FinExpert.e15.cz

5 pravidel půjčování

Praha, 20. března 2015

Každý někdy v životě může potřebovat peněžní půjčku. V dnešní době ovšem není problém půjčku získat, ale spíš umět si půjčit tak, aby to s vaším životem nelomcovalo. Spousta chyb při půjčování je přitom naprosto zbytečná!  

1. Pokud chci půjčku, nejprve si vše dobře promyslím  

Často se při rozhodování necháme unést a jednáme unáhleně a bez rozmyslu.  Jak zabránit tomu, aby nám půjčka přerostla přes hlavu? Důležité je si předem spočítat, jakou částku v rodinném rozpočtu můžou splátky měsíčně spolknout. Nezapomínejte, že půjčku budete splácet nějakou dobu a myslete tudíž i na to, aby vám měsíční splátka půjčky vyhovovala po celou dobu. Může se to zdát naprosto jasné, ale o tom, kolik za měsíc utratíme, má podle průzkumu Ery představu jen každý druhý z nás. Takže tužku a papír do ruky a počítat! Nebo pokud máte rádi moderní vymoženosti, využijte funkce internetového bankovnictví. Služba Era osobní finance zobrazuje vaše příjmy a výdaje v přehledných grafech. Můžete tak sledovat, jak se vaše výdaje vyvíjí a za co měsíčně utrácíte nejvíc.  

2. Sleduji nabídky a nenechám se utáhnout na vařené nudli 

Předtím, než se upíšeme bance nebo jiné společnosti, je lepší podívat se, co všechno se nám nabízí a za jakých podmínek. Jedině tak můžeme najít nejvýhodnější půjčku. „Na trhu existují půjčky, u kterých nebudete platit úroky v průběhu celé doby splácení, ale pouze v polovině. Pokud jste si vzali například pětiletou Flexi půjčku na kuchyňskou linku, úroky umoříte za dva a půl roku a poté splácíte již jen jistinu. To znamená, že se vám od poloviny splácení sníží měsíční splátka a vy tak ušetříte.“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB a Ery. Za výhodnou nabídkou se mohou skrývat vyšší úroky nebo další podmínky, nicméně to se Vám v ČSOB nestane - stačí si vzít půjčku alespoň na 3 roky a včas splácet.

3. Chci splácet bez starostí

Stát se může cokoli. Abyste se nemuseli bát, co se stane v budoucnu, vyplatí se využít tzv. flexi půjčku, která v průběhu splácení dovolí měnit parametry nebo na smluvenou dobu splátky přerušit. Můžete si také sjednat pojištění schopnosti splácet. Můžete si vybrat z několika variant rizik, proti kterým chcete být kryti. Pokud toto riziko nastane, pojišťovna se o splácení půjčky postará za vás. Pokud jste blízko situaci, kdy byste mohli mít problém se splácením (např. z důvodu ztráty zaměstnání), je dobré se na banku, která vám půjčku poskytla, obrátit včas. Banka se bude snažit nalézt řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.

4. Podezřelostem se vyhýbám  

Neznámým poskytovatelům půjček se raději vyhnete. Někteří poskytovatelé půjček vás mohou lákat na „pohodlné a rychlé´“ peníze. Neplatí to vždy, ale čím snazší je získání peněz, tím opatrnější buďte. Nastudujte si nejen nabízený finanční produkt, ale proklepněte si také jeho poskytovatele. To platí zejména v případě, že jím není některá ze zavedených bank. Volte tedy ty instituce, které jsou na českém trhu zavedené, roční náklady na půjčku se pohybují maximálně v řádech desítek procent. U těchto poskytovatelů také nemusíte mít strach o půjčku požádat a sjednat si ji online. 

5. Mít více úvěrů najednou? Ne ne, konsoliduji 

Proč mít několik úvěrů, když je můžete sloučit do jednoho a splácet jen v jedné splátce? Konsolidace, tedy sloučení jednotlivých půjček, má jednu podstatnou výhodu – měsíčně budete splácet pouze jednu jedinou splátku v jeden den, můžete tak splácet méně a šetřit, navíc se můžete zbavit poplatků, které jste na původních půjčkách měli. Pokud máte půjčky od více společností, lze je v bance spojit do jedné, stačí jen přinést smlouvy těch úvěrů, které chcete sloučit.

Další článekDalší články

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Před 1 hodinou  |  Ondráčková Kamila
Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Před 1 hodinou  |  Ondráčková Kamila  |  1
Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Před 4 hodinami  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Před 4 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné vládě předložila ministryně Michaela Marksová.

Před 14 hodinami  |  Rybová Romana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více