FinExpert.e15.cz

5 chemických objevů, díky kterým žijeme tak, jak žijeme

Penicilin zachránil život mnohým z nás, bez něj by lidé nadále umírali na banální nemoci.

Vědě vděčíme za mnohé. Bez následujících chemických objevů bychom žili úplně jinak, nebo bychom nežili vůbec.

1. Penicilin

Penicilin zachránil život mnohým z nás, bez něj by lidé nadále umírali na banální nemoci. Látku objevil v roce 1928 Alexander Fleming. K objevu došlo vlastně náhodou – Fleming si všiml, že se na zapomenuté Petriho misce vytvořila plíseň, která hubila okolní bakterie. Nepodařilo se mu však penicilin izolovat. To dokázal až Howard Florey se svým týmem v roce 1939. Média se o tento objev samozřejmě zajímala, Florey se však publicity stranil a středem pozornosti zůstal Fleming. Průmyslově vyrábět se penicilin začal v roce 1944.

2. Haber-Boschův proces

V biochemii hraje velice důležitou roli dusík. Je také nejvíce zastoupeným plynem v zemské atmosféře. Problém je ale v tom, že jej rostliny a zvířata nedokáží extrahovat ze vzduchu. Rozvoj zemědělství a zajištění potravy pro rozrůstající se populaci je přitom na dusíku závislý. Jeho nedostatek by mohl způsobit hladomory. V roce 1910 se německým chemikům podařilo sloučit dusík obsažený v atmosféře s vodíkem. Vznikl amoniak, který se používal jako hnojivo. Tento chemický proces je jedním z nejdůležitějších faktorů populační exploze za posledních 100 let.

Rodinný rozpočet | Legislativa | Cestování | Dotace

CNG má zelenou, alternativní paliva podpoří vláda

Tradiční paliva škodí přírodě i lidem. CNG je navíc levnější.

3. Polyetylén

Většina plastových předmětů je vyrobena právě z polyetylénu. Stejně jako penicilin byl objeven náhodou. V roce 1898 si německý chemik Hans von Pechmann všiml voskové textury na dně svých zkumavek. S kolegou došli k závěru, že se jedná o velice dlouhou molekulární řadu. Tato metoda výroby plastů však byla velice nepraktická a dlouho nebyl učiněn žádný pokrok. Až v roce 1933 byl objeven nový způsob výroby v dnes již neexistující chemické společnosti ICI. I zde došlo k objevu náhodou a trvalo nějakou dobu, než si chemici uvědomili, že u původní reakce byl přítomen kyslík. O dva roky později se zde začal vyrábět plast v takové podobě, jak jej známe dodnes.

4. Hormonální antikoncepce

Ve 30. letech 20. století se lékaři začali zajímat o hormonální léčbu, a to včetně výroby antikoncepce. Výzkum byl však tehdy velice drahý a neefektivní. 1 gram progesteronu vyšel na 1 000 USD, dnes vyjde na pár dolarů. Převrat nastal s umělou syntézou tohoto ženského hormonu, o kterou se zasloužil Russell Earl Marker, profesor organické chemie na Pensylvánské univerzitě. Z jedné mexické rostliny se mu podařilo izolovat vhodnou sloučeninu, která se proměnila v progesteron. První antikoncepční pilulka byla na světě.

5. LCD obrazovky a displeje

Je to neuvěřitelné, ale plány na výrobu plochých barevných obrazovek se zrodily již v 60. letech 20. století. Tehdy se britské ministerstvo obrany rozhodlo vyměnit nepraktické a drahé obrazovky ve svých vojenských vozidlech. Měly je nahradit LCD obrazovky, které sice již fungovaly, ale pouze při velice vysokých teplotách. V roce 1970 dostal univerzitní pracovník George Gray úkol od ministerstva obrany: zajistit, aby LCD obrazovky fungovaly za normálních teplot. To se mu podařilo, vynalezl molekulu 5CB, jejíž deriváty najdeme v mobilních telefonech, počítačích a televizích dodnes.

Zdroj: World Economic Forum, článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 

 


Další články

ČTÚ už nebude vymáhat vaše dluhy na vašich potomcích

ČTÚ už nebude vymáhat vaše dluhy na vašich potomcích

Před 7 hodinami  |  Rybová Romana
V září nezaměstnanost stále klesala

V září nezaměstnanost stále klesala

Včera  |  Rybová Romana  |  1
Daň z převodu nemovitosti bude od listopadu platit výhradně kupující

Daň z převodu nemovitosti bude od listopadu platit výhradně kupující

Včera  |  Pospíšil Aleš  |  5
Dostali jste vysoké odstupné? Jak dostat solidární daň zpět?

Dostali jste vysoké odstupné? Jak dostat solidární daň zpět?

Dozvíte se, kdy lze obdržet odvedenou solidární daň zpátky.

Včera  |  Gola Petr

Úrokové sazby hypoték: jak to vidí analytik?

Úrokové sazby hypoték: jak to vidí analytik?

20.  10.  2016  |  Rybová Romana

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Elektronická evidence tržeb (EET) | Daně | Podnikání | OSVČ | Zákony | Vyděláváme | Legislativa

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka. více