FinExpert.e15.cz

AXA: Češi chtějí v důchodu hlavně cestovat, současní důchodci však hlavně zahradničí

V Austrálii, Velké Británii a na Novém Zélandu se důchodci věnují dobrovolnické činnosti či sportu.

Jedinečný celosvětový výzkum AXA Retirement Scope 2008 ukázal, že Češi si v důchodu chtějí odpočinout, a to hlavně cestováním. 44 % ekonomicky aktivních Čechů chce totiž v důchodu cestovat. Mezi pracujícími s vyššími příjmy je tento podíl dokonce 54%. Jen 14 % současných důchodců však cestuje. Čeští důchodci tráví nejvíce času na svých zahrádkách či kutilstvím. Není neobvyklé, že představy pracujících
o vytoužených aktivitách na důchod se od reálných aktivit důchodců velice liší. Například až 73 % Francouzů si přeje v důchodu cestovat, reálně však cestuje jen 23 % současných francouzských důchodců. Nejvíce přitom v důchodu cestují australští důchodci s vyššími příjmy – 51 % z nich si v penzi užívá cestování na maximum.

Oproti tomu, že si 44 % české ekonomicky aktivní populace přeje cestovat, jen 14 % českých důchodců cestuje. Neznamená to však, že by čeští důchodci nebyli aktivní. Naopak. 16 % z nich chodí na výlety a jezdí na procházky do hor. „Nemůžeme se moc divit tomu, že je takový rozdíl mezi tím, jak současní důchodci cestují a nakolik si přejí cestovat dnešní pracující,“ komentoval Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.„Musíme si uvědomit, že lidé, kteří jsou nyní v důchodu neměli dříve takové otevřené možnosti, a proto ani cestování nepatří k jejich prioritám v důchodu. Také se mohou mnohdy na svých cestách do zahraničí setkat s jazykovou bariérou. Možná i z tohoto důvodu méně cestují po světě a raději vyráží na výlety po České republice. Dalším faktorem jistě bude i nižší nákladnost výletů u nás, než cestování do zahraničí,“ dodal Marek Zeman.

Kromě cestování po České republice a zahraničí se však čeští důchodci většinou věnují péčio rodinu (25 %), svým koníčkům (24 %), ale hlavně zahradničí a kutí (34 %). Na zahrádkách přitom tráví nejvíce času důchodci z malých měst s počtem obyvatel do 5 000. Zahrádkaří zde až 47 % důchodců. Naopak ve městech s více než 100 000 obyvateli zahrádku opečovává pouze 22 % lidí v důchodovém věku. Celosvětový výzkum AXA Retirement Scope 2008 také ukázal, že zahrádkaření je oblíbené i u maďarských a slovenských důchodců. V Maďarsku zahradničí 44 % důchodců, na Slovensku dokonce až 52 %. Zahrádkaření na penzi se však těší oblibě i ve Velké Británii, kde je podíl populace věnující se této zálibě až 33 %, stejný jako v Polsku, nebo ve Francii (31 %).

V ostatních zemích světa však není důchodový věk spjatý pouze s péčí o rodinu či se zahrádkou. Ve Velké Británii, USA, Austrálii či na Novém Zélandu se lidé v důchodovém věku věnují hodně dobrovolnické práci. Nejvíce přitom potřebným pomáhají australští důchodci – jedná se o 27 % z nich. Zajímavé také je, že důchodci v jiných zemích mají více zájmů a aktivit, kterým se věnují, než čeští penzisté. Například australští důchodci s vyššími příjmy se ve 44 % věnují nějakému sportu, nebo dokonce 51 % z nich cestuje. I Britové s vyššími příjmy hodně cestují (50 %), věnují se sportu (29 %). 40 % britských důchodců má další svůj speciální koníček, kterému se na penzi věnuje. Pro srovnání uveďme, že takovýto koníček má jen 24 % českých důchodců. Francouzští důchodci pak hodně cestují, chodí za kulturou, na procházky, věnují se sportu, či svým koníčkům.

Aktivity, kterým se důchodci věnují, přitom odráží jejich celkový pocit z důchodového věku. Zatímco ve Velké Británii má až 80 % penzistů důchodový věk spojený s pozitivními asociacemi a totéž platí o 76 % australských penzistů, v České republice si důchod s kladnými představami spojuje jen 57 % důchodců. 30 % českých důchodců pak má důchodový věk spojený s vyloženě negativními asociacemi, konkrétně pak s nemocemi, smrtí, či vlastní nepotřebností. Ekonomicky aktivní Češi jsou však optimističtější – 67 % z nich se těší na důchod jako na čas odpočinku a nic nedělání. Lze tedy předpokládat, že s posunem těchto ekonomicky aktivních do důchodového věku dojde ke změnám vzorců chování i českých důchodců.

AXA Retirement Scope 2008 je jediný celosvětový výzkum zaměřený na představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o důchodovém věku a současně na jejich srovnání s pohledem nynějších důchodců. Letošní již čtvrtý ročník výzkumu proběhl tentokráte ve 26 zemích světa a dotazoval se více než 18 000 respondentů. Poprvé se do výzkumu AXA Retirement Scope zapojila i Česká republika a dotazováno zde bylo více než 600 osob. Jedná se o reprezentativní výzkum, jehož závěry je možné zobecnit na celou českou populaci.

Letos poprvé také AXA nabízí jedinečnou možnost všem návštěvníkům www.axa.cz porovnat své názory na otázky související s důchodovým věkem s výsledky výzkumu AXA Retirement Scope 2008 v České republice. Při vyplnění krátkého kvízu s otázkami jako například, zda sami souhlasís posouváním věkové hranice odchodu do důchodu si každý návštěvník může vyzkoušet, do jaké míry se jeho názor shoduje s respondenty výzkumu. Tento kvíz také umožňuje se jednoduchým proklikem dostat k podrobnějším informacím o výzkumu, které jsou dostupné na mezinárodních webových stránkách www.retirement-scope.axa.com.

Další článek 


Další články

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Pět věcí, které vás překvapí při startu podnikání

Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...

23.  9.  2016  |  Štarková Petra  |  4

II. pilíř: Ozvěte se penzijním společnostem kvůli výplatě peněz

II. pilíř: Ozvěte se penzijním společnostem kvůli výplatě peněz

23.  9.  2016  |  Rybová Romana
Vymizí z malých měst úplně pobočky bank?

Vymizí z malých měst úplně pobočky bank?

Některé pobočky si na svůj provoz prostě nevydělají.

23.  9.  2016  |  Rybová Romana

Fórum: Výnos z pozemku

Fórum: Výnos z pozemku

22.  9.  2016  |  Fórum FinExpert.cz
Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Tipy: Co můžete udělat pro vyšší pracovní výkon

Nastavte správně svůj pracovní výkon. Přinášíme pár tipů.

22.  9.  2016  |  Štarková Petra

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

EuroEUREUR27.020 Kč0 %
Americký dolarUSDUSD24.096 Kč0.208 %
Britská libraGBPGBP31.263 Kč-0.553 %
Japonský jenJPYJPY23.908 Kč0.192 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.603 Kč0.083 %
více...
PX872.250-0.41 %
CETV55.000-2.65 %
ČEZ429.300-0.39 %
Erste Bank712.000-1.10 %
Fortuna90.000-0.55 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více