FinExpert.e15.cz

Češi na dovolené v zahraničí utrácejí desítky tisíc korun

Praha, 24. srpna 2015

Více než čtvrtina Čechů utratí na dovolené v zahraničí více než 15 000 Kč. Drtivá většina si s sebou vozí platební kartu. Mimo ubytování zaplatí nejvíce v restauracích a za nákup jídla. Výsledky přinesl červencový průzkum GE Money Bank.

Čeští turisté utratí na dovolené v zahraničí i desítky tisíc korun. Při průzkumu GE Money Bank odpovědělo 49 % respondentů, že jejich výdaje jsou nejvýše 10 000 Kč. Necelých 26 % pak odhaduje výdaje maximálně na 15 000 Kč, 19 % počítá s útratou mezi 15 000 Kč a 25 000 Kč a zbylých 6 % utratí během dovolené více než 25 000 Kč. Jako nejdražší výdaj na dovolené, kromě ubytování, hodnotí dotazovaní restaurace (50 %) nebo nákupy jídla (49 %). Další nejdražší položky dovolené v zahraničí jsou podle respondentů zábava a suvenýry (44 %), památky (42 %), ostatní nákupy (30 %), doprava (24 %), kultura (22 %) a další (graf 1, zdroj: GE Money Bank).

Kam karty schováváme?

Velká část českých turistů (85 %) si do zahraničí vozí alespoň jednu platební kartu. Češi jsou v zahraničí opatrní a svoje platební karty si více než polovina z nich (54 %) kontroluje hned několikrát denně. Ženy (65,8 %) si svoje platební karty nejčastěji schovávají do kabelky, naopak 52 % mužů si je dává do kapsy. Téměř 14 % si svoji kartu prostě strčí do batohu a v dalších 13 % případů do bezpečí hotelového trezoru, 12 % pak volí přímo hotelový pokoj. Pět procent dokonce odpovědělo, že vlastně ani neví, kde kartu během dovolené mají (graf 2, zdroj: GE Money Bank).

Kreditní nebo debetní karta

Češi výhody platebních karet znají a nejvíce oceňují jejich flexibilitu ve výdajích (47 %), neboť mají peníze kdykoliv po ruce. Více než 9 % jako nejdůležitější vlastnost karet oceňují bezpečnost, ke které patří i možnost rychlého zablokování v případě ztráty. Pokud totiž na dovolené dojde ke ztrátě hotovosti, škoda bývá nevratná. Jako největší výhodu považuje 5 % respondentů pojištění ke kartě. 

„Klientům doporučujeme brát si s sebou do zahraničí z důvodu bezpečnosti minimálně dvě platební karty. Pokud by došlo k mechanickému poškození jedné z nich, je dobré mít finanční rezervu u  náhradního účtu. Ideální je mít jednu debetní k jejich účtu a jednu kreditní, která není vázána k účtu, tudíž je vhodnější k platbám na internetu a v zahraničí. Navíc od srpna mají klienti, kteří si nově pořídí kreditní kartu, všechny výběry touto kartou z bankomatů v zahraničí na 3 měsíce zdarma,“ říká Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank. „Používáním platebních karet mimo ČR si není jisto 36 % dotazovaných, neboť si myslí, že hrozí zneužití nebo ztráta. Jde přitom o neopodstatněnou obavu. Pouze 2,6 % odpovědělo, že kartu v zahraničí někdy ztratili, nebo jim byla ukradena. V případě ztráty je nutné co nejdříve kontaktovat banku, která zamezí jejímu zneužití a může klientovi do zahraniční poslat novou kartu.“ dodává Milada Franek.

GE Money Bank navíc nabízí k platebním kartám řadu bezpečnostních výhod. Banka monitoruje pohyb peněz na účtu klienta, takzvaný Fraud Monitoring, a pokud se stane, že má klient v zahraničí nezvyklé transakce nebo nezvyklý počet transakcí, kontaktuje ho a zjistí, jestli je vše v pořádku a zda není jeho karta zneužívána. Klient si může zablokovat nebo povolit možnost výběru v zahraničních bankomatech podle svých preferencí, a to i v průběhu dovolené prostřednictvím internetu nebo telefonicky.

Další článekDalší články

Daňové přiznání podejte do 3. dubna, pozor na povinnost podat elektronicky

Daňové přiznání podejte do 3. dubna, pozor na povinnost podat elektronicky

Před 3 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Pět vět, které pohřbí vaše šance u pracovního pohovoru

Pět vět, které pohřbí vaše šance u pracovního pohovoru

Co byste při pracovním pohovoru opravdu neměli říkat?

Před 3 hodinami  |  web Investiční  |  1

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Každý desátý na neschopence je zkontrolován

Před 5 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

Pojištění nemovitosti. U některých pojišťoven stačí základ, u jiných ne

K typickým zimním rizikům patří popraskané potrubí či poškození střechy.

Před 14 hodinami  |  Kýjonka Martin

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Kolik vyděláte ve srovnání s ostatními?

Včera  |  FinExpert.cz

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená