FinExpert.e15.cz

Aukce na internetu

Chcete něco výhodně prodat nebo koupit? Nevíte kde? Zapomeňte na staré inzeráty a zkuste jednu z internetových aukcí. Je to rychlé, jednoduché a většinou úplně zdarma. Poradíme vám, jak na to.

V internetových aukcích lze prodat nebo koupit téměř vše, co není v rozporu se zákonem nebo dobrými mravy. Od oblečení a voňavek, přes mobilní telefony a elektroniku až po auta, nemovitosti a např. internetové domény.

Pokud chcete něco prodat nebo koupit, je nezbytná registrace. Ta je zdarma. Musíte do systému vložit své osobní údaje, ale pokud chcete, mohou pro ostatní uživatele zůstat skryty. Jakmile vám systém registraci potvrdí, můžete začít směle obchodovat.

Jak to funguje?

Prodávající vloží svoji nabídku odesláním formuláře, kde vyplní minimálně název výrobku a vyvolávací cenu. Nejnižší vyvolávací cena je 1 Kč. Dále si může vybrat, jak dlouho bude jeho aukce trvat – 1 až 14 dní. Čas serveru je řízen speciálním programem a ukončuje aukce s přesností na milisekundy. Prodávající může svoji nabídku zrušit pouze do okamžiku, dokud na ni nějaký uživatel nepřihodí. Poté už aukci nelze ukončit a prodávající je povinen nabízenou věc prodat kupujícímu, který přihodí nejvyšší částku.

Kupující přihazuje peníze na věci, které hodlá zakoupit. Aby nemusel průběh aukce neustále sledovat, může použít funkci automatického přihazování. Systém bude automaticky přihazovat za něj, až do maximální ceny, kterou si sám nastaví a kterou je ochoten za nabízený výrobek zaplatit. Minimální přihození je 1Kč. Díky tomuto systému zaplatí jenom nezbytné minimum, neboť jeho maximální cena je skryta před ostatními účastníky aukce. Kupující, který před ukončením aukce přihodil nejvyšší částku, je povinen si za tuto cenu výrobek od prodávajícího odkoupit. Prodávající a kupující se musí vzájemně kontaktovat jakýmkoliv způsobem do 7 dnů. Musí si mezi sebou domluvit zaslání nebo předání zboží a způsob platby.

Pokud chcete využít rozšířené nabídky služeb, musíte se zaregistrovat jako profesionální uživatel. To už sice většinou není zadarmo, ale vaše aukce tak může být tučně zvýrazněna, upřednostněna před ostatními, můžete nastavit přesný čas ukončení aukce a minimální cenu věci, kterou prodáváte. Získáte také významný reklamní prostor.

U jednotlivých uživatelů máte možnost podívat se na jejich hodnocení, tzn. jak je hodnotili ostatní uživatelé. Tak si můžete udělat alespoň malou představu o jeho serióznosti a slušnosti. Vždy používejte zdravý rozum. Když se vám něco nebude zdát, neriskujte.

Kde dražit?

www.aukce.cz – přehledné stránky, snadná orientace, vše zdarma (i profesionální uživatel)
www.abum.cz – přehledné stránky, vše zdarma
www.aukro.cz - přehledné stránky, poplatky pro prodávající za zvýraznění aukcí
www.i-aukce.cz – rychlá registrace, ale nepřehledné stránky, málo kategorií
www.ikup.cz – přehledné stránky, ale pozor: prodejní centrum iKup si účtuje poplatky za vložení aukce, prodej a za zvýraznění aukce
www.vatera.cz – jednoduchá registrace, základní služby zdarma

Na stránce s konkrétní nabídkou předmětu v aukci se kromě popisu draženého předmětu setkáte zhruba s následujícími údaji:

Zřejmě není nutné popisovat, co značí jednotlivé kolonky. Pro strategii úspěšného vydražení předmětu je důležité sledovat kolik přihození se v aukci objevilo. Tato informace napoví, s jakou pravděpodobností bude aktuální cena předmětu do termínu ukončení aukce dále stoupat. Kliknutím na historii přihazování je možné zjistit, kolik zájemců se o daný předmět "přetahuje". Docela důležitý je také termín ukončení aukce. Opravdu vážní zájemci o dražený předmět jsou schopní se termínu ukončení přizpůsobit a být v tu dobu "on-line".

Číslo v závorce za jménem nebo přezdívkou prodávajícího obvykle signalizuje, kolik hodnocení prodávající dostal od uživatelů, kteří jeho předměty vydražily. Tato hodnocení je možné zpravidla přečíst po kliknutí na přezdívku prodávajícího.

