FinExpert.e15.cz

Bankrot pro každého. Vstup do insolvence má být jednodušší, plánuje justice

Jedním z hlavních cílů má být, po vzoru zahraničních úprav, zpřístupnění oddlužení širšímu okruhu dlužníků.

Mezi právníky a úvěrovými společnostmi vzbudil rozruch plán ministerstva spravedlnosti na změnu pravidel pro osobní bankroty. Vstoupit do insolvence má být pro drobné dlužníky snazší. 

Novela insolvenčního zákona ještě ani neprošla celým legislativním procesem a na ministerstvu spravedlnosti se už rodí další nové znění normy. Tentokrát se zaměří na osobní bankroty. Tedy když běžný člověk nezvládne splácet půjčky.

„Jedním z hlavních cílů má být, po vzoru zahraničních úprav, zpřístupnění oddlužení širšímu okruhu dlužníků. Je uvažováno odstranění současné spodní hranice nutné pro vstup do oddlužení,“ sdělila Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva.

Cestování | Dovolená

Chorvatsko volá! Na kolik vás letos vyjde dovolená?

Podívejme, na kolik taková dovolená se vším všudy vyjde.

V současnosti musí dlužník v režimu osobní insolvence vrátit věřitelům do pěti let alespoň třicet procent dluhů. Pokud se uskuteční plány ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), tato hranice padne. Současně by se prodloužila celková doba oddlužení. Zástupkyně resortu spravedlnosti však zdůraznila, že je to pouze pracovní návrh.

Plánovaná změna už přesto stačila vzbudit rozruch. „Hranice třiceti procent a pětileté období pro úhradu dluhů alespoň v této výši jsou srovnatelné s právní úpravou u našich sousedů a nevidím racionální důvod je měnit. Pokud by mělo dojít ke snížení této hranice na nulu, dlužník by neměl motivaci dluhy splácet,“ soudí advokát Bystrík Bugan, který se zabývá insolvenčním právem. Důležité podle něj je, aby se nová pravidla týkala dluhů vzniklých až po účinnosti novely.

Navádění k nezodpovědnému finančnímu chování

Nadšené nejsou ani nebankovní úvěrové firmy. „Na základě našich zkušeností se obáváme, že tento krok by předem naváděl lidi k nezodpovědnému finančnímu chování, které by ještě umocnilo prodloužení insolvenčního procesu. Ke zneužívání institutu insolvence dochází již nyní a tento krok by situaci ještě výrazně zhoršil,“ uvedl mluvčí společnosti Provident Financial Ondřej Holoubek.

V sněmovně je teď návrh novely insolvenčního zákona, jehož cílem je omezit rejdy insolvenčních mafií. I tato novela však obsahuje změnu pravidel kolem oddlužení. Reguluje hlavně služby spojené s osobním bankrotem. Jejich poskytovatelé si za návrh na povolení oddlužení nebo insolvenční návrh budou moci účtovat nejvýše čtyři tisíce korun bez DPH, v případě společného oddlužení manželů maximálně šest tisíc korun bez DPH.

Článek vyšel na www.E15.cz

Další článek


 

 


Další články

Fórum: Kam "nacpat" peníze?

Fórum: Kam "nacpat" peníze?

Před 5 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Státní rozpočet má přebytek 55 mld. Kč, zaplatili jsme si ho třikrát

Státní rozpočet má přebytek 55 mld. Kč, zaplatili jsme si ho třikrát

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  4
Penězům rozumíme, ale neumíme si je užít

Penězům rozumíme, ale neumíme si je užít

Před 11 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Jak na Vánoce bez dluhů?

Jak na Vánoce bez dluhů?

Máme pro vás několik tipů, jak Vánoce přežít s co nejmenším průvanem v peněžence.

Před 17 hodinami  |  Štoudková Dagmar  |  4

Digitalize or Die

Digitalize or Die

(Inzerce) Světem obchází strašidlo - strašidlo digitalizace. Kdo se ho bude bát, zkrachuje. Kdo jej zkrotí a využije, získá novou šanci.

Před 10 hodinami  |  Inzerce

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Průměrná mzda | Srovnání | Rodinný rozpočet | Nakupujeme

Češi maličko zbohatli, Západ ale zůstává v nedohlednu

Kupní síla obyvatel ČR dosahuje necelých 60 % průměru Evropy. více