FinExpert.e15.cz

Budou obyvatelům Japonska padat peníze z helikoptéry?

Japonské volby do Horní sněmovny, které proběhly tento víkend, znamenaly výrazné vítězství provládní koalice. Díky tomu získal japonský premiér Šinzo Abé dvoutřetinovou většinu potřebnou pro jeho největší politickou ambici: reformu japonské pacifistické ústavy. I když je možné, že to bude mít závažné geopolitické dopady, finanční trhy se spíše věnovaly tomu, jak silná podpora Abého vlády i přes pokulhávající ekonomiku a nová deflační rizika může naznačovat možnost nových ekonomických politických opatření.

A tentokrát nebude vládní ekonomická politika záviset jen na krocích Bank of Japan, naopak BoJ bude pouze tisknout peníze v souladu s požadavky vlády, aby pokryla masivní fiskální stimul – tzv. „helicopter money“, tedy „vrtulníkové peníze“. V tomto režimu je úkolem centrální banky pouze pokrýt jakýkoli fiskální nedostatek, zatímco peníze jdou přímo do ekonomiky s cílem stimulovat konečnou poptávku spíše než zbytečný nákup aktiv. Japonská centrální banka zjistila, že i přes probíhající masivní program kvantitativního uvolňování v obrovské výši až 15 % HDP ročně nedokázala zabránit obnovení deflačních sil po kolapsu cen komodit, oslabení domácí poptávky a agresivní devalvaci čínské měny proti ostatním asijským měnám. Ve skutečnosti je od nepovedeného japonského pokusu o ovlivnění trhů prostřednictvím negativních sazeb v lednu letošního roku japonský jen zhruba o 20 % silnější než čínský juan. V nedávné době dosáhly náznaky možného fiskálního stimulu vrcholu, když jeden vládní představitel podpořil program ve výši 20 bilionů jenů. Jde o více než 4 % japonského HDP, což je srovnatelné s masivním americkým programem TARP, který USA zavedly během finanční krize v letech 2008-9.

V této souvislosti připomínám, že bývalý guvernér Fedu Ben Bernanke je tento týden na návštěvě Japonska a setká se s představiteli japonské vlády včetně premiéra Abého i guvernéra Bank of Japan Haruhiko Kurody. Bernanke koncem devadesátých let a na začátku nového století tvrdě kritizoval monetární politiku Japonska a připisuje se mu oživení termínu „helicopter money“, poprvé zavedeného Miltonem Friedmanem.

Ať už je možnost, že by Bernanke aktivně radil Japonsku s dalšími politickými kroky, pravdou nebo ne, dalším klíčovým bodem pro japonský jen bude jednání BoJ 29. července, i když teoreticky může Abého vláda oznámit fiskální opatření kdykoli, protože Bank of Japan se připojí s tím, že koordinuje své kroky v souladu s novým fiskálním programem vlády a bude udržovat výnosy dluhopisů dole.

Z dlouhodobého hlediska je otázkou, zda „helicopter money“ nebo jakékoli jiné politické opatření může Japonsko dostat ze spirály dluhových problémů, které navíc zhoršuje pokles demografické křivky. Pokud však Japonsko nic neudělá, mohlo by dojít až k deflačnímu kolapsu ekonomiky. Přílišné množství vytištěných peněz by Japonsko mohlo dostat do nepříjemné inflace, díky které by vypouštění peněz do ekonomiky mohlo připomínat monetární explozi. Přesto je využití „helicopter money“ novinkou, která může být velmi efektivní při vytváření inflace – i když je to inflace svým způsobem korozivní a finančně represivní. A pokud to náhodou nevíte, korozivní a finančně represivní znamená špatné pro měnu.

Jen může být chvilku silnější, ale pokud se Japonsko vydá cestou „helicopter money“, bude „odměněno“ oslabením měny, které otevře cestu pro další fázi globálních měnových válek.

A pokud si premiér Abé skutečně splní svůj cíl a vytvoří novou, méně pacifistickou ústavu, pak by velká část těchto peněz vypuštěných do ekonomiky mohla skončit ve financování vojenských výdajů, a třeba i helikoptér. A budou to skutečné vrtulníkové peníze.

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank

Další článekDalší články

5 důvodů, proč dětem nezakazovat počítačové hry

5 důvodů, proč dětem nezakazovat počítačové hry

Co tedy mohou hry vašim potomkům přinést?

Před 7 hodinami  |  Štarková Petra  |  7

Ženy x muži: Proč se nedaří smazat rozdíly ve výši průměrných výdělků?

Ženy x muži: Proč se nedaří smazat rozdíly ve výši průměrných výdělků?

Před 9 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Nová kalkulačka: Spočítejte si výši mateřské v roce 2017

Nová kalkulačka: Spočítejte si výši mateřské v roce 2017

Před 10 hodinami  |  FinExpert.cz
Raiffeisenbank chystá změnu podmínek a oseká „kreditky“

Raiffeisenbank chystá změnu podmínek a oseká „kreditky“

Rozlučte se s nejvýhodnějšími kreditními kartami na trhu...

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  4

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

Británie práskne Bruselu dveřmi, premiérka prosazuje tzv. hard-brexit

21.  1.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  4

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční chyby | Rodinný rozpočet | Platíme | Spoříme

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Ve finančním životě často platí, že objevení chyby trvá dlouho. více