FinExpert.e15.cz

AXA: Češi chtějí v důchodu hlavně cestovat, současní důchodci však hlavně zahradničí

V Austrálii, Velké Británii a na Novém Zélandu se důchodci věnují dobrovolnické činnosti či sportu.

Jedinečný celosvětový výzkum AXA Retirement Scope 2008 ukázal, že Češi si v důchodu chtějí odpočinout, a to hlavně cestováním. 44 % ekonomicky aktivních Čechů chce totiž v důchodu cestovat. Mezi pracujícími s vyššími příjmy je tento podíl dokonce 54%. Jen 14 % současných důchodců však cestuje. Čeští důchodci tráví nejvíce času na svých zahrádkách či kutilstvím. Není neobvyklé, že představy pracujících
o vytoužených aktivitách na důchod se od reálných aktivit důchodců velice liší. Například až 73 % Francouzů si přeje v důchodu cestovat, reálně však cestuje jen 23 % současných francouzských důchodců. Nejvíce přitom v důchodu cestují australští důchodci s vyššími příjmy – 51 % z nich si v penzi užívá cestování na maximum.

Oproti tomu, že si 44 % české ekonomicky aktivní populace přeje cestovat, jen 14 % českých důchodců cestuje. Neznamená to však, že by čeští důchodci nebyli aktivní. Naopak. 16 % z nich chodí na výlety a jezdí na procházky do hor. „Nemůžeme se moc divit tomu, že je takový rozdíl mezi tím, jak současní důchodci cestují a nakolik si přejí cestovat dnešní pracující,“ komentoval Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.„Musíme si uvědomit, že lidé, kteří jsou nyní v důchodu neměli dříve takové otevřené možnosti, a proto ani cestování nepatří k jejich prioritám v důchodu. Také se mohou mnohdy na svých cestách do zahraničí setkat s jazykovou bariérou. Možná i z tohoto důvodu méně cestují po světě a raději vyráží na výlety po České republice. Dalším faktorem jistě bude i nižší nákladnost výletů u nás, než cestování do zahraničí,“ dodal Marek Zeman.

Kromě cestování po České republice a zahraničí se však čeští důchodci většinou věnují péčio rodinu (25 %), svým koníčkům (24 %), ale hlavně zahradničí a kutí (34 %). Na zahrádkách přitom tráví nejvíce času důchodci z malých měst s počtem obyvatel do 5 000. Zahrádkaří zde až 47 % důchodců. Naopak ve městech s více než 100 000 obyvateli zahrádku opečovává pouze 22 % lidí v důchodovém věku. Celosvětový výzkum AXA Retirement Scope 2008 také ukázal, že zahrádkaření je oblíbené i u maďarských a slovenských důchodců. V Maďarsku zahradničí 44 % důchodců, na Slovensku dokonce až 52 %. Zahrádkaření na penzi se však těší oblibě i ve Velké Británii, kde je podíl populace věnující se této zálibě až 33 %, stejný jako v Polsku, nebo ve Francii (31 %).

V ostatních zemích světa však není důchodový věk spjatý pouze s péčí o rodinu či se zahrádkou. Ve Velké Británii, USA, Austrálii či na Novém Zélandu se lidé v důchodovém věku věnují hodně dobrovolnické práci. Nejvíce přitom potřebným pomáhají australští důchodci – jedná se o 27 % z nich. Zajímavé také je, že důchodci v jiných zemích mají více zájmů a aktivit, kterým se věnují, než čeští penzisté. Například australští důchodci s vyššími příjmy se ve 44 % věnují nějakému sportu, nebo dokonce 51 % z nich cestuje. I Britové s vyššími příjmy hodně cestují (50 %), věnují se sportu (29 %). 40 % britských důchodců má další svůj speciální koníček, kterému se na penzi věnuje. Pro srovnání uveďme, že takovýto koníček má jen 24 % českých důchodců. Francouzští důchodci pak hodně cestují, chodí za kulturou, na procházky, věnují se sportu, či svým koníčkům.

Aktivity, kterým se důchodci věnují, přitom odráží jejich celkový pocit z důchodového věku. Zatímco ve Velké Británii má až 80 % penzistů důchodový věk spojený s pozitivními asociacemi a totéž platí o 76 % australských penzistů, v České republice si důchod s kladnými představami spojuje jen 57 % důchodců. 30 % českých důchodců pak má důchodový věk spojený s vyloženě negativními asociacemi, konkrétně pak s nemocemi, smrtí, či vlastní nepotřebností. Ekonomicky aktivní Češi jsou však optimističtější – 67 % z nich se těší na důchod jako na čas odpočinku a nic nedělání. Lze tedy předpokládat, že s posunem těchto ekonomicky aktivních do důchodového věku dojde ke změnám vzorců chování i českých důchodců.

AXA Retirement Scope 2008 je jediný celosvětový výzkum zaměřený na představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o důchodovém věku a současně na jejich srovnání s pohledem nynějších důchodců. Letošní již čtvrtý ročník výzkumu proběhl tentokráte ve 26 zemích světa a dotazoval se více než 18 000 respondentů. Poprvé se do výzkumu AXA Retirement Scope zapojila i Česká republika a dotazováno zde bylo více než 600 osob. Jedná se o reprezentativní výzkum, jehož závěry je možné zobecnit na celou českou populaci.

Letos poprvé také AXA nabízí jedinečnou možnost všem návštěvníkům www.axa.cz porovnat své názory na otázky související s důchodovým věkem s výsledky výzkumu AXA Retirement Scope 2008 v České republice. Při vyplnění krátkého kvízu s otázkami jako například, zda sami souhlasís posouváním věkové hranice odchodu do důchodu si každý návštěvník může vyzkoušet, do jaké míry se jeho názor shoduje s respondenty výzkumu. Tento kvíz také umožňuje se jednoduchým proklikem dostat k podrobnějším informacím o výzkumu, které jsou dostupné na mezinárodních webových stránkách www.retirement-scope.axa.com.

Další článek 


Další články

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně.

Před 2 hodinami  |  Procházková Kateřina  |  5

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Kalkulačka: Srážky ze mzdy v roce 2017

Včera  |  FinExpert.cz
Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Chaos, zmatky a problémy. Taková může být druhá vlna EET

Od března má evidovat dalších 250 tisíc podnikatelů...

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  15

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám může zrušit účet ani nemrknete

Banka vám buď může dát výpověď, nebo může odstoupit od smlouvy.

Včera  |  Rybová Romana  |  6

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

Equa je poprvé v zisku, banka loni vydělala přes sto milionů korun

22.  2.  2017  |  Pospíšil Aleš

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Koupě bytu | Prodej bytu | Bydlíme

Nákup bytu, aneb co vám makléř nikdy neřekne

„Zjišťovací iniciativa“ při koupi bytu musí být na vaší straně. více