FinExpert.e15.cz

Americký tah na české střadatele

Nedávné zvýšení sazeb České národní banky přineslo dobrý marketingový nástroj pro banky. Úroky se zvyšují, střadatelé radují.

Před pár dny jsme vydali bleskovku o zvyšující se úrokové sazbě spořicího účtu ING Konto. Tento oblíbený spořicí účet nově nabízí úrokovou sazbu 2,25 % p.a., jedinou pomyslnou úrokovou konkurencí mu bylo Žirokonto od Oberbank ve spojení se spořicím účtem Speciál, které nabízí totožnou úrokovou sazbu. To se však změnilo a vše je opět jinak.

Dám 2,5 % ročně. Kdo dá víc?

Do boje vyrazila Citibank se svým spořicím účtem CitiOne. Ten je automatickou součástí CitiOne běžného účtu a od 4. září 2007 nabídne úrok 2,5 % p.a. bez jakýchkoliv dalších podmínek. Půjde tak (zatím) o nejvyšší sazbu spořicího účtu na českém trhu. Výhodou konkurenčního ING Konta je jeho jednoduchost i absence nutnosti měnit banku – a o tyto parametry se ING Bank neváhá opřít i v reklamě na svůj spořící produkt. ING Konto je zkrátka snadné a dostupné pro všechny. Ovšem zvýšením úrokové sazby začíná být Citibank vážným konkurentem nejen pro klienty ING konta, ale i pro klienty ostatních bank. Narozdíl od ING Konta, které je zcela zdarma, účet u Citibank už úplně zadarmo není, ovšem při zůstatku nad 100 000 Kč je jeho vedení zadarmo a nabídne i více parametrů, jak lze s uloženými financemi nakládat. Při průměrné úložce ve výši 250 000 Kč, kterou střadatelé mají na spořicích účtech, by mohla být změna banky výhodným krokem.

Poštovní trojka

Svůj marketingový krajíc chleba si chce ukrojit i Poštovní spořitelna, ta zvýšila úrok na spořícího účtu Červené konto od září na 2,1 % p.a., ale stále zůstala povinnost minimálního zůstatku 50 000 Kč, takže menší střádalové mohou pro vyšší úrok utéci do jiné banky. Česká spořitelna rovněž zvýšila na 2,2 % p.a. pro prvních 50 000 Kč na spořící složce Osobního účtu.

Úrok přidáme, poplatek strhneme

Co je někde pravidlem, jinde je výjimkou. Běžný klient banky by naivně předpokládal, že převod mezi hlavním a spořicím účtem je zdarma. Vyplývá to i z logiky věci. Zdarma jsou skutečně převody u ING Konta a rovněž u CitiOne spořicího účtu. Ovšem u ostatních bank se můžete setkat i s poplatkem od 2,50 do 5 Kč za převod z a na spořicí účet.

Že se úroky zvyšují příliš netrápí GE Money Bank, ta spořicí účet stále úročí legrační sazbou 0,3 % p.a. pro vklady řádově do 300 000 Kč (ale u GE to lze pochopit, ta raději peníze půjčuje).

Nebojíme se přeběhlíků

Bankovní čtyřka ve složení České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a GE Money Bank se příliš bát nemusí, běžný český střadatel hned nepoběží do banky založit si nový účet pro pár procent navíc. A kdo chtěl mít spořicí účet u ING Bank, už ho má a používá ho. Tento malinký marketingový boj o prvenství, kdo má co novějšího, většího a s nejvyššími parametry, má přesto výhodu pro běžného klienta banky – může si lépe vybírat anebo libovolně zvolit to, co je pro něj nejvýhodnější. Odvážnější klienti stejně půjdou pro vyšší úrok do družstevní záložny a ti nejodvážnější anebo finančně vzdělaní raději budou investovat. Konkurence je fajn věc, ať žije.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: CS by se mela bat
SocPredator
5. 9. 2007, 11:16
Re: CS by se mela bat
Pepa
4. 9. 2007, 22:57
Re: CS by se mela bat
Pavel
4. 9. 2007, 21:12
Re: CS by se mela bat
SocPredator
4. 9. 2007, 12:12
Je škodou, že ING nemá i účet vedený v Eurech
Rejpal
3. 9. 2007, 15:46

Další články

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Včera  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Včera  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Včera  |  Pospíšil Aleš
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

24.  3.  2017  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

24.  3.  2017  |  web Investiční  |  57

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více