FinExpert.e15.cz

Budete mít dotovanou elektřinu. Podomní prodejci opět lžou

Podomním prodejcům elektřiny pořád kvete pšenka.

Na dveře domácností ťukají vyšňoření mladíci s přesvědčivými argumenty. Přestože obce podomní prodej zakazují a spotřebitelé jsou ostražitější, sbírají podpisy. Lidé přitom často netuší, že podepsali změnu dodavatele. Odstoupit od smlouvy i po zahájení dodávek umožňuje novela energetického zákona.

Téma podomního prodeje energií je v České republice nekonečné. Když lidé prokouknou jeden trik, hned potulní obchodníci vytáhnou jiný. Ještě nedávno byly na pomyslném žebříčku prodejních lží LED žárovky, které podomní prodejci rozdávali jako dárek, ale ve skutečnosti si je lidé kupovali. Nyní podomní prodejci nabízejí dotovanou elektřinu.

Dotovaná elektřina neexistuje

Situace v energetice se proměňuje, diskutuje se změna plateb s ohledem na výši jističe a lidé se v podobné džungli jen stěží orientují. Snadno pak skočí na lživé argumenty. Poslední dobou se na českých ulicích rozmnožili podomní prodejci, kteří lidem slibují, že budou mít dotovanou elektřinu.

Bydlíme | Platíme | Rodinný rozpočet | Legislativa

Elektřina může podražit, hlavně těm, co s ní šetří

Odebíráte málo? Zaplatíte víc. Ušetří ten, kdo naopak nešetří...

„Navštívil mě pán s paní, kteří se ptali, jestli jsem v loňském roce měla dotovanou elektřinu. Od září jsem změnila dodavatele a tak jen nakoukli do papíru a zase odešli. Soused mi poté pověděl, že u něho také byli a že jim na dotovanou elektřinu kývl a budou mu vracet 2 000 korun,“ napsala nám paní Marie N. z Kladna. Udělala chybu, že „papíry“ také nepodepsala?

Nikoli. Byla to zase jen hra podomních prodejců, kteří se na slevu snažili utáhnout dalšího zákazníka. „Je to nějaký nesmysl, dotovaná elektřina neexistuje, jde jen o snahu přetáhnout zákazníky,“ potvrdil nám Jiří Chvoka, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Další triky podomních prodejců

Samozřejmě, dotovaná elektřina je jen jedním z lákadel, které podomní prodejci používají. K dalším „prodejním argumentům“ patří například následující triky.

  • Prodejci zákazníka nepravdivě informují, že dodavatel, s nímž má domácnost uzavřenou smlouvu, končí.
  • Požadují předložení faktury za elektřinu nebo plyn a dožadují se kontroly elektroměru nebo plynoměru.
  • Uvádí, že přišli provést kontrolu nastavení stávajících tarifů zákazníka a následně se podbízejí s nabídkou levnější dodávky elektřiny nebo plynu.
  • Naléhají na okamžité podepsání smlouvy, argumentují časově omezenou nabídkou, nenechají zákazníkovi čas na rozmyšlení a rozhodnutí.

Podomní prodejci v takových případech vůbec nerespektují právo odběratele svobodně si vybrat dodavatele elektřiny nebo plynu na základě ceníku a po detailním přečtení smlouvy. „Na trhu neustále roste aktivita dodavatelů energie. Změna dodavatele je ale svobodnou volbou každého zákazníka, kterou by si měl dobře promyslet, seznámit se s podmínkami nové nabídky, porovnat je i s dalšími a zjistit, zda se změna vůbec vyplatí," uvedla Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu.

Odstoupení od smlouvy – nově i po zahájení dodávek

Je důležité, aby si každý zákazník nejprve důkladně vše přečetl, což za přítomnosti podomního prodejce samozřejmě není možné. Nejlepší obranou vůči podomnímu prodeji pochopitelně je nepouštět si zástupce energetických firem domů a hlavně – nic nepodepisovat mezi dveřmi. Co když už k takové situaci ale dojde?

Spotřebitel následně může využít právo na odstoupení od smlouvy. To je možné hned několika způsoby. Občanský zákoník, konkrétně paragraf 1829 umožňuje odstoupit od smlouvy podepsané při podomním prodeji do 14 dnů od podpisu. Rozhoduje přitom datum odeslání zásilky. Jenže tato lhůta je často krátká, protože spotřebitelé mnohdy netuší, že změnu dodavatele podepsali a skutečnost se dozví až z uvítacího dopisu nového dodavatele.

Řešení podobných situací přináší novela energetického zákona, která nabyla účinnosti s nástupem nového roku. Nová legislativa umožňuje zrušení smlouvy o dodávce elektřiny či plynu uzavřené tzv. distančním způsobem (přes telefon nebo internet) nebo mimo obchodní prostory dodavatele ve lhůtě 15 dnů po zahájení dodávek. Stačí, pokud spotřebitel patnáctý den po zahájení dodávky odešle výpověď smlouvy dodavateli. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.

„Dodavatelé do smluv o dodávce energií na dobu určitou často vkládají v souvislosti s předčasným ukončením smlouvy i ustanovení o smluvní pokutě v řádech tisíců korun,“ uvedl Lukáš Zelený vedoucí právního oddělení dTestu. Pokud tedy smlouva stanoví za předčasné ukončení smlouvy sankci, spotřebitel ji nebude muset při výpovědi ve lhůtě 15 dnů od zahájení dodávek zaplatit.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

To je jako mobilni operatori - my nic, sle spoluprac...
Noxik
27. 1. 2016, 18:24
Jak vidím u vrat podomního obchodníka s čímkoliv tak...
Werner
27. 1. 2016, 13:20
Kdyby nekdo postihoval firmy - dodavatele energii, k...
kolemjdouci
27. 1. 2016, 07:44

Další články

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Podívejme se na pět základních rozdílů mezi oběma dávkami.

Před 6 hodinami  |  Gola Petr

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Včera  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Včera  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Včera  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více