná část všech domácností má potíž vyjít se svými příjmy a že mnohé si musely na splácení složenek půjčovat. Z našich dat rovněž plyne, že lidé, kteří jsou již od mládí zatížení dluhem, se z něj většinou později již nevymaní,“ uvádí Mikael Ericson, generální ředitel společnosti Intrum Justitia.          

Minimálně jednu fixní platbu v uplynulých dvanácti měsících včas nezaplatilo čtyřiadvacet procent všech Čechů. Třeba v Řecku to bylo 76 %.

Kde si nejčastěji půjčujeme

45 % dotázaných si jde půjčit od rodiny. 27 % od přátel. Od banky 23 %. 23 % Čechů má obavy z toho, že pokud vše zaplatí včas, nevyjde s penězi. 10 % lidí zvažuje stěhování do jiné země z finančních důvodů. 11% lidí věří, že jejich děti budou v horší finanční situaci, než jsou oni. Dluhy nám brání i v ukončení partnerského vztahu, a to v 9 %.

Další článek


 

Další články

Fórum: Kam "nacpat" peníze?

Fórum: Kam "nacpat" peníze?

Před 5 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Státní rozpočet má přebytek 55 mld. Kč, zaplatili jsme si ho třikrát

Státní rozpočet má přebytek 55 mld. Kč, zaplatili jsme si ho třikrát

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  4
Penězům rozumíme, ale neumíme si je užít

Penězům rozumíme, ale neumíme si je užít

Před 11 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Jak na Vánoce bez dluhů?

Jak na Vánoce bez dluhů?

Máme pro vás několik tipů, jak Vánoce přežít s co nejmenším průvanem v peněžence.

Před 17 hodinami  |  Štoudková Dagmar  |  4

Digitalize or Die

Digitalize or Die

(Inzerce) Světem obchází strašidlo - strašidlo digitalizace. Kdo se ho bude bát, zkrachuje. Kdo jej zkrotí a využije, získá novou šanci.

Před 10 hodinami  |  Inzerce

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Průměrná mzda | Srovnání | Rodinný rozpočet | Nakupujeme

Češi maličko zbohatli, Západ ale zůstává v nedohlednu

Kupní síla obyvatel ČR dosahuje necelých 60 % průměru Evropy. více