Tipy pro nakupující

 • Snažte se využít možnosti položit prodejci další otázky ohledně jeho nabídky ještě než začnete přihazovat.
 • Seznamte se s podmínkami pro reklamaci a vrácení peněz.
 • Projděte si hodnocení prodejce. Hodnocení vám dá možnost zjistit více podrobnosti o průběhu dosavadních transakcí prodejce a porovnat zkušenosti ostatních uživatelů.
 • Vždy berte v potaz také výši poplatků za doručení předmětu.
 • Zkuste si ověřit kontaktní údaje prodejce ještě než mu odešlete platbu.
 • Ujistěte se, že způsob platby, který se chystáte použít, zaručuje bezpečný průběh transakce. Především bude nezbytné si zajistit potvrzení o proběhlé transakci. Potvrzení vám v případě potíží umožní dokázat, že k pohybu peněz skutečně došlo.
 • Snažte se vyhýbat transakcím, při kterých prodejce požaduje platbu předem.
 • Buďte obzvlášť opatrní v případě mezinárodních transakcí a velmi drahého a žádaného zboží

Tipy pro prodejce

 • Projděte si hodnocení nakupujícího. Hodnocení vám dá možnost zjistit více podrobnosti o průběhu transakcí, kterých se kupující dosud zúčastnil, a porovnat zkušeností ostatních prodejců.
 • Zkuste si ověřit kontaktní údaje nakupujícího ještě než mu odešlete předmět. Budete tak mít jistotu, že jste odeslali předmět správnému uživateli na správnou adresu.
 • Ujistěte se, jaká je přesná výše poplatků za vámi zvolený způsob pro doručení předmětu. Tuto cenu uvedete potom do své nabídky.
 • Pokud prodáváte hodnotný předmět, můžete ho pojistit pro případ, že by došlo k nějakým nepředvídaným okolnostem.
 • Ujistěte se, že způsoby platby a dodání, které se chystáte použít, zaručují bezpečný průběh transakce. Především bude nezbytné zajistit si potvrzení o odeslání zboží. Potvrzení vám v případě potíží umožní dokázat, že byla zásilka skutečně odeslána.
 • Snažte se vyhýbat transakcím, při kterých nakupující požaduje zaslání předmětu předem. Zvlášť v případě, že se jedná o nakupujícího, o kterém není možné sehnat více informací – například nemá na webových stránkách žádné hodnocení.
Další článek


 

Související články

celkem 17 komentářů

Poslední komentáře

Re: Tento článok je určite neobjektívny
Petra Šotnerová
13. 10. 2007, 11:32
Re: Tento článok je určite neobjektívny
mifco
13. 10. 2007, 10:56
Re: Tento článok je určite neobjektívny
mifco
13. 10. 2007, 10:38
Re: Tento článok je určite neobjektívny
Petra Šotnerová
11. 10. 2007, 22:50
Re: Tento článok je určite neobjektívny
11. 10. 2007, 19:22

Další články

Platby v zahraničí aneb Rady, které se vyplatí přibalit na dovolenou

Platby v zahraničí aneb Rady, které se vyplatí přibalit na dovolenou

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila
5 tipů, jak se odlišit od konkurence

5 tipů, jak se odlišit od konkurence

Základem úspěšného podnikání je najít takové služby či produkt, který v oblasti, ve které působíte, schází.

Před 10 hodinami  |  Výborná Klára

Americký dolar by měl stát jen 15 Kč, říká Big Mac index

Americký dolar by měl stát jen 15 Kč, říká Big Mac index

Před 12 hodinami  |  Pospíšil Aleš  |  1
Na dovolené platíme kartou. Chorvatské kuny máme ale stále v oblibě

Na dovolené platíme kartou. Chorvatské kuny máme ale stále v oblibě

Před 14 hodinami  |  Rybová Romana
Jak si založit fungující e-shop?

Jak si založit fungující e-shop?

Nejdříve je nutné vědět, co chceme nabízet. A je dobré znát zboží, které chceme prodávat.

Před 22 hodinami  |  Rybová Romana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Z dlouhé chvíle... Zkoukněte, na čem můžete ušetřit

Se smartphonem v kapse můžete ušetřit prakticky na všem. více

EuroEUREUR27.020 Kč-0.019 %
Americký dolarUSDUSD24.601 Kč0.268 %
Britská libraGBPGBP32.289 Kč0.502 %
Japonský jenJPYJPY23.165 Kč0.181 %
Chorvatská kunaHRKHRK3.610 Kč-0.028 %
více...
PX892.8400.16 %
CETV55.5000.91 %
ČEZ464.0000.91 %
Erste Bank643.800-1.56 %
Fortuna89.5000.56 %
více...
Meziroční změna HDP4,50%3Q / 15
Míra nezaměstnanosti6,40%k 1. 1. 16
Meziroční inflace0,60%k 1. 1. 16
Průměrná hrubá mzda26 072 Kč3Q / 15
Meziroční růst průmyslu-1,70%k 1. 12. 15
více