FinExpert.e15.cz

Bude dlužné alimenty platit stát?

Institut zálohového výživného již existuje v 15 zemích Evropy. Ekonomové jsou však skeptičtí.

Je možné, že za dlužníky bude platit alimenty stát. A to od okamžiku, kdy bude schválen nový zákon. Podle ministryně práce a sociálních věcí Marksové půjde o takzvané „zálohované výživné“. Jak informoval pořad České televize 168 hodin, půjde v podstatě o to, že za dlužníky bude alimenty platit stát a následně je po nich vymáhat. Neznamená to tedy, že by dlužníci byli svých dluhů zbaveni. Jedním z argumentů pro tento zákon je fakt, že stát má více možností než matka, jak dlužné alimenty získat zpět. Institut zálohového výživného již existuje v 15 zemích Evropy.                                              

Ekonomové jsou však skeptičtí. Procento navrácení dluhů do státní kasy je poměrně mizivé. Jak uvedla Česká televize, již v prvním roce placení alimentů státem by ze státního rozpočtu ubylo asi 841 milionů korun. A jaký je odhad návratu peněz do státní pokladny? Pouhá 3 %, což je asi 25 milionů. 

Zajímavosti | Platíme | Zákony | Děti | Příspěvek na bydlení

Mýty a fakta o výživném na dítě

Dítěti by měl být i po rozvodu zajištěn standard, na který bylo zvyklé. O to se má postarat výživné.

Nový zákon by matkám samoživitelkám (někdy i otcům) bezesporu prospěl. Budeme mluvit o matkách, protože jim je ve většině případů dítě svěřeno do péče. Otců starajících se o dítě je pouze 8 %. Většinou jsou totiž na své partnery krátcí a nemohou z nich výživné pro své dítě žádným způsobem dostat. Nejvíce tím samozřejmě trpí právě děti. A není jich málo. „Celkově se vůbec nejedná o malou skupinu, odhady hovoří až o 90 000 dětech, na které druhý rodič neplatí,“ říká Marcela Adamusová z Fóra 50 %.

Plnohodnotný rozvoj je klíčový

Pokud stát nepomůže matkám, jak získat výživné ze svých partnerů, měl by se k této problematice postavit čelem. Dalším argumentem mluvícím pro „náhradní výživné“ je fakt, že stát by si mohl pomoci do budoucna. Z těchto dětí, kterým nyní stát pomůže, by vyrostli jedinci, kteří nejsou poznamenaní chudobou. V chudobě se nemůže osobnost dítěte vyvíjet tak dobře, jako když je normálně finančně zajištěné. Tyto děti nemohou rozvíjet například svůj talent nebo zájmy formou návštěvy různých kroužků, mohou se stát deprimovanými. Nemají samozřejmě stejné podmínky pro život jako jejich vrstevníci. Matky těchto dětí nemají mnohdy peníze ani na základní potřeby jako je jídlo či ošacení.

„Chudoba je generačně přenositelný problém a je prokázáno, že děti z nejchudších vrstev, kterým se nedostalo plnohodnotného rozvoje a vzdělání, budou i v dospělosti závislé na sociálních dávkách, a nebudou vytvářet hodnoty, které stát potřebuje ke svému fungování,“ říká Lucie Asenová, předsedkyně Asociace neúplných rodin. A kdo bude platit sociální dávky těmto lidem? Stát. Respektive daňoví poplatníci.                                                                             

Když je dlužník alimentů zavřen do vězení, od koho jdou peníze na jeho „ubytování“? Opět od daňových poplatníků. Věznice se plní dlužníky alimentů a matkám je to stejně k ničemu, protože peníze pro své děti většinou nedostanou. Nebylo by tak lepší tyto finanční prostředky financovat rovnou do dětí, než jimi mrhat na zajištění potřeb jejich otců ve vězení? 

Ti co se starají budou doplácet na špatné rodiče?

Rozpory vnikají ve chvíli, kdy si uvědomíme, že při zavedení placení „zálohového výživného“ by šlo o poměrně velkou sumu peněz daňových poplatníků, kteří se třeba o své děti řádně starají nebo žádné nemají. Proč by měli v podstatě platit dluhy za někoho jiného? Odpůrcem „náhradního výživného“ můžeme nazvat Romana Jocha, ředitele Občanského institutu. Jeho argumenty také stojí za zvážení.  

Podle Romana Jocha je nelogické, proč by měl stát platit dluhy právě za dlužníky alimentů a ne třeba za někoho, kdo si vezme půjčku a není schopen ji z různých důvodů splácet. Je to podle něj nesystémové. „Někdo by namítl, že toto je specifický případ, protože jde o děti. Ale o děti jde téměř vždy. Když podnikatel C nesplatí včas podnikateli D fakturu za dodané služby či zboží, stát podnikateli D nic platit nebude. A nemá snad podnikatel D taky děti?“ říká Romana Joch. „Takže v praxi by odpovědní rodiče, kteří platí daně a starají se o vlastní děti, dopláceli na rodiče, kteří se nechtějí starat o své děti. Šlo by o daňové trestání dětí zodpovědných rodičů ve prospěch rodičů nezodpovědných,“ doplňuje.

Podle ministryně Marksové se peníze na alimenty ve státní pokladně bezesporu najdou. Zdůrazňuje fakt, že v tomto případě jde o děti, které mnohdy výrazně trpí tím, že na ně rodič nepřispívá a je potřeba jim pomoci. 

Nám, běžným občanům, stejně nezbývá nic jiného než čekat, jak stát rozhodne. Tak jako tak si s našimi daněmi dělá, co chce.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Argument pana Jocha je směšný. Proč by mněl stát pla...
jajas
20. 9. 2015, 16:03
Myslím, že kdo tento návrh odmítá, měl by ocitnout v...
Čtenářka
23. 4. 2015, 21:55
Zálohové výživné je nesystémovým řešením problému. M...
Ivo Patta
10. 3. 2015, 21:31
Systémové řešení je snížit "rozevírání sociálních nů...
čtenář
9. 3. 2015, 15:10
A co myslíš že asi tak budeme dělat? Jako vždy... dě...
TenBarevný
7. 3. 2015, 13:10

Další články

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

23.  9.  2016  |  Štarková Petra  |  4

II. pilíř: Ozvěte se penzijním společnostem kvůli výplatě peněz

II. pilíř: Ozvěte se penzijním společnostem kvůli výplatě peněz

23.  9.  2016  |  Rybová Romana
Vymizí z malých měst úplně pobočky bank?

Vymizí z malých měst úplně pobočky bank?

Některé pobočky si na svůj provoz prostě nevydělají.

23.  9.  2016  |  Rybová Romana

Fórum: Výnos z pozemku

Fórum: Výnos z pozemku

22.  9.  2016  |  Fórum FinExpert.cz
Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Nastavte správně svůj pracovní výkon. Přinášíme pár tipů.

22.  9.  2016  |  Štarková Petra

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.020 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.096 Kč0.208 %
Britská libraGBPGBP31.263 Kč-0.553 %
Japonský jenJPYJPY23.908 Kč0.192 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.603 Kč0.083 %
více...
PX872.250-0.41 %
CETV55.000-2.65 %
ČEZ429.300-0.39 %
Erste Bank712.000-1.10 %
Fortuna90.000-0.55 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více