FinExpert.e15.cz

Bytová výstavba roste i díky překlenovacím úvěrům

Pořízení vlastního bydlení představuje pro velkou většinu lidí jednoznačně jednu z největších životních investic.

Podle zprávy Českého statistického úřadu dosáhla bytová výstavba v loňském roce největšího rozmachu od roku 1990, kdy ještě doznívala rozestavěnost z konce osmdesátých let. V roce 2006 bylo dokončeno více než 32 tisíc nových bytů a zahájena výstavba dalších čtyřiceti tisíc. Údaje za  první tři měsíce letošního roku ukazují, že počty zahajovaných, rozestavěných i dokončovaných bytů nadále rostou.

Poptávka zvyšuje ceny bytů

Nárůst – v posledních měsících poměrně rychlý – však zaznamenávají i ceny bytů. Poptávka po bydlení je stále vysoká i z toho důvodu, že mnoho mladých lidí ze silných ročníků sedmdesátých let si pořizuje své vlastní bydlení. Ve věku mezi 20. a 34. rokem je v České republice zhruba 2,5 milionu lidí a velká část z nich už má jasně formulované požadavky na kvalitu svého budoucího bydlení a je připravena za ni přiměřeně zaplatit. Ve většině případů nemohou mladí lidé a rodiny financovat celou koupi či výstavbu bytu nebo domu z vlastních prostředků, jejich příjmy však obvykle stačí na pokrytí měsíčních splátek úvěru. O alternativě celoživotního bydlení v nájmu tato generace obecně příliš neuvažuje. Důvodem je výše měsíčních plateb, která se pohybuje přibližně na úrovni splátek úvěru, a tudíž je výhodnější peníze investovat do získání nemovitosti.

Hypotéku na cokoliv nedostanete

Pro účely financování stavby nebo koupě nemovitostí nabízejí peněžní ústavy celou škálu produktů. Snad nejznámější jsou hypotéky, prostřednictvím kterých lze čerpat až sto procent hodnoty pořizované nemovitosti, nebo řádné úvěry ze stavebního spoření, jejichž výhodou je nízká úroková sazba pevná po celou dobu splácení. Úvěr ze stavebního spoření lze však využít nejdříve po dvou letech spoření, naspoření určitého procenta z cílové částky a dosažení tzv. ohodnocovacího čísla. Těm, kteří ještě nesplnili podmínky řádného úvěru ze stavebního spoření, vycházejí stavební spořitelny vstříc a poskytují jim překlenovací úvěry. Překlenovací úvěr je tedy určen především tomu, kdo se setká s výhodnou nabídkou na koupi nemovitosti nebo kdo chce řešit bytovou situaci rychle, ale nemá v danou chvíli dostatek vlastních financí anebo nechce či nemůže požádat o standardní hypotéku. Například při financování družstevního bytu na hypotéku můžete rovnou zapomenout.

Překlenovací úvěr je rychlým, ale dražším řešením

Překlenovací úvěry se liší podle nutné výše naspořených prostředků, výše úroků, doby splácení apod. Například v nabídce stavební spořitelny Wüstenrot je pro mladé lidi, kteří nedisponují dostatečnými vlastními prostředky, určen úvěr PARTNER 100. Spořitelna jim poskytne úvěr, kterým lze pokrýt celou pořizovací cenu nemovitosti. Jeho horní hranice není omezena, a za úvěr PARTNER 100 tak pořídíte i větší rodinný dům či byt. „U PARTNERA jde skutečně o stoprocentní financování. Při žádosti o úvěr nevyžaduje Wüstenrot od žadatele žádný počáteční vklad. Tento úvěr je určen pro všechny, kteří nemají stavební spoření nebo spoří méně než jeden rok,“ říká Helena Dušková, tisková mluvčí spořitelny. „Pro mladé lidi je PARTNER zajímavý nízkou měsíční splátkou a delší dobou splácení,“ doplňuje Dušková. Raiffeisen stavební spořitelna má zase speciální překlenovací úvěr nazvaný Dobrý známý. Nemusíte u něj dokládat příjmy, stačí jen čestné potvrzení a úroková sazba u něj je 4,8 % p.a. Akontaci nevyžaduje ani Modrá pyramida, u Hypoúvěru vám profinancuje 100% bydlení a úroková sazba je 4,99 % p.a. U Buřinky jsou parametry obdobné (4,85 % p.a.) a pro splácení úvěru se spokojí jen s prokázáním, že jste ho schopni splácet. U Hypo stavební spořitelny se úrok pohybuje mezi 4,2-5,2 % p.a., rovněž ani tato spořitelna nepožaduje u překlenovacího úvěru minimální vklad.

