FinExpert.e15.cz

Bezkontaktní platby – vyhraje Visa nebo MasterCard?

Bezkontaktní placení se i v Evropě stává skutečností. V Londýně, Paříži a dalších metropolích už fungují pilotní provozy.

Bezkontaktní platby jsou prováděny čipovými kartami, které se přikládají ke speciálním terminálům. Platba proto probíhá rychleji a PIN je nutno zadávat pouze občas. Limit pro bezkontaktní placení se většinou pohybuje okolo 500 Kč (nebo ekvivalentu v cizích měnách).

Vede PayPass od MasterCard

Hned na začátku je nutno říct, že v aplikaci tohoto nového způsobu placení ve světě (i Evropě) vede jednoznačně společnost MasterCard. Samotnou technologii bezkontaktního placení není třeba zvlášť představovat. Články o ní byly publikovány na FinExpert.cz průběžně (viz odkazy pod článkem). Jen pro připomenutí, MasterCard propaguje tento druh placení pod názvem PayPass. Čipové karty neslouží jen pro bezkontaktní placení, ale lze je použít i v klasických platebních terminálech.

Prostor pro design

Jelikož systém bezkontaktních plateb není závislý na klasických terminálech, nemusí platební karta vypadat již jen jako obdélník, na kterém se mohou měnit jen obrázky. Karta se může podobat klíčence, být oválná, kulatá – jednoduše, není omezena na jeden tvar. Budoucnost nám v tomto ohledu určitě přinese mnohá designová překvapení. Jedním ze směrů, jímž se tento systém bude ubírat, bude symbióza s mobilním telefonem.

MasterCard se může pochlubit akceptací u více než 80 tisíců obchodníků ve dvaceti zemích světa. „Naše společnost se rovněž zaměřuje na rozšiřování akceptační sítě a na další technický vývoj, jak ukazuje například nové zavádění této technologie v městské dopravě, v taxislužbách a u prodejních automatů“, uvedla v této souvislosti Cathleen Conforti, ředitelka MasterCard Worldwide pro program PayPass.

Společnost – MasterCard stejně jako Visa – klade při promování této své novinky důraz na to, že technologie šetří čas. Konkrétně MasterCard chce systém rozšiřovat i na ty nejmenší nákupy na čerpacích stanicích, v kinech, u stánků či prodejních automatů, v podnicích rychlého občerstvení, vozech taxislužby, na sportovních akcích či dalších místech sítě obchodníků. Systém PayPass je dnes v provozu ve dvaceti zemích. Uživatelům nabízí pohodlnou alternativu. Při nákupu do 25 dolarů už není nutné hledat mince a bankovky, vkládat kartu nebo podepisovat stvrzenky.

Do konce příštího roku v Česku?

V Česku banky zatím ještě váhají, jak se systémy osvědčí v zahraničí. Například Komerční banka uvedla, že se systémem počítá poté, co skončí pilotní projekt její mateřské společnosti Societé Générále v Paříži. Podle našich informací má nejreálnější představy o zavedení systému UniCredit Bank. Generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu k tomu uvedl: „O zavedení technologie MasterCard PayPass intenzivně jednáme s českými bankami. Naším cílem je, aby technologie PayPass mohla byt v Čechách nabízena do konce roku 2008. Konkrétní implementace záleží na zájmu a technologické vybavenosti jednotlivých bank a obchodníků.“

Síť obchodníků, kteří karty a další nosiče PayPass akceptují, zahrnuje 80 tisíc míst na celém světě. Jedná se o společnosti jako McDonald’s, 7 Eleven, CVS, Duane Reade, Sheetz nebo Regal Entertainment Group. Zájem o tuto moderní metodu se však neomezuje jen na maloobchod. Systém si získává velkou popularitu také mezi provozovateli sportovních zařízení a jeho obliba roste i v sektoru dopravy. PayPassem lze nyní platit na řadě stadiónů, na nichž hrají kluby americké baseballové Major League či fotbalové NFL, ale i u mnoha taxislužeb a ve vozidlech městské hromadné dopravy.

Programy související se systémem PayPass probíhají v současné době ve dvaceti zemích světa. Systém byl spuštěn nebo se testuje v Austrálii, Kanadě, Číně, Francii, Indonésii, Itálii, Japonsku, Koreji, Libanonu, Malajsii, Mexiku, Filipínách, Španělsku, Švýcarsku, Tchaj-wanu, Thajsku, Turecku, SAE.

Visa rozvíjí PayWave

Technologii bezkontaktních plateb pod názvem PayWave rozšiřuje také společnost Visa. V současné době je Visa PayWave spouštěna v pěti městech Evropy – v Paříži, Madridu, Curychu, Istanbulu a Londýně. V Londýně jsou terminály podporující tuto technologii instalovány od letošního podzimu, a to ve spolupráci se členskými bankami, jako jsou HSBC, HBOS, Lloyds TSB, RBS a Barclays. 

Karty Visa payWave jsou rovněž postaveny na bázi čipových karet se zabezpečením PINem a u položek do 10 liber není nutné PIN zadávat, jen občas – z bezpečnostních důvodů – když obchodník požádá. Stejně jako karta Oyster, jež funguje v londýnské městské hromadné dopravě, stačí i s kartou Visa payWave mávnout v blízkosti čtečky. Údaje jsou snímány prostřednictvím terminologie radiofrekvenčních vln.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Před 7 hodinami  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Včera  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Včera  |  web Investiční  |  57

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více