FinExpert.e15.cz

5 důvodů pro silnější korunu

Koruna se po dlouhých 15 měsících od devizové intervence ČNB, kdy zejména v první polovině minulého roku vypadala jako měna fixována na euro na úrovni 27,50, vrátila v posledních týdnech na dohled hranice 27 korun. Tento pohyb je o to pozoruhodnější, když si vzpomeneme, že ještě v polovině ledna atakovala hranici 28,50 a lokální i zahraniční banky se, ostatně podobně jako v lednu před 6 lety, předháněly v tom, kdo přijde se slabší predikci koruny.

Co se s korunou stalo? 

Ačkoliv si někteří představitelé ČNB myslí, že za nedávným posílením koruny až skoro na 27,10 stojí ECB a spuštění programu odkupu vládních dluhopisů. Že je odkup dluhopisů ECB faktorem pro korunu příznivým je mimo diskuzi, faktorů, ukazujících na silnější korunu, je však více. 

1) Časová souslednost událostí a fakt, že o programu ECB se ví již od konce ledna, ukazují spíše na to, že koruně potřebný impuls kádrováním budoucích členů BR ČNB dodal prezident Zeman.  

2) Obnovená reálná konvergence, tedy stav, kdy česká ekonomika roste rychlejším tempem než evropská. Před rokem 2008 to byl běžný stav věcí, po roce 2008 tomu však bylo spíše naopak. V minulém roce byl růstový diferenciál v prospěch české ekonomiky největší od roku 2008 a reálná konvergence je spojena s konvergencí nominální (sbližování cenových hladin), což jsou faktory pro korunu pozitivní. V českých podmínkách se totiž cenová hladina k evropské přibližuje spíše skrze posilující kurz, nikoliv rychlejší domácí inflaci. 

3) Vnější vztahy. Česká ekonomika vykazuje přebytek běžného účtu, v roce 2014 zhruba 12 mld. Kč, což také nenahrává scénáři oslabující koruny. Pokud v tomto přebytku navíc zohledníme reinvestované zisky, které nemají dopad na kurz, ale přebytek běžného účtu účetně snižují, jako fundamentálně odůvodnitelná úroveň kurzu koruny je úroveň 25,50.

4) Inflační vývoj. Měnověpolitická inflace (celková inflace minus primární změny nepřímých daní), ve které je stanoven cíl ČNB, je sice záporná, průměrné tempo růstu inflace poptávkové však bylo v posledních třech měsících nejrychlejší od podzimu 2008. Když už ne velice slabé výsledky poslední intervence ČNB, mohl by tento důkaz, že domácnosti deflační mentalitě nepropadají, stačit na uklidnění bojechtivých bankéřů z ČNB. Pravděpodobnost, že ČNB přistoupí k dalšímu posunutí spodní meze kurzu české koruny proti euru, je tak mizivá. 

5) Rozhodnutí švýcarské centrální banky z ledna letošního roku opustit přes tři roky hlídaný kurz franku proti euru (1,20) vytváří prostor pro spekulace, že podobným způsobem může nakonec postupovat i ČNB. Hnojivem pro tyto spekulace jsou právě vyjádření prezidenta Zemana o tom, že v budoucnu už v BR ČNB budou sedět pouze ti, co nepodporují intervence, a že další guvernér ČNB bude muset „napravit“ chyby toho bývalého. ČNB sice stále opakuje, že její odchod z devizového trhu bude pozvolný a řízený, otázkou však je, zda v situaci případného rychlého růstu devizových rezerv v očekávání brzkého uvolnění kurzu a s blížícím se červencem 2016, kdy v BR ČNB skončí guvernér Singer i K. Janáček, nezvolí raději čistý řez. Konec konců, exit, pokud už má nastat, je levnější, když je nečekaný…

Vyděláváme | Platíme | Daně

Do kdy máte čas podat přiznání a zaplatit daň?

Podtrženo, sečteno – koruna má před sebou rok, kdy si sáhne na 27 korun za euro. Neříkáme, že tam zůstane podobně nehybně jako na úrovni 27,50 v první polovině roku 2014, pravděpodobnost výraznějšího oslabení (nad 28) je však velmi malá. 

Autor je analytikem Conseq.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Pan analytik zapomel na rozhodujici faktor - Singera...
Kverulant
27. 3. 2015, 13:34

Další články

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

Podnikové dluhopisy – jak se nespálit a vybrat ten správný

U investorů, včetně těch drobných, se staly podnikové dluhopisy hitem spolu s tím, jak centrální banky snižovaly úrokové sazby a výnosy z vkladů klesaly.

Před 5 hodinami  |  Valentík Michal

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Home office: MPSV chystá změny ve flexibilním zaměstnávání

Před 6 hodinami  |  Ondráčková Kamila
Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Účtenková loterie nefunguje, říká firma od fochu. V ČR už se chystá

Před 6 hodinami  |  Pospíšil Aleš
Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Vztahy na pracovišti: Kde to v práci nejvíce „skřípe“?

Často se v práci potkáváme se situacemi, ve kterých nám je těžko.

Včera  |  Medlíková Olga  |  2

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Včera  |  web Investiční  |  57

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Práce na dohodu | Daňové přiznání | Daně | Aktuálně | Vyděláváme

Vrácení daně z dohod o provedení práce je jednodušší

Pro vrácení srážkové daně je nutno podat daňové přiznání více