FinExpert.e15.cz

Bankroty podnikatelských subjektů – červen 2015

Praha, 7. června 2015

Počet bankrotů podnikatelských subjektů se v červnu ve srovnání s květnem snížil, pokles se projevil již dva měsíce po sobě. Bylo vyhlášeno 86 bankrotů obchodních společností (5 méně než v květnu) a 639 bankrotů fyzických osob podnikatelů (o 21 méně než v květnu). Necelých 90 % bankrotů fyzických osob podnikatelů mělo formu oddlužení. 

Počet návrhů na bankrot se v červnu ve srovnání s květnem naopak zvýšil. Bylo podáno 181 návrhů na bankrot obchodních společností (o 23 více než v květnu) a 939 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů (o 104 více než v květnu).  

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 1 134 bankrotů obchodních společností (o 167 méně než v květnu) a 8 235 bankrotů fyzických osob podnikatelů (o 2 216 více než v květnu). Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil o 13 %, zatímco počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se naopak o 37 % zvýšil. Vzrostl však pouze počet oddlužení (+ 45 %), počet bankrotů fyzických osob podnikatelů po odpočtu oddlužení se naopak meziročně o 9 % snížil.  

V období od července roku 2014 do června roku 2015 bylo podáno 2 211 návrhů na bankrot obchodních společností (o 1 374 návrhů méně než v květnu) a 8 618 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů (o 2 450 návrhů více než v květnu). Počet návrhů na bankrot obchodních společností se meziročně snížil o 38 %, zatímco počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů se naopak o 28 % zvýšil. 

Z hlediska hlavních odvětví bylo v červnu nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v odvětví obchod a pohostinství (29 bankrotů) a dále v odvětví stavebnictví (17 bankrotů). Naopak nejnižší počet vykázalo odvětví zemědělství (1 bankrot) a doprava a skladování (3 bankroty).
Za posledních 12 měsíců bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v rovněž odvětví obchod a pohostinství (342 bankrotů) a stavebnictví (228 bankrotů), nejméně pak v odvětví zemědělství (21 bankrotů) a doprava a skladování (59 bankrotů).  

Na 10 000 obchodních společností připadlo v průměru 26 bankrotů. Mnohem více to bylo v odvětví stavebnictví (60 bankrotů) a doprava a skladování (47 bankrotů). Naopak nižší počet bankrotů připadajících na 10 000 obchodních společností vykázalo odvětví správa nemovitostí a pronájem strojů a zařízení (15 bankrotů) a služby převážně pro podniky (16 bankrotů).  

Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil o 13 %. K poklesu došlo ve všech hlavních odvětví s výjimkou stavebnictví (+ 6 %) a správa nemovitostí a pronájem strojů a zařízení (+ 3 %). Nejhlubší pokles nalezneme v odvětví zemědělství (- 43 %) a služby převážně pro podniky (- 23 %). 

V červnu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (34 bankrotů) a dále s odstupem i v Jihočeském kraji (9 bankrotů). Ani jeden bankrot obchodních společností nebyl vyhlášen v Plzeňském a Olomouckém kraji. 

V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno opět v Praze (435 bankrotů) a dále v Jihomoravském kraji (125 bankrotů), nejméně to bylo v Karlovarském kraji (18 bankrotů) a v kraji Vysočina (26 bankrotů). 

Na 10 000 obchodních společností připadlo nejvíce bankrotů v Jihočeském (38 bankrotů) a Pardubickém kraji (33 bankrotů), nejméně to bylo v Plzeňském (18 bankrotů) a v Karlovarském kraji (19 bankrotů). 

Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech krajích, s výjimkou Středočeského kraje (+ 14 %) a Jihočeského kraje (+ 9 %), v Ústeckém a Libereckém kraji se jejich počet nezměnil. Nejrychlejší pokles vykázal Plzeňský kraj (- 49 %) a dále Zlínský kraj (- 37 %). 
V červnu bylo nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášeno ve Středočeském kraji (102 bankrotů) a dále i v Moravskoslezském kraji (77 bankrotů), nejméně to bylo v kraji Vysočina (16 bankrotů) a ve Zlínském kraji (21 bankrotů).

V období od července 2014 do června 2015 bylo nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (1 042 bankrotů) a v Ústeckém kraji (974 bankrotů), nejméně to bylo v kraji Vysočina (269 bankrotů) a ve Zlínském kraji (296 bankrotů). 

Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů zvýšil nejrychleji ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Plzeňském a Karlovarském kraji se jejich počet meziročně naopak snížil. 

Další článekDalší články

Equa bank má přes čtvrt milionu klientů

Equa bank má přes čtvrt milionu klientů

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Pojistné události: největší škody páchá voda

Pojistné události: největší škody páchá voda

Před 10 hodinami  |  Rybová Romana
Vyplatí se koupit investiční byt na pronájem? Trh realit ovlivní i ČNB

Vyplatí se koupit investiční byt na pronájem? Trh realit ovlivní i ČNB

Nemovitosti v minulých letech zvyšovaly svou hodnotu.

Před 18 hodinami  |  Lazarevič Arsen  |  2

Zdražovalo se u vás kvůli EET? [fórum]

Zdražovalo se u vás kvůli EET? [fórum]

Včera  |  Fórum FinExpert.cz
Na zahraniční dovolenou se pojistí pouze polovina z nás

Na zahraniční dovolenou se pojistí pouze polovina z nás

13.  1.  2017  |  Rybová Romana  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční úřad | Koupě bytu | Prodej bytu | Nemovitosti | Daně | Platíme | Bydlíme

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017. více