FinExpert.e15.cz

Až 94 % Čechů by dalo přednost bydlení ve vlastním bytě nebo domě

Praha 22. července 2015

Průzkum, který si dala udělat Wüstenrot hypoteční banka u lidí ve věku mezi 18 a 50 lety, ukázal, že bydlení ve vlastním preferuje celých 94 % dotázaných.  Proto nepřekvapí, že zájem o hypoteční úvěry na bydlení v letošním roce opět výrazně vzrostl. Hypoteční banka Wüstenrot vykázala v 1. pololetí 46% nárůst objemu poskytnutých hypoték. K nárůstu přispívá jak široká nabídka prozatím cenově výhodných nových bytů, tak zájem Čechů bydlet ve vlastním bytě nebo domě. 

Hypoteční banka Wüstenrot poskytla v 1. pololetí letošního roku hypotéky a účelové úvěry na bydlení celkem za 2,978 mld. Kč, v loňském roce činil objem poskytnutých úvěrů 2,231 mld. Kč. U účelových hypotečních úvěrů na bydlení se objem obchodů zvýšil o 46 %. K nárůstu přispívá i zvyšující se průměrná výše hypotečního úvěru, která v roce 2015 dosáhla 1,5 milionu korun. 

„Naše klienty samozřejmě motivuje i rekordně nízká úroveň úrokových sazeb. Hypotéku na bydlení na částku od 1,8 milionu korun může klient u nás získat za úrokovou sazbu od 1,84 % ročně a u Hypotéky Refin začíná úroková sazba na 1,74 % p. a.,“ dodává Pavel Vaněk, generální ředitel a předseda představenstev společností Wüstenrot.

Z údajů WHB vyplývá, že nejčastěji si klienti sjednávají hypotéky s 5letou fixací úrokové sazby, a to v 58 % případů. Zájem je také o 3leté sazby, které si u nových hypoték sjednali dvě pětiny klientů.
Růst obchodů Wüstenrot hypoteční banky podporuje i eHypotéka, tedy elektronické zpracování žádostí, které výrazně urychluje proces vyřízení a schválení hypotečního úvěru.
Češi chtějí bydlet ve vlastním

Z průzkumu provedeného ve věkové skupině mezi 18 a 50 lety preferuje bydlení ve vlastním bytě nebo domě plných 94 % dotázaných. Přitom ve skutečnosti bydlí ve vlastním bytě nebo domě pouze něco pře 60 %, což odpovídá i výsledkům sčítání lidu domů a bytů v roce 2011. V příštích 12 měsících plánuje pořízení vlastního bydlení 10 % dotázaných a v horizontu 2 až 5 let dalších 26 % respondentů. 

Zajímavé výsledky přinesl průzkum i s ohledem na financování budoucího bydlení.
„Těší mě, že průzkum ukázal, že Češi jsou poměrně dobří hospodáři a při pořizování bydlení kombinují úvěry a půjčky s vlastními zdroji,“ říká dále Pavel Vaněk a upřesňuje, že s využitím hypotéky počítá při financování nového bydlení 63 % dotázaných, 33 % předpokládá financování pomocí stavebního spoření. 46 % má pro účely pořízení bydlení našetřenu vlastní hotovost, 14 % pak počítá i s půjčkou od příbuzných nebo přátel.

V rodinách si pomáhají

Z průzkumu také vyplynulo, že v 36 % případů vypomohli mladé generaci rodiče, ve 40 % financovali byt manželé či partneři společně a jen 16 % dotázaných kupovalo byt nebo dům samo.

Důvody k pořízení vlastního bydlení jsou nasnadě

Společné bydlení s partnerem či partnerkou, potřeba soukromí a nezávislost na rodičích jsou u mladších ročníků základní důvody pro pořízení vlastního bydlení.  Jen 17 % uvádí nutnost stěhování za prací a narození dítěte bylo či je důvodem u 11 % respondentů.

Další článekDalší články

Banka Creditas (fórum)

Banka Creditas (fórum)

Před 10 hodinami  |  Fórum FinExpert.cz
Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Česká pošta zase zdražila. Vnitrostátní balíčky o 10 Kč, zahraniční o pět

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Finanční chyby čtyřicátníků: 7 tref do černého

Jaké finanční chyby dělají (nejen) čtyřicátníci?

Před 14 hodinami  |  web Investiční  |  7

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Rodiče často volí veřejné mateřské školy kvůli jejich příznivým cenám

Před 22 hodinami  |  Skálová Jana

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017.

Včera  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Finanční úřad | Koupě bytu | Prodej bytu | Nemovitosti | Daně | Platíme | Bydlíme

Nabyli jste loni nemovitost? Do konce ledna nezapomeňte podat přiznání

Lhůta pro podání přiznání letos vychází na úterý 31. ledna 2017. více