FinExpert.e15.cz

5 osvědčených způsobů, jak ušetřit energii v kuchyni

V kuchyni vaříme, chladíme, umýváme. A to stojí peníze.

Podívejte se s námi na vyzkoušené způsoby, jak snížit spotřebu energie a vody v kuchyni. Některé z nich vás nebudou stát ani korunu, zato s nimi nějakou stovku ušetříte.

Vyměňte ledničku za A+++

Ačkoli řada z nás již využívá ledničky v energetické třídě A+, stále platí, že chladnička společně s mrazákem patří k nejnáročnějším elektrospotřebičům v domácnosti. Obecně lze říci, že lednice s mrazákem zodpovídá asi za 11 až 20 % celkové spotřeby elektřiny.

Energetická náročnost lednic se neustále snižuje. Aktuálně jsou již k dostání ledničky v energetické třídě A+++. Náklady na provoz takové lednice se pohybují kolem 800 korun ročně. Jen pro srovnání, lednička v energetické třídě A vás bude stát o celou tisícovku více.

Šetřete správným provozem lednice

Pokud zrovna nemáte finance na výměnu ledničky, začněte ji alespoň správně používat. Důležité je její umístění. Nikdy ji nestavte do blízkosti zdroje tepla, jako je topení nebo sporák. Každý další stupeň nad 20°C zvyšuje spotřebu lednice o 6 %.

Zkontrolujte také nastavení vhodné teploty uvnitř chladničky – stačí vám +5°C. V mrazáku si pak vystačíte s teplotou -18°C. Do chladničky nikdy neukládejte horké jídlo – nechte ho nejprve vychladnout.

Chladničku udržujte zaplněnou asi ze 70 %. Je mylné domnívat se, že čím méně jídla v ledničce skladujete, tím méně elektřiny spotřebujete. Platí to právě naopak. Na objem ledničky myslete už při jejím výběru – jestliže nejste zastánci velkých zásob jídla, zvolte raději menší chladničku, která má logicky nižší spotřebu energie než velké „americké“ lednice.

Úsporné umývání nádobí v myčce

Je to již tradiční spor: vyplatí se umývat nádobí v myčce, nebo ručně? Záleží na okolnostech. Jestliže potřebujete umýt talíř a hrneček od snídaně, rozhodně kvůli tomu nebudete zapínat myčku. To by bylo neúsporné.

Nicméně řada testů ukázala, že pokud jsou myčky používány správně, vyjde v nich mytí nádobí mnohem levněji než v dřezu. Nejúspornější myčky se dnes prodávají v energetické třídě A+++ a oproti deset let starým spotřebičům ušetří až 30 % energie – v přepočtu asi 400 korun.

Myčku bychom vždy měli zapínat, až když je plná. Dbejte také na správné nastavení teploty – nepříliš špinavé nádobí je možné umýt i při teplotě 50°C místo běžných 65°C.

Šetřete při mytí nádobí ve dřezu

Nezoufejte, pokud myčku z různých důvodů nevlastníte. I tak můžete snížit spotřebu vody a energie na její ohřev ve vaší domácnosti. Stačí, pokud se při umývání nádobí ve dřezu, budete držet následující rady: nikdy nádobí nemyjte pod tekoucí vodou. Do dřezu si napusťte horkou vodu se saponátem a nádobí oplachujte ve druhém dřezu, popř. v lavoru v čisté vodě.

Kolik vody takto ušetříte? Umýváním nádobí pod tekoucí vodou můžete spotřebovat v závislosti na množství špinavých hrnců, talířů, hrnečků a příborů i tolik vody, kolik se vejde do vany. Úsporným mytím nádobí snížíte spotřebu asi na 30 – 40 litrů. Bohužel se myčce těžko vyrovnáte, protože ty nejmodernější si na jeden cyklus vezmou kolem 10 litrů vody.

Vaření jedině s pokličkou

Nezáleží ani tak na tom, zda používáte plynový nebo elektrický sporák, ale jak úsporně na něm vaříte. Pokud ovšem nad výměnou sporáku uvažujete, sáhněte po sklokeramické desce nebo indukční varné desce, která je nejúspornější.

Při vaření byste měli používat vždy pokličku a vybírat takový hrnec, jehož dno kopíruje velikost varné plochy. Zabráníte tak ztrátě až 30 % energie. Zajímavou alternativou běžných hrnců je tlakový hrnec, který zkrátí dobu přípravy jídla a spotřebu energie zhruba o polovinu.

Plotýnky na elektrickém sporáku hřejí ještě dlouho poté, co je vypnete. Myslete na to a vypínejte je před dovařením jídla. Využijete tak energii do nejmenšího zbytku. Pokud i po dovaření jídla plotýnka stále hřeje, dejte na ni hrnec s vodou, která se vám ohřeje, a vy ji pak využijete třeba na umývání nádobí.

Další článek


 

Další články

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Ženy žijí déle, ale na důchod si spoří méně než muži

Před 3 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Každý pátý třicátník žije s rodiči. Mamahotel zapadá do jeho životního stylu

Před 3 hodinami  |  Ondráčková Kamila  |  1
Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Tipy: Jak ušetřit stovky litrů v koupelně?

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Před 6 hodinami  |  Poncarová Jana  |  12

Převod auta: od června nastane změna

Převod auta: od června nastane změna

Před 6 hodinami  |  Rybová Romana  |  1
Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné bylo schváleno vládou. Co to pro nás znamená?

Zálohové výživné vládě předložila ministryně Michaela Marksová.

Před 16 hodinami  |  Rybová Romana  |  2

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Daňové přiznání | Školkovné | Sleva na dani | Daně | Vyděláváme

Kdy vzniká zaměstnancům daňový přeplatek? Zde jsou nejčastější případy

Čas na podání daňového přiznání máte v roce 2017 do pondělí 3. dubna. více