FinExpert.e15.cz

Ať žije teplá zima. Lidé ušetřili tisíce na vytápění

Letošní zima patřila k těm nejteplejším. Topili jsme méně než loni.

Minulý rok se touto dobou o jarním počasí moc mluvit nedalo. Z komínů stoupal dým a topilo se o sto šest. Letošní topná sezóna nám ale vše vynahradila. Zima byla mírná a jaro přišlo brzy. 

Letošní zima patřila k těm nejteplejším. „Topili jsme mnohem méně než loni,“ říká pan Jiří z malé obce na Rokycansku a ukazuje ve sklepě na zásoby uhlí a dřeva. „Koupili jsme nový kotel na tuhá paliva a letos jsme ho moc nepotrápili. Odhaduju, že jsme ušetřili oproti minulé zimě nějakých deset tisíc,“ usmívá se spokojeně muž. 

Tiskové zprávy

S jarem přichází i sezóna hypoték a půjček na bydlení

To, kolik domácnost za teplo díky teplé zimě konkrétně ušetří, se odvíjí od celkové spotřeby tepla, ale významnou roli hrají i tepelné ztráty objektu. Logicky tedy nejvíce ušetří domácnosti, které mají vysokou spotřebu a nezateplené domy.

I lidé v bytech ušetří kolem tisícovky

Podle propočtů Teplárenského sdružení České republiky ale vydělají na teplé zimě i domácnosti, které žijí v zateplených bytových domech a mají nižší cenu tepla, jež je dodáváno z uhelných elektráren. Taková domácnost by mohla ušetřit minimálně 1 150 korun

„Z našeho průzkumu v teplárnách vyplývá, že v letošní zimě klesla kvůli velmi teplému počasí meziročně dodávka tepla o 15 %, a zákazníci tak ušetří. Výše úspory závisí na ceně tepla a stavu vytápěného objektu, ale pro běžný byt se bude pohybovat mezi 1150 a 1700 korunami. V průměru se tedy jedná o přibližně 1300 korun,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Tato otázka zaznít musí – kdy budou teplárny vracet peníze? Podle Teplárenského sdružení se zhruba 45 % z uvedené úspory projeví v aktuálním vyúčtování nákladů na vytápění za rok 2013. To je pozitivní informace, protože se tím prakticky vynuluje navýšení nákladů na vytápění z chladného jara 2013, kdy se topilo až do začátku června. „Druhá část úspor – přibližně 55 % – se však promítne do vyúčtování za rok 2014, a lidé ji tak pocítí ve svých peněženkách až na jaře příštího roku,“ dodal Hájek. 

Například pan Lukáš z Plzně již vyúčtování za teplo a teplou vodu dostal. A byl mile překvapen. „Máme celkem hezký přeplatek. Vysvětluju si to nejen tím, že jsme málo topili díky teplejšímu počasí, ale po část roku jsme byt využívali jen minimálně. Odhaduju, že pokud bychom v bytě pobývali celou dobu, byl by přeplatek o něco nižší,“ dodal mladý muž. 

Jaké bylo počasí a kolik stál GJ tepla?

Pokud se podíváme na teploty, které provázely minulou topnou sezónu, zjistíme, že zima nám skutečně dopřála. Mezi říjnem 2013 a březnem 2014 byla průměrná teplota kolem 3,8 °C. Jen pro srovnání, ve stejném období předchozí topné sezóny, tedy od října 2012 do března 2013 se průměrná teplota pohybovala kolem 1,1 °C. 

„Průměrná teplota vytápěných místností je 20 °C, a tak na každý 1 °C dodaného tepla do bytu připadá cca 5,5 % nákladů na vytápění. Nárůst průměrné teploty znamená úsporu tepla a tedy i snížení nákladů na vytápění v letošní zimě v porovnání se zimou 2012/2013 bezmála o 15 %,“ sdělil Hájek. 

Průměrná roční spotřeba tepla v české domácnosti se podle Teplárenského sdružení pohybuje kolem 30 GJ. Z tohoto objemu asi 20 GJ připadne na vytápění a 10 GJ na ohřev teplé vody. Teplá nebo studená zima ovšem nemá na spotřebu tepla pro ohřev teplé vody prakticky žádný vliv a projevuje se pouze na spotřebě tepla pro vytápění.

Zajímavé je podívat se na to, jak se v případě českých domácností snižuje spotřeba tepla. Ještě v roce 1993 průměrná domácnost spotřebovala kolem 60 GJ tepla, v roce 2003 spotřeba poklesla na 45 GJ za rok. Na druhou stranu, ceny tepla neustále rostou. V roce 2006 platily domácnosti za GJ tepla kolem 400 korun, zatímco průměrná cena GJ tepla se pro letošní topnou sezónu pohybovala kolem 600 korun. 

Další článek


 

 


Další články

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Včera  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Včera  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Včera  |  Pospíšil Aleš
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

24.  3.  2017  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

24.  3.  2017  |  web Investiční  |  57

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více