FinExpert.e15.cz

AMERICKÁ OBCHODNÍ KOMORA: Kvůli silné koruně zvažuje čtvrtina firem přesun do jiných zemí

Více než jedna čtvrtina firem zvažuje, že přesune některé své provozy z České republiky do jiných zemí.

Důvodem je prudké posílení české měny v letošním roce. Zhruba 30 procent firem je zároveň kvůli pevné koruně nuceno redukovat pracovní místa. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezi tuzemskými společnostmi, uspořádaném Americkou obchodní komorou, Svazem průmyslu a dopravy ČR, Hospodářskou komorou České republiky, Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou, Nordickou obchodní komorou a Nizozemskou obchodní komorou.

Průzkumu se v srpnu 2008 zúčastnilo 426 společností z oblasti výroby, služeb, logistiky, nemovitostí a turistického ruchu. Dvě třetiny těchto firem mají roční obrat nad 100 milionů korun.

Pevná koruna má výrazný dopad i do tržeb a hospodářských výsledků tuzemských společností. Více než polovina firem uvádí, že jim silná koruna letos sníží zisky nutné pro rozvoj podniků nebo prohloubí ztráty o více než pět procent. Prodeje klesají 60 procentům respondentů, u poloviny z nich pak o více než 10 milionů korun. Většina společností zároveň čelí rostoucím nákladům na zboží a služby, každá třetí firma pak hlásí významný propad exportů.

„Tento průzkum jasně prokazuje, že prudké posílení koruny se nedotklo jen několika oborů, ale dopadlo v podstatě na celou českou ekonomiku. V posledním měsíci se situace mírně zlepšila, ale i tak bude na konci roku počítání ztrát a z nich plynoucí důsledky pro tuzemské společnosti velmi bolestivé,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn.

Některé společnosti se tak musí stále více zaobírat myšlenkami na nepopulární kroky. Každá pátá firma již byla kvůli pevné měně nucena zastavit výrobu některých produktů či poskytování části služeb. Varovné jsou i plány firem na propouštění či dokonce na částečný či úplný odchod z České republiky.

Výsledky průzkumu by se proto podle viceprezidenta Americké obchodní komory a generálního ředitele společnosti Tatra Ronalda Adamse neměly brát na lehkou váhu. „Společnosti se obávají, že si koruna v současném ekonomickém prostředí nemůže udržet svoji minulou stabilitu. Skutečnost, že jedna ze čtyř výrobních společností zvažuje přesun výroby, je znakem toho, že to společnosti nepovažují za dočasný problém. Minimálně to znamená, že nestabilita měny opožďuje investice a rozšíření, což znamená pomalejší růst. V horším případě může koruna urychlit začarovaný kruh ztráty pracovních míst a nižšího daňového příjmu,“ zdůraznil Adams.

S tímto varováním Americké obchodní komory se ztotožňují i zástupci Hospodářské komory České republiky. „Skutečnost, že stále neznáme termín zavedení eura v České republice, vnímáme jako vážný problém, který se negativně odráží právě na fungování tuzemských podniků, které obchodují s evropskými partnery. Vnímáme, že každá časová prodleva či odklad v přijetí eura tento stav jenom prohlubuje. V minulosti jsme proto několikrát apelovali na odpovědné vládní představitele k urychlení reforem, které by umožnily brzké přijetí eura a o stanovení časového harmonogramu jeho přijetí,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Podle většiny respondentů by nejlepším způsobem, jak ovlivnit kurz české měny, bylo právě přistoupení ke společné evropské měně. Jak významné ztráty může pevný kurz firmám způsobit, dokládá příklad společnosti Škoda Auto. „Ve srovnání s prvním pololetím 2007 je náš aktuální provozní výsledek za první pololetí 2008 zatížen kurzovými efekty ve výši cca 2,3 miliardy Kč. Tak radikální zpevnění spojené s neexistencí termínu pro přijetí eura již začíná ohrožovat nové firemní investice v České republice,“ řekl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar.

„Ekonomická situace firem, zvláště exportujících, je klíčová pro kontinuální a stabilní rozvoj české ekonomiky. Silná koruna se sice může zdát krátkodobě politicky výhodná, posléze se však kvůli zpomalení průmyslu (navíc v současných podmínkách zpomalení ekonomik EU) projeví v daňových výpadcích a také zvýšených sociálních nákladech spojených s turbulencemi na trhu práce. A pak to pocítí i všichni občané ČR. Smysluplné je proto snažit se posilování kursu řídit v rozumných mezích tak, aby ekonomika dlouhodobě dosahovala maximálního růstu,“ dodal člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Zbyněk Frolík.

Další firmy zdůrazňují vedle přijetí eura i potřebu lepší celkové hospodářské politiky a lepší monetární politiky.

Další článek 


Další články

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Před 7 hodinami  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Před 8 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Před 8 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Včera  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Včera  |  web Investiční  |  57

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více