FinExpert.e15.cz

Budoucnost paneláků

Uvažujete o koupi staršího bytu v panelovém domě? Oproti cihlovým novostavbám mají panelové domy stále řadu nedostatků z dob jejich výstavby.

S výstavbou panelových domů se v tehdejším Československu začalo koncem padesátých let minulého století. Nejvíce panelových domů bylo postaveno v letech 1966 až 1975. Důvodem jejich masové výstavby byla snaha o rychlé vyřešení neutěšené bytové situace mnoha rodin. V současné době bydlí v panelových domech odhadem přes čtyři miliony lidí, což je přibližně třetina obyvatelstva České republiky.

Rekonstrukci čeká každý dům

Při výstavbě panelových domů se počítalo s životností přibližně osmdesát let. Vezmete-li v úvahu, že nejvíce panelových domů bylo postaveno v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století a pravidelná údržba byla často podceňována, bude se muset v nejbližších letech přistoupit k celkové rekonstrukci všech těchto domů. Z ekonomického hlediska je výhodnější provést celkovou rekonstrukci domu než přistoupit k jeho demolici a stavbě nového domu. Podle Lucie Czechové z odborného časopisu Panel Plus je za předpokladu dobré statiky a pravidelných oprav životnost panelových domů v podstatě neomezená.

U panelových domů se setkáte jak se závadami způsobenými nekvalitním provedením a použitím nevhodných materiálů, tak i závadami způsobenými opotřebením. Kompletní rekonstrukce zahrnuje opravy nosné konstrukce, obvodových zdí, střechy, balkónů, výměnu elektroinstalace, rozvodů vody, oken a provedení zateplení celého domu.

Nový nebo opravený

Celková rekonstrukce domu je velmi nákladná. Přestože může majitel panelového bytu využít finanční podporu ze Státního fondu rozvoje bydlení (program Panel), musí značnou část oprav zaplatit z vlastních zdrojů. V České republice najdete jak sídliště s již opravenými domy, tak i taková, která obnova teprve čeká. Podle Jiřího Fajkuse ze společnosti Real Spektrum Group je například brněnské sídliště v Kohoutovicích příkladem velmi dobrého stavu rekonstruovaných paneláků s nástavbami, zateplením, plastovými okny apod. Naopak na sídlišti v Bohunicích najdete opravených panelových domů prozatím málo. Podobná situace je i v ostatních městech. Mezi sídliště, která jsou v horším technickém stavu, patří například pražský Chodov, sídliště Jižní Svahy ve Zlíně či část sídliště Máj v Českých Budějovicích. Naopak opravené panelové domy najdete na Praze 5 a 6 (Barrandov), v Bartošově Čtvrti ve Zlíně či na Pražském předměstí v Českých Budějovicích. Vzhledem k rostoucím cenám práce i materiálů je výhodnější vybrat o něco dražší dům po kompletní rekonstrukci.

Některé byty jsou již předražené

Cenu bytu ovlivňuje nejen technický stav panelového domu, ale i velikost města, konkrétní lokalita a přírodní prostředí v okolí domu. Dnes zaplatíte za byt o velikosti 2+1 v Praze běžně v průměru 2,6 milionu korun, v Brně o 700 tisíc korun méně. Levnější jsou byty v menších městech. Například ve Zlíně zaplatíte za byt v průměru 1,6 milionu korun, v Českých Budějovicích ještě o 300 tisíc méně. Podle Jiřího Fajkuse zájem o byty v panelových domech v porovnání s minulostí klesá. Zejména v Praze, Brně a dalších krajských městech jsou panelové byty výrazně předražené. Naopak v severních Čechách a částečně i na severní Moravě, kde se trh s byty teprve rozbíhá, byty teprve dohánějí reálné tržní ceny.

Poptávka bude spíše stagnovat

V následujících letech lze očekávat stagnaci či pokles poptávky po bytech v panelových domech. Důvodů je hned několik. V některých lokalitách jsou ceny bytů již velmi vysoké, s rostoucí životní úrovní klesá zájem obyvatel o méně kvalitní bydlení v nerevitalizovaných panelových sídlištích, silné ročníky sedmdesátých let již většinou mají vyřešenou bytovou situaci a v současné době přistupují banky ke zpřísnění podmínek k získání hypotéky. V příštích letech může dojít i k „přetlaku“ nabídky bytů v panelových domech. Lidé, kteří spekulovali na růst ceny bytů, se mohou rozhodnout k výběru zisků a byt nabídnou k prodeji. V případě nedostatečné poptávky je jediným řešením nabídnout zájemci nižší cenu.

K poklesu tržních cen přispívá:

  • Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték
  • Nárůst úrokových sazeb hypoték
  • Nadhodnocení tržních cen v některých lokalitách
  • Rostoucí požadavky na kvalitu bydlení
  • Zpomalení růstu ekonomiky a příjmů obyvatelstva
  • Růst cen energií
  • Stagnace či pokles tržního nájemného
  • Postupné uspokojení bytových potřeb silných ročníků 70. let

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Před 2 hodinami  |  Ondráčková Kamila

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Fórum: Kontrola kotlů na pevná paliva

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Místo do banky do mobilu? Už za pět let

Místo do banky do mobilu? Už za pět let

Včera  |  Rybová Romana
30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Včera  |  web Investiční

Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2017

V roce 2017 budou živnostníci platit více na zdravotním pojištění.

Včera  |  Gola Petr

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.025 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD23.984 Kč0.634 %
Britská libraGBPGBP31.747 Kč1.039 %
Japonský jenJPYJPY23.925 Kč0.476 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč-0.055 %
více...
PX858.3800.9 %
CETV58.2000.61 %
ČEZ417.3000.02 %
Erste Bank691.5002.49 %
Fortuna95.8001.97 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více