FinExpert.e15.cz

5 způsobů, jak si užívat spoření na penzi

Pro řadu lidí je spoření na posledním místě.

Co vám v životě udělá radost – dovolená na pláži, dobrá knížka nebo párty s nejlepšími přáteli? Představte si, že se najdou i tací, kteří si užívají spoření. Jak na to jdou? Od lesa!

Pro řadu lidí je spoření na posledním místě. A možná právě proto mají problémy s financemi. „Mnozí spoření vnímají jako brzdu,“ říká John Beshears, profesor z Harvardu. „Analýzy naznačují, že lidé mají vrozenou touhu po bezprostředním uspokojení. Odepřít si ho kvůli dlouhodobým cílům jim dělá potíže.“

Existují ale strategie finančního plánování pro snazší dosahování životních cílů atraktivnějším způsobem. A pokud si ke spoření zachováte pozitivní přístup, budete se moci těšit na radostnější důchod. Alespoň to dokazují průzkumy – podle statistik Northwestern Mutual 91 % nejdisciplinovanějších střadatelů uvádí, že jsou v důchodu šťastní.

Banky | Účty | Raiffeisenbank | Citibank

Citibank stříhá metr, retailové klienty převezme „Raiffka” v březnu

1. Odměňte se

Spoření může být někdy hodně hořkou pilulkou, protože je mu nutné něco obětovat. Jak tento nepříjemný pocit obejít? Za spoření si čas od času dopřejte drobné neřesti. Podle jedné studie z Whartonu může propojení procesu spoření s něčím příjemným (koncept, kteří autoři studie nazývají temptation bundling) pomoci zvýšit motivaci.

Nemyslí se tím velké útraty, ale drobná, symbolická věc, která udělá radost. „Vyberte si drobnost a dopřejte si ji v případě, že uděláte krok směrem ke zvýšení penzijních úspor,“ říká Beshears.

2. Daří se vám spořit více? Spočítejte si to!

Vypočítali jste si někdy, jak výhodné je začít spořit brzy? „Lidé podceňují význam složeného úročení,“ tvrdí Beshears. „Pokud ale na základě propočtů vidí, jak málo stačí měsíčně přidat, aby v penzi skončili se slušnými úsporami, začnou vidět proces spoření v mnohem jasnějších obrysech, což je pro ně impulz pro to, aby si dávali stranou více peněz.“

Zajímavosti | Důchod | Srovnání

Víme, kdy umřete a kolik let si užijete na penzi. Statisticky

3. Pozitivní myšlení na všechno nestačí

Vizualizujete si své největší sny? Studie Gabriele Oettingenové, profesorky psychologie z Newyorské univerzity a autorky Rethinking Positive Thinking: Inside the New Science of Motivation, odhalila, že lidé s fantaziemi o svých snech vykazují horší finanční výsledky než ti, kteří se sněním tolik nezabývají.

Pozitivní myšlení má jistě příznivý dopad na krevní tlak, ale snižuje šance na dosažení dlouhodobých cílů. „Co se dosahování cílů týče, je pozitivní myšlení kontraproduktivní,“ vysvětluje Oettingenová. „Je potřeba odhalit vnitřní překážky, které stojí vašemu snu v cestě.“

Na základě těchto poznatků vyvinula metodu, kterou nazvala WOOP (Wish, Outcome, Obstacle, Plan).

Formulujte specifické přání, něco, po čem skutečně toužíte (například procestovat na stará kolena svět).

Vizualizujte si nejlepší možné scénáře.

Představte si to, co by vám mohlo v plnění přání zabránit, protože jedině tak přijdete na způsob, jak překážky překonat.

Využijte metody „pokud – tak“. Například tímto způsobem: Pokud půjdu s přáteli na večeři do drahé restaurace, bude mě to stát hodně peněz. Kdybych s nimi šel jen na skleničku, zábavy si užijeme stejně, ale ušetřím.

„Nakonec se vám bude dařit docházet ke správným rozhodnutím, aniž byste o tom dlouze přemýšleli,“ vysvětluje Oettingenová. „Lidský mozek je přednastaven tak, aby rozhodoval v souladu s cíli.“

4. Začněte s finančním plánováním zčerstva

Co mají společného Nový rok, narozeniny a první den v měsíci? Začíná s nimi vždy něco nového. Vědci tomu říkají čerstvý začátek. Existují vědecké důkazy o tom, že k největšímu nárůstu motivace k dlouhodobým změnám dochází právě v těchto „startovních“ momentech. „Je to podobné, jako kdybyste vstoupili do nové éry, mohli minulost hodit za hlavu a začít znovu a lépe,“ vysvětluje Beshears.

Podle něj jsou lidé efektivnější v nastavování a dosahování cílů, pokud mají nějaký milník. Umožňuje jim to zapomenout na minulá selhání, oprostit se od konvenčního uvažování a vidět vše v širším kontextu.

5. Představte si sami sebe jako sedmdesátníky

Když se vám daří v kariéře a přichází jedno povýšení za druhým, asi si stěží dokážete představit, jak budete vypadat za několik desetiletí. Dvě třetiny Američanů v průzkumu odpověděly, že při současném překotném tempu života se mohou jen těžko zaměřovat na takové cíle, jako jsou úspory na penzi.

Věřte ale, že představa sebe jako sedmdesátníka vás přiměje na důchod spořit více. Představte si, kde budete žít, jak budete trávit běžný den, kolik asi denně utratíte a jak budete vypadat. Vizualizujte si to, na co šetříte. Snáze se spoří na konkrétní než na abstraktní cíle.

Zdroj: The Fiscal Times, článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

No, v článku teda mohlo být uvedeno konkrétněji, jak...
Luk
11. 1. 2016, 08:59

Další články

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Před 1 hodinou  |  web Investiční  |  57

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Za dovolenou si nejspíš připlatíme

Před 3 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Máte děti? Využijte těchto slev

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...

Před 11 hodinami  |  Rybová Romana

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Včera  |  Rybová Romana
E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

E-shopy se se zavedením povinnosti EET vyrovnaly poměrně dobře

Včera  |  Ondráčková Kamila

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více