FinExpert.e15.cz

Bydlení: Výhody drtičů odpadu

Nehygienické skladování potravinového odpadu v domácnosti může snadno vyřešit drtič kuchyňského odpadu. Z nabídky výrobců se dnes dají vybírat velmi výkonné přístroje za příznivou cenu.

Většina moderních typů drtičů odpadu se vyznačuje vysokým výkonem, díky němuž si přístroje poradí například i se skořápkami od vajec a ořechů nebo drobnými kostmi, významnou předností je jistě i snadná údržba a dlouhá životnost.
Hlavní výhodou drtičů potravinového odpadu je fakt, že kuchyně, která se zejména v posledních letech stává nejfrekventovanějším místem v domácnosti a moderní architektonická řešení doporučují jejich propojení s obývacími prostory, zůstává čistým, pro práci pohodlným místem bez zapáchajících odpadků.

Jak vybrat vhodný typ drtiče pro domácnost?

Drtiče bychom měli vybírat nejen podle ceny, ale zejména podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Jako nejpříhodnější se z tohoto hlediska jeví masivní odlehčené materiály, zajišťující vysokou kompaktnost výrobku a především snadnou, bezpečnou a rychlou instalaci. Při výběru bychom měli přihlédnout i k tomu, zda má výrobek protikorozní povrchovou úpravu, neboť právě zkorodování materiálu je jednou z nejčastějších příčin selhání všech starších typů drtičů odpadu.

Kvalitní drtiče odpadků by si měly bez problémů poradit s takovými druhy potravin, jako jsou například slupky od ovoce a zeleniny, zbytky masných výrobků, kostí, vaječnými a ořechovými skořápkami, zbytky pečiva, těstovin a rýže, ale třeba i se šupinami z ryb či zbytky papírových ubrousků.
Veškerý odpad je přístrojem rozdrcen na částice veliké maximálně jako zrnko rýže, a ty jsou bez problémů odplaveny odpadem do kanalizace, kterou nijak nezatěžují a následně se rychle rozkládají v čistírnách odpadních vod. Drcení potravin tedy není jen hygienické, ale také ekologické.
Drtiče odpadů není vhodné vybírat jen podle ceny, je vhodné přihlédnout k dalším technickým a hlavně bezpečnostním parametrům. V první řadě bychom měli určit, pro jaké množství odpadu budeme drtiče využívat.
Do domácností, kde počet členů nepřesahuje čtyři osoby, případně do kuchyní s omezenými prostorovými možnostmi, zvolíme výrobek s optimální cenou a minimálními rozměry, které by však v žádném případě neměly neomezovat jeho výkonnost.

Za standardní se považují následující technické parametry:

  • počet otáček motoru kolem 2500 za minutu (u některých typů výrobků to může být podstatně méně, výrobci uvádějí hodnoty od 1400 až 1725 otáček)
  • alespoň částečná protihluková izolace
  • příkon 475 W.

Cena takových přístrojů se pohybuje kolem deseti tisíc korun, celkem kvalitní výrobky se však dají sehnat i pod touto hranicí.
Pro větší domácnosti jsou pak vhodné drtiče vyšší kategorie, zpravidla již s nerezovým provedením drtící komory a zvýšenou protihlukovou izolací. Počet otáček motoru u těchto modelů je prakticky totožný jako u výše zmíněné kategorie, tedy kolem 2500 otáček, obsah drtící komory je zde ale přibližně o půl litru vyšší (asi dva litry), příkon je pak zpravidla 490 W. Cena těchto druhů drtičů je již vyšší, pohybuje se kolem patnácti tisíc korun.

Drtiče pro gastroprovozy

Drtiče s nejvyššími výkony motorů, označované jako průmyslové, jsou již vhodné zejména do gastronomických provozů (menší restaurace, bistra, pizzerie), své uplatnění však najdou i ve velkých domácnostech. Vhodné jsou k likvidaci velkého objemu odpadů, příznačná je vysoká rychlost drcení a také dlouhá životnost. V tomto případě se cena pohybuje v řádu desetitisíců korun, nejčastější je částka kolem třiceti tisíc korun.
Je tedy zřejmé, že nabídka různých druhů drtičů odpadků je rozmanitá. V každém případě ale platí, že chceme-li se zbavit nepříjemných zápachů v kuchyni a zároveň likvidovat odpad ekologickou cestou, je drtič vhodným spotřebičem do našich domácností - navíc za docela příznivou cenu.

Všechny prodávané spotřebiče by měly mít atest národních úřadů. Jako vodítko při výběru poslouží informace o tom, zda má příslušný výrobek tepelnou pojistku, která chrání spotřebič a zajišťuje jeho dlouhou životnost. Určitým plusem je také vyjímatelná ochranná manžeta, která umožňuje rychlé a snadné čištění drtiče.


Zdroj: www.CESKESTAVBY.cz


Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Drtic
FerdaXXL
29. 10. 2005, 14:52
Re: Ekologické ?
a
1. 1. 2005, 01:35
Ekologické ?
MarBen
30. 12. 2004, 14:46

Další články

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Před 2 hodinami  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Před 2 hodinami  |  Rybová Romana
Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné vládě předložila ministryně Michaela Marksová.

Před 12 hodinami  |  Rybová Romana  |  2

Budeme silní a budeme si vládnout sami... Dnes započal „Brexit“

Budeme silní a budeme si vládnout sami... Dnes započal „Brexit“

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1
Bankovka 50 Kč skončí, ČNB mapuje její historii od Rakouska-Uherska

Bankovka 50 Kč skončí, ČNB mapuje její historii od Rakouska-Uherska

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více