FinExpert.e15.cz

Certifikace ISO 9001: Když si stojíte za kvalitou své firmy

(Inzerce) Je synonymem pro kvalitu a minimálně v Česku nejznámější normou. Co přesně se ale skrývá za certifikací ISO 9001, mnoho lidí neví.

Díky ISO 9001 přitom můžete snížit náklady na provoz svojí firmy, zvýšit produktivitu práce a účastnit se soutěží i o velké státní zakázky. ISO 9001 by nemělo být jen „razítkem“, ale cestou, jak svůj byznys udělat ještě lepší. Ať už vyrábíte nábytek nebo vlastníte autoservis.

Certifikace ISO 9001 by měla být pro vaše stávající, ale i potenciální zákazníky a dodavatele signálem, že dbáte na kvalitu, že je pro vás důležitá i jejich spokojenost a že jste progresívní.

Co je to certifikát ISO 9001?

Celý systém certifikací a auditů (a to nejen certifikací ISO) vznikl společně s rozvojem sériové výroby. Prvním cílem bylo zavést systém, který by dokázal zaručit stejnou kvalitu všech výrobků – a to bez nutnosti kontrolovat kvalitu každého jednotlivého kusu. To měl zaručit systém norem, jež by garantovaly kvalitu samotné výroby.

Samotný systém norem ISO pak vznikl až v 80. letech 20. století ve Velké Británii a záhy se rozšířil po celé Evropě. Dnes tuto certifikaci ověřují nezávislé certifikační společnosti. Samotná certifikace ISO 9001 není povinná, nicméně výrazně zvyšuje důvěryhodnost firmy. Platnost certifikace je tři roky, v jejichž průběhu se provádějí kontrolní audity. Po třech letech pak následuje další certifikační audit.

Certifikace ISO 9001 v Česku

Ještě na přelomu milénia platilo, že 60 procent celosvětově certifikovaných firem bylo z Evropy, nicméně dnes mají převahu asijské firmy. V Česku má tuto certifikaci zhruba každá osmá firma. Jen pro srovnání – v Maďarsku bylo v roce 2006 certifikovaných zhruba 25 procent firem. Na opačném chvostu se pak dlouhodobě drží Rusko.

Jak certifikace funguje?

Certifikace ISO 9001 je postavená na poměrně jednoduchém principu. Vedení společnosti si na úplném počátku stanoví své cíle a priority pro další období. Následně by měly být nastaveny procesy, které povedou ke splnění cílů. Sama společnost by měla v průběhu času sama vyhodnocovat, jak nově nastavené procesy fungují, a jestli není potřeba provádět další změny a úpravy.

Postupně by mělo dojít k nastavení pružných a efektivních postupů nejen u výběru dodavatelů, ale i v samotné výrobě, ve vedení zaměstnanců, v péči o zákazníky i ve vedení dokumentace. Platí, že přiřazený auditor by neměl být váš soupeř, ale naopak partner, který vám bude poskytovat rady a provede vás všemi úskalími.

Co vám audit přinese?

Část veřejnosti vnímá certifikaci a audit jen jako formalitu, díky které se mohou zúčastňovat výběrových řízení. Další přínosy certifikátu ISO 9001 nevidí. Což je škoda.

Certifikace ISO není jen zárukou toho, že vaše služby, produkty, ale i péče o zákazníky budou mít vysokou hodnotu, pomáhá i s optimalizací nákladů. Správným nastavením všech procesů nejen snížíte náklady na provoz, ale uspoříte i suroviny, energie a v neposlední řadě čas.

Efektně nastavené procesy jsou cestou k vyššímu zisku, k vyššímu podílu na trhu. Dojde ke zkvalitnění, zefektivnění a zpružnění celé struktury. Pokud k certifikaci přistoupíte zodpovědně, jedním z efektů by mělo být zvýšení produktivity práce. A v neposlední řadě vám ISO 9001 skutečně otevírá dveře k velkým výběrovým řízením a k případným zakázkám ve státní správě.

Další článek


 

Další články

U ČMSS si můžete předpřipravit smlouvu on-line

U ČMSS si můžete předpřipravit smlouvu on-line

Před 5 hodinami  |  Rybová Romana
Jak zbytečně neprotopit majlant?

Jak zbytečně neprotopit majlant?

Každý rok nás tepelná pohoda stojí velkou část rodinného rozpočtu.

Před 7 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1

Levné hypotéky motivují k nákupu nemovitostí

Levné hypotéky motivují k nákupu nemovitostí

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Češi chtějí více e-shopů zaměřených na potraviny a hobby

Češi chtějí více e-shopů zaměřených na potraviny a hobby

Před 11 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Víte, na jak dlouho máte smlouvu u dodavatele? Jak to zjistit?

Víte, na jak dlouho máte smlouvu u dodavatele? Jak to zjistit?

Někteří dodavatelé motají spotřebitelům hlavy víc, než je zdrávo.

Před 19 hodinami  |  Poncarová Jana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená