FinExpert.e15.cz

Bezkontaktní platby – vyhraje Visa nebo MasterCard?

Bezkontaktní placení se i v Evropě stává skutečností. V Londýně, Paříži a dalších metropolích už fungují pilotní provozy.

Bezkontaktní platby jsou prováděny čipovými kartami, které se přikládají ke speciálním terminálům. Platba proto probíhá rychleji a PIN je nutno zadávat pouze občas. Limit pro bezkontaktní placení se většinou pohybuje okolo 500 Kč (nebo ekvivalentu v cizích měnách).

Vede PayPass od MasterCard

Hned na začátku je nutno říct, že v aplikaci tohoto nového způsobu placení ve světě (i Evropě) vede jednoznačně společnost MasterCard. Samotnou technologii bezkontaktního placení není třeba zvlášť představovat. Články o ní byly publikovány na FinExpert.cz průběžně (viz odkazy pod článkem). Jen pro připomenutí, MasterCard propaguje tento druh placení pod názvem PayPass. Čipové karty neslouží jen pro bezkontaktní placení, ale lze je použít i v klasických platebních terminálech.

Prostor pro design

Jelikož systém bezkontaktních plateb není závislý na klasických terminálech, nemusí platební karta vypadat již jen jako obdélník, na kterém se mohou měnit jen obrázky. Karta se může podobat klíčence, být oválná, kulatá – jednoduše, není omezena na jeden tvar. Budoucnost nám v tomto ohledu určitě přinese mnohá designová překvapení. Jedním ze směrů, jímž se tento systém bude ubírat, bude symbióza s mobilním telefonem.

MasterCard se může pochlubit akceptací u více než 80 tisíců obchodníků ve dvaceti zemích světa. „Naše společnost se rovněž zaměřuje na rozšiřování akceptační sítě a na další technický vývoj, jak ukazuje například nové zavádění této technologie v městské dopravě, v taxislužbách a u prodejních automatů“, uvedla v této souvislosti Cathleen Conforti, ředitelka MasterCard Worldwide pro program PayPass.

Společnost – MasterCard stejně jako Visa – klade při promování této své novinky důraz na to, že technologie šetří čas. Konkrétně MasterCard chce systém rozšiřovat i na ty nejmenší nákupy na čerpacích stanicích, v kinech, u stánků či prodejních automatů, v podnicích rychlého občerstvení, vozech taxislužby, na sportovních akcích či dalších místech sítě obchodníků. Systém PayPass je dnes v provozu ve dvaceti zemích. Uživatelům nabízí pohodlnou alternativu. Při nákupu do 25 dolarů už není nutné hledat mince a bankovky, vkládat kartu nebo podepisovat stvrzenky.

Do konce příštího roku v Česku?

V Česku banky zatím ještě váhají, jak se systémy osvědčí v zahraničí. Například Komerční banka uvedla, že se systémem počítá poté, co skončí pilotní projekt její mateřské společnosti Societé Générále v Paříži. Podle našich informací má nejreálnější představy o zavedení systému UniCredit Bank. Generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu k tomu uvedl: „O zavedení technologie MasterCard PayPass intenzivně jednáme s českými bankami. Naším cílem je, aby technologie PayPass mohla byt v Čechách nabízena do konce roku 2008. Konkrétní implementace záleží na zájmu a technologické vybavenosti jednotlivých bank a obchodníků.“

Síť obchodníků, kteří karty a další nosiče PayPass akceptují, zahrnuje 80 tisíc míst na celém světě. Jedná se o společnosti jako McDonald’s, 7 Eleven, CVS, Duane Reade, Sheetz nebo Regal Entertainment Group. Zájem o tuto moderní metodu se však neomezuje jen na maloobchod. Systém si získává velkou popularitu také mezi provozovateli sportovních zařízení a jeho obliba roste i v sektoru dopravy. PayPassem lze nyní platit na řadě stadiónů, na nichž hrají kluby americké baseballové Major League či fotbalové NFL, ale i u mnoha taxislužeb a ve vozidlech městské hromadné dopravy.

Programy související se systémem PayPass probíhají v současné době ve dvaceti zemích světa. Systém byl spuštěn nebo se testuje v Austrálii, Kanadě, Číně, Francii, Indonésii, Itálii, Japonsku, Koreji, Libanonu, Malajsii, Mexiku, Filipínách, Španělsku, Švýcarsku, Tchaj-wanu, Thajsku, Turecku, SAE.

Visa rozvíjí PayWave

Technologii bezkontaktních plateb pod názvem PayWave rozšiřuje také společnost Visa. V současné době je Visa PayWave spouštěna v pěti městech Evropy – v Paříži, Madridu, Curychu, Istanbulu a Londýně. V Londýně jsou terminály podporující tuto technologii instalovány od letošního podzimu, a to ve spolupráci se členskými bankami, jako jsou HSBC, HBOS, Lloyds TSB, RBS a Barclays. 

Karty Visa payWave jsou rovněž postaveny na bázi čipových karet se zabezpečením PINem a u položek do 10 liber není nutné PIN zadávat, jen občas – z bezpečnostních důvodů – když obchodník požádá. Stejně jako karta Oyster, jež funguje v londýnské městské hromadné dopravě, stačí i s kartou Visa payWave mávnout v blízkosti čtečky. Údaje jsou snímány prostřednictvím terminologie radiofrekvenčních vln.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Právě teď  |  Schwarzmann Marek
Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Příspěvek a doplatek na bydlení: Kdy máte nárok?

Rozhodující jsou příjmy a náklady za předchozí čtvrtletí.

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Dalších 30 finančních pravidel, která se vejdou do jedné věty

Na tato finanční pravidla nedejte dopustit.

Včera  |  web Investiční  |  2

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Proč neměníme banky? Častým důvodem je lenost

Včera  |  Ondráčková Kamila  |  2
Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Air Bank dává vale kódům v SMS, bude stačit odklepnutí na displeji

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  8

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Podomní prodej | Zajímavosti | Smlouvy | Legislativa

Nejčastější podvodné věty podomních prodejců

Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců? více

EuroEUREUR27.030 Kč0.018 %
Americký dolarUSDUSD23.938 Kč-0.192 %
Britská libraGBPGBP31.587 Kč-0.507 %
Japonský jenJPYJPY23.825 Kč-0.42 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.608 Kč0 %
více...
PX851.390-0.78 %
CETV58.5000.86 %
ČEZ416.000-0.48 %
Erste Bank691.4000.04 %
Fortuna91.000-4.21 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více