FinExpert.e15.cz

Bydlení: Výhody drtičů odpadu

Nehygienické skladování potravinového odpadu v domácnosti může snadno vyřešit drtič kuchyňského odpadu. Z nabídky výrobců se dnes dají vybírat velmi výkonné přístroje za příznivou cenu.

Většina moderních typů drtičů odpadu se vyznačuje vysokým výkonem, díky němuž si přístroje poradí například i se skořápkami od vajec a ořechů nebo drobnými kostmi, významnou předností je jistě i snadná údržba a dlouhá životnost.
Hlavní výhodou drtičů potravinového odpadu je fakt, že kuchyně, která se zejména v posledních letech stává nejfrekventovanějším místem v domácnosti a moderní architektonická řešení doporučují jejich propojení s obývacími prostory, zůstává čistým, pro práci pohodlným místem bez zapáchajících odpadků.

Jak vybrat vhodný typ drtiče pro domácnost?

Drtiče bychom měli vybírat nejen podle ceny, ale zejména podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Jako nejpříhodnější se z tohoto hlediska jeví masivní odlehčené materiály, zajišťující vysokou kompaktnost výrobku a především snadnou, bezpečnou a rychlou instalaci. Při výběru bychom měli přihlédnout i k tomu, zda má výrobek protikorozní povrchovou úpravu, neboť právě zkorodování materiálu je jednou z nejčastějších příčin selhání všech starších typů drtičů odpadu.

Kvalitní drtiče odpadků by si měly bez problémů poradit s takovými druhy potravin, jako jsou například slupky od ovoce a zeleniny, zbytky masných výrobků, kostí, vaječnými a ořechovými skořápkami, zbytky pečiva, těstovin a rýže, ale třeba i se šupinami z ryb či zbytky papírových ubrousků.
Veškerý odpad je přístrojem rozdrcen na částice veliké maximálně jako zrnko rýže, a ty jsou bez problémů odplaveny odpadem do kanalizace, kterou nijak nezatěžují a následně se rychle rozkládají v čistírnách odpadních vod. Drcení potravin tedy není jen hygienické, ale také ekologické.
Drtiče odpadů není vhodné vybírat jen podle ceny, je vhodné přihlédnout k dalším technickým a hlavně bezpečnostním parametrům. V první řadě bychom měli určit, pro jaké množství odpadu budeme drtiče využívat.
Do domácností, kde počet členů nepřesahuje čtyři osoby, případně do kuchyní s omezenými prostorovými možnostmi, zvolíme výrobek s optimální cenou a minimálními rozměry, které by však v žádném případě neměly neomezovat jeho výkonnost.

Za standardní se považují následující technické parametry:

  • počet otáček motoru kolem 2500 za minutu (u některých typů výrobků to může být podstatně méně, výrobci uvádějí hodnoty od 1400 až 1725 otáček)
  • alespoň částečná protihluková izolace
  • příkon 475 W.

Cena takových přístrojů se pohybuje kolem deseti tisíc korun, celkem kvalitní výrobky se však dají sehnat i pod touto hranicí.
Pro větší domácnosti jsou pak vhodné drtiče vyšší kategorie, zpravidla již s nerezovým provedením drtící komory a zvýšenou protihlukovou izolací. Počet otáček motoru u těchto modelů je prakticky totožný jako u výše zmíněné kategorie, tedy kolem 2500 otáček, obsah drtící komory je zde ale přibližně o půl litru vyšší (asi dva litry), příkon je pak zpravidla 490 W. Cena těchto druhů drtičů je již vyšší, pohybuje se kolem patnácti tisíc korun.

Drtiče pro gastroprovozy

Drtiče s nejvyššími výkony motorů, označované jako průmyslové, jsou již vhodné zejména do gastronomických provozů (menší restaurace, bistra, pizzerie), své uplatnění však najdou i ve velkých domácnostech. Vhodné jsou k likvidaci velkého objemu odpadů, příznačná je vysoká rychlost drcení a také dlouhá životnost. V tomto případě se cena pohybuje v řádu desetitisíců korun, nejčastější je částka kolem třiceti tisíc korun.
Je tedy zřejmé, že nabídka různých druhů drtičů odpadků je rozmanitá. V každém případě ale platí, že chceme-li se zbavit nepříjemných zápachů v kuchyni a zároveň likvidovat odpad ekologickou cestou, je drtič vhodným spotřebičem do našich domácností - navíc za docela příznivou cenu.

Všechny prodávané spotřebiče by měly mít atest národních úřadů. Jako vodítko při výběru poslouží informace o tom, zda má příslušný výrobek tepelnou pojistku, která chrání spotřebič a zajišťuje jeho dlouhou životnost. Určitým plusem je také vyjímatelná ochranná manžeta, která umožňuje rychlé a snadné čištění drtiče.


Zdroj: www.CESKESTAVBY.cz


Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Drtic
FerdaXXL
29. 10. 2005, 14:52
Re: Ekologické ?
a
1. 1. 2005, 01:35
Ekologické ?
MarBen
30. 12. 2004, 14:46

Další články

ČPP uvedla samostatné pojištění pro případ terorismu

ČPP uvedla samostatné pojištění pro případ terorismu

Před 2 hodinami  |  Schwarzmann Marek
Ministryně Marksová předložila návrh novely zákoníku práce

Ministryně Marksová předložila návrh novely zákoníku práce

Novinkou by měla být jistota návratu do původní práce a na stejné pracoviště pro zaměstnance po skončení rodičovské dovolené.

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana

Era mění ceník. Zdraží výběry z bankomatu jiné banky

Era mění ceník. Zdraží výběry z bankomatu jiné banky

Přinášíme přehled jednotlivých změn. Týkají se devíti položek.

Před 7 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  10

Fórum: Výnos z pozemku

Fórum: Výnos z pozemku

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Český důchod putuje do celého světa

Český důchod putuje do celého světa

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Aktuálně | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít. více

EuroEUREUR27.020 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.192 Kč1.091 %
Britská libraGBPGBP31.612 Kč-0.019 %
Japonský jenJPYJPY23.653 Kč-0.786 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.610 Kč0.055 %
více...
PX856.8400.46 %
CETV57.9000.00 %
ČEZ418.600-0.10 %
Erste Bank693.6000.96 %
Fortuna89.2000.91 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více