FinExpert.e15.cz

Bydlíme: Byt či dům?

Nevrhejte se bezmyšlenkovitě hned do první nabídky, která se vám namane.

Někteří shání vybavený dům s rozlehlou zahradou, jiní vidí pohodlí v panelovém domě. Jeden naléhavě hledá přístřešek za nízké výdaje, druhý shání rozlehlý byt v centru. Někdo dává přednost hotovému, jiný chce využít svou kreativitu. Různé povahy, různé požadavky. 

Dvakrát měř, jednou řež

První nesnadnou otázkou, před kterou stojí zájemci o nemovitost, je, zda investovat do domu či bytu. Důležité je zvážit své priority, ale především finance. O peníze jde totiž vždy až v první řadě. V zásadě vždy platilo, že byt je podstatně levnější investicí než dům. To už ale neplatí. Záleží například na druhu a stáří stavby či výběru lokality, která často ovlivňuje výši ceny. Při výběru nemovitosti je třeba zvážit nejrůznější aspekty, na druhé straně by se pro jeden faktor neměly přehlížet ty ostatní. Věci, které se ze začátku zdají být nepodstatné, mohou v budoucnu nabýt na důležitosti.

Vyděláváme | Bydlíme | Zajímavosti | Práce | Cestování | Psychologie | Stěhování

Pět typů lidí, kteří by se neměli stěhovat na venkov

Touha vlastnit domek se zahrádkou je pochopitelná.

Ať už budete vybírat dům či byt, nedělejte bezmyšlenkovité rozhodnutí a projděte si hned několik nabídek. Někdy se na první dojem vsázet nevyplatí. Seznamte se se stávající situací na trhu, abyste kvůli vaší nevědomosti nemuseli sáhnout hlouběji do kapsy. S koupí nemovitosti je vždy lepší obrátit se na odborníky, kteří mají zkušenosti a upozorní na případné nedokonalosti.

Byt či dům? Město či vesnice?

Položte si na začátek hned několik otázek, které by mohly váš výběr usnadnit. Plánujete početnou rodinu? Jste aktivní? Potřebujete dojezd do školy či práce? Dáváte přednost kulturnímu vyžití? Otázek může být nespočet a mohou vás navést právě k cílovému rozhodnutí. Hlavní slovo při rozhodování by měl hrát váš styl života, povaha, pracovní nasazení a množství volného času. Jestliže ve svém životě dáváte přednost divadlu, galerii, baru a jiným kulturním volnočasovým aktivitám, město je pro vás jasnou volbou.

Pokud inklinujete k přírodě, vadí vám hluk a vysoká koncentrace lidí, dejte přednost místu na periferii města nebo vsi. Jestliže jste samotáři, nepotrpíte si na kutilství a v práci strávíte značnou část dne, tak je celkem zbytečné pořizovat si dům. Obecně vzato byt neposkytuje tolik prostoru jako dům. Na druhé straně nevyžaduje velké množství času na úklid, údržbu a další činnosti spojené s užíváním a vlastnictvím domu. Toto je jen něco málo z věcí, na které je třeba se při výběru soustředit. Koupě nemovitosti je vážným krokem a rozhodnutím, proto musíte zvažovat celou řadu faktorů.

Bydlíme | Zajímavosti

Pět typů lidí, kteří by se neměli stěhovat do velkoměsta

S kterými problémy se můžete setkat při přesunu do města?

Novostavba či starší zástavba?

Přemýšlíte-li o koupi nového bydlení a stále se rozmýšlíte mezi novostavbou a starším bytem/domem, zvažte výhody i nevýhody obou variant. Každá z nich má vedle své pořizovací ceny svoje další pro a proti. Pro mnohé může být rozhodující stáří stavby, které často ovlivňuje i samu cenu. Ta je jedním z nejdůležitějších kritérií pro hodnocení výhodnosti koupě.

Nevýhodou starší stavby může být nezbytná investice do rekonstrukce, která v některých případech může přesáhnout cenu stejně kvalitního bydlení v novostavbě. Plusem pro starší zástavby je možnost bydlet prakticky okamžitě, novostavby se obyčejně prodávají v určitém stupni rozestavěnosti a zájemci musí čekat. V případě novostavby se jedná o nový objekt v záruce, takže kupující má možnost defektní součásti reklamovat u developera. Nemovitost má často i nižší režie, a to z důvodu plánovaného nízkoenergetického řešení.

Kultura bydlení

Bydlení není jen konkrétní obytný prostor, ale také jeho bezprostřední okolí, tzv. kultura bydlení. Každý by si měl zjistit jaká je v daném místě občanská vybavenost, tzn. dopravní dostupnost, jak daleko jsou obchody, pošta, lékaři, školy, úřady. Pro někoho může být klíčové propojení s přírodou, prostor pro děti nebo vycházky. Nikdo nechce žít v betonovém vězení, a tak je důležité zaměřit se na přítomnost zeleně, vodních ploch a osvětlení. Všechno to jsou dílčí prvky, které ale při vzájemném působení tvoří kompaktní celek.

Skvělá lokalita a ideální dispozice nejsou tím jediným, čeho byste si měli všímat. Při výběru vsaďte na kvalitu, která souvisí s použitým materiálem, prostorovými parametry, světelnými podmínkami. Roli hraje také funkční stránka, logika uspořádání a nepochybně také estetika a dobové trendy. Zjistěte si orientaci jednotlivých místností vůči světovým stranám, výhled, oslunění či zastínění. Zeptejte se na technický stav nemovistosti, na výši měsíčních nákladů na bydlení. V neposlední řadě se zajímejte o přítomnost balkonu, sklepu a možnost garážování nebo parkování.

Další článek


 

 


Další články

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

21 důvodů, proč právě teď splachujete peníze do záchodu

Stačí jen mírně upravit spotřebitelské návyky.

Před 4 hodinami  |  web Investiční  |  6

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Novopečení otcové budou mít od příštího roku nárok na týden placeného volna

Sněmovna schválila týdenní dovolenou pro otce, kterým se narodilo dítě. Tato novela by měla začít platit příští rok od ledna nebo února.

Včera  | 

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Daňová sleva na EET v praktických příkladech

Na slevu na EET mají nárok pouze fyzické osoby, právnické osoby nikoliv.

Včera  |  Gola Petr  |  5

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

Akční nabídky a asistent na telefonu. Znáte výhody firemních karet Visa?

(Inzerce) Placení bankovní kartou je už v Česku běžným standardem. Povědomí o firemních kartách a jejich výhodách ale stále není moc rozšířené.

Včera  |  Inzerce

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

ČSOB rozšíří platební bránu o řešení EET

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Trh práce | Zákoník práce | Hledání práce | Zákony | Vyděláváme | Práce

Práce přesčas: Víte, na co máte nárok a na co si dát pozor?

Počet přesčasových hodin je jasně daný zákonnou úpravou. více