FinExpert.e15.cz

Banky přiblíží zelené dotace lidem

Zájem o podávání žádostí o zelené dotace by měl oživit vstup bank do systému. Počet podacích míst podstatně vzroste.

Program na podporu šetrného bydlení Zelená úsporám zažil několik extrémů – při vyhlášení na počátku obrovský zájem veřejnosti a útok na pobočky Státního fondu životního prostředí (SFŽP), kdy kolabovaly i webové stránky programu a fondu. Po spuštění programu ale paradoxně bylo přijato jen několik desítek žádostí. Jedním z kritizovaných aspektů programu je složitost podávání žádostí a nedostatek financí investorů, kteří z programu mohou dostat jen část investice.

Zájem ze strany veřejnosti přitom i přes nízký počet žadatelů trvá. Podle Ireny Plockové ze SFŽP zájem lidí nepolevil. „Od spuštění programu evidujeme 6 561 telefonních a 6 166 e-mailových dotazů. I nyní vyřídíme týden co týden v průměru 880 telefonických dotazů. Na webové stránky programu se přihlásí měsíčně kolem 120 tisíc zájemců o dotaci," uvádí Irena Plocková.

Úspory a efektivita

Problémy by měl pomoci odstranit vstup pěti bank, které uspěly v tendru Státního fond životního prostředí. Možnost žádat by se měla zájemcům přiblížit, protože banky poskytnou pro tento účel své pobočky, a financování by mělo být snadnější díky tomu, že žadatelům nabídnou úvěry. Celkem by se do programu mělo zapojit těchto pět bank: Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Komerční banka, LBBW Bank CZ a UniCredit Bank Czech Republic.

Vstup bank do programu Zelená úsporám by měl být přínosem i pro zjednodušení procesu administrace žádostí. Podstatným důvodem pro spolupráci s bankami je podle ministra životního prostředí Ladislava Mika také úspora pracovníků, které by jinak Státní fond životního prostředí musel na administraci programu zaměstnat. „Spolupráce s bankami ušetří státní správě značné personální náklady, protože banky budou v rámci programu Zelená úsporám poskytovat nejen bankovní, ale i související administrativní činnosti při poskytování dotací z programu," uvedl ministr Miko.

První se zapojila Česká spořitelna

První z bank, která začala přijímat žádosti o dotace z programu Zelená úsporám, je od 15. června Česká spořitelna se svými více než 650 pobočkami. Banka bude žádosti přijímat a zpracovávat a následně proplácet prostředky z dotace Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na účty žadatelů. „Ekologickými projekty se zabýváme přes sedm let, zapojení do programu Zelená úsporám přirozeně navazuje na naši dosavadní strategii,“ uvedl Ladislav Dvořák, manažer strategických projektů České spořitelny. Dotace jsou vždy vypláceny až po realizaci projektu a pokrývají maximálně 60 % investice. Financování projektů žadatelům nabízejí Česká spořitelna a Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS).

K dispozici je nabídka produktů České spořitelny a SSČS. Žadatel o dotaci může vedle úvěru ze stavebního spoření využít také překlenovací úvěry Trend a Hypo Trend. Pro získání překlenovacích úvěrů žadatel nepotřebuje žádné vlastní prostředky a může je splatit kdykoli bez jakýchkoli sankcí. Do konce letošního července je navíc uzavření smlouvy o úvěru Trend zdarma.

ČSOB s největším počtem podacích míst

ČSOB zahájí příjem žádostí o „zelené“ půjčky 29. června. Žádosti budou přijímat všechny pobočky ČSOB a Hypoteční banky, finanční centra Poštovní spořitelny a vybrané, tzv. tříhvězdičkové pošty. Celkově by mělo být žadatelům k dispozici asi 940 míst, kde bude moci být žádost podána. Kromě sběru žádostí a podávání základních informací o dotacích budou pracovníci ČSOB nabízet financování investic do úsporných opatření. Žádost o dotaci mohou podat i lidé, kteří hodlají financovat projekt z vlastních zdrojů.

Další banky se připravují

Komerční banka žádosti přijímá a „zelené“ úvěry poskytuje od 1. července na každé své pobočce. Žadatelům nabídne i několik typů půjček. Banka v současnosti připravuje i nabídku pro bytová družstva a společenství vlastníků bytů. Také další participující bankovní ústavy se do programu v současnosti zapojují. LBBW Bank půjčky poskytuje od 22. června ve svých zhruba třiceti pobočkách, UniCreditBank bude žádosti přijímat od 16. července na zhruba šedesáti pobočkách a bude žadatelům na financování úsporných opatření nabízet výhodnější úvěry.

Riziko: nezájem o dotace

Finanční prostředky na dotační program Zelená úsporám získala Česká republika prodejem tzv. emisních kreditů od Japonska a první část z deseti miliard, které letos mají být do programu načerpány – asi 1,25 miliardy Kč – byla již údajně poukázána. Pokud ale nebudou finance, jejichž celková výše má být 25 miliard, do konce roku 2012 na úsporný program vyčerpány, ČR o ně přijde.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Pět rozdílů mezi mateřskou a „rodičákem“

Podívejme se na pět základních rozdílů mezi oběma dávkami.

Před 2 hodinami  |  Gola Petr

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Tipy, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Včera  |  Výborná Klára

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Kupujete nemovitost? 9 rychlých tipů právě pro vás

Následující tipy by vám měly pomoci se zorientovat.

Včera  |  web Investiční  |  1

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Air Bank slaví vavříny vítězství, je nejvstřícnější bankou roku 2016

Včera  |  Pospíšil Aleš
Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Znáte bezpečnostní prvky bankovek? Je jich osm a jsou to...

Zapněte UV lampu, vylovte z kapsy iPhone. Penízky čekají.

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více