A jak překlenovací úvěr funguje? V prvních letech platíte jen úroky z úvěru a splátku spoření. Vlastní úvěr se začíná splácet až po přidělení cílové částky. Výhodou je i skutečnost, že po dobu překlenovacího úvěru máte nárok na státní podporu, která může dosáhnout až 3 000 Kč za rok.. Pokud použijeme příklad Wuestenrotu, úroková sazba z úvěru PARTNER při půjčce vyšší než 200 000 Kč je snížena na 4,9 % ročně, po změně na úvěr ze stavebního spoření pak klesá na 3,7 % p. a. Výhodou překlenovacího úvěru je, že dobu jeho trvání lze zkrátit mimořádnými splátkami. Po přeměnění na řádný úvěr je možné úvěr jednorázově splatit, a to vše bez jakýchkoliv sankcí, což u hypoték lze jen v době změny fixace. Maximální doba splatnosti překlenovacích úvěrů se pak pohybuje od 18 do 23 let. Ovšem pozor, při dlouhém splácení překlenovacího úvěru sice získáte nízkou spátku, ale po splacení překlenovacího úvěru nastává splácení úvěru stavebního, takže se doba splácení může vyšplhat třeba až na 40 let.

Odečtěte si úroky

Bydlení ve vlastním podporuje také stát tím, že příjemcům úvěru poskytuje daňové úlevy. „U úvěrů poskytnutých stavební spořitelnou se jedná o to, že žadatel si může úroky zaplacené za úvěr odečíst od základu pro výpočet daně z příjmů. Tím dosáhne podstatného snížení nákladů na úvěr,“ doplňuje Helena Dušková. Mladé rodiny do 36 let stát navíc podporuje z prostředků Státního fondu rozvoje bydlení, ze kterého jim poskytuje výhodně úročené úvěry jak na pořízení prvního bydlení – max. 300 000 Kč, tak na rekonstrukce bytů ve výši 150 000 Kč.

Další článek


 

 


Další články

Fórum: Jak nejlépe "opustit" IŽP?

Fórum: Jak nejlépe "opustit" IŽP?

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Jaké zboží nelze vrátit, přestože jste je koupili přes internet?

Jaké zboží nelze vrátit, přestože jste je koupili přes internet?

Nakupujete-li jízdenky či letenky přes internet, pozorně si přečtěte obchodní podmínky. Vrátit například nelze ani zboží na míru.

Včera  |  Zelený Lukáš

10 důvodů, proč se nechat zaměstnat

10 důvodů, proč se nechat zaměstnat

Být osobou samostatně výdělečně činnou nebo zaměstnancem?

Včera  |  Gola Petr

Důchody se posílají i do ciziny

Důchody se posílají i do ciziny

Včera  |  Rybová Romana
Jak na odečet energií?

Jak na odečet energií?

Jak si pohlídat, aby stav elektroměru byl shodný s tím, co zaznamenává technik při odečtu energií?

Včera  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Zdravotní pojištění | Sociální pojištění | Zajímavosti | Vyděláváme | Práce

Pozor: Neplacené volno není zadarmo

Pokud již máte vyčerpanou dovolenou a potřebujete z naléhavých důvodů volno, můžete se domluvit na čerpání neplaceného volna. více

EuroEUREUR27.050 Kč-0.185 %
Americký dolarUSDUSD23.999 Kč-0.096 %
Britská libraGBPGBP36.941 Kč-0.393 %
Japonský jenJPYJPY19.864 Kč-0.604 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.578 Kč-0.307 %
více...
PX1012.5900.46 %
CETV50.0000.10 %
ČEZ553.000-0.07 %
Erste Bank707.900-1.84 %
Fortuna61.450-1.21 %
více...
Meziroční změna HDP4,20%1Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,30%k 1. 7. 15
Meziroční inflace0,50%k 1. 7. 15
Průměrná hrubá mzda25 306 Kč1Q / 15
Meziroční růst průmyslu5,50%k 1. 6. 15